"Скульожка"


Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких колись у народі називали "лабухами". Саму зустріч назвали "Скульожка". І саме так свого часу самі музиканти називали місце у парку Горького біля Літнього театру, де збиралися, аби придбати інструменти чи знайти музикантів на виступ. На "Скульожку" у Вінниці з'їхалися майже 250 музикантів - щоб знову заспівати разом і згадати молодість. 
Восьмого червня в МПМ "Зоря" відбувся концерт, до якого музиканти готувалися цілий рік. За мету музичного рандеву організатори поставили собі отримати задоволення від музики та зустрітися з давніми друзями. Зараз більшість із тих, хто з'їхався на "Скульожку", проживають за кордоном. 

- Ми організували зустріч всіх музикантів Вінниччини, яких колись називали "лабухами". Зустріч - у парку Горького, де традиційно ми збиралися щоп'ятниці о шостій вечора тридцять років тому. Тоді хтось купував чи продавав струни, шукали музикантів для виступів, якщо не вистачало у команді. Це була справжня музична біржа, а тепер ми вирішили зустрітися через так багато років, щоб знову зіграти разом, - розповів один з організаторів Роман Фарбер, який нині проживає в Ізраїлі.

Михайло Сапожніков, у якого виникла ідея зібрати "Скульожку", і жартома, і серйозно каже, що колись "лабухи" створювали приклад соціалістичного капіталізму в радянському суспільстві. Адже самостійно себе рекламували, шукали замовлення та конкурували між собою. Більшість з тих, хто приїхав на зустріч, розпочали свою кар'єру ще в 60-х роках.

- Коли мені було 15, батько вперше взяв мене із собою грати на весіллі, - розповідає Михайло Сапожніков. - Серед нас залишилося багато тих, хто досі займається музикою та заробляє цим на життя.

Після того, як більшість музикантів емігрували до інших країн, розпалася сама "Скульожка", а на "лабухів" більше не було такого попиту. Це були кризові часи для економіки, коли ресторани масово зачинялися, а людям було не до святкування.
На "Скульожку" до Вінниці приїхали 16 музикантів із Ізраїлю (їх об'єднав Роман Фарбер), троє - з Німеччини, решта - з Америки, Канади, Польщі, Російської Федерації. Загалом було 26 вінницьких музикантів, які зараз живуть за кордоном. 

- Ідея була така: зібрати лабухів, які вже давно не проживають в Україні. Звісно, є люди, яких хотілося б побачити та поспілкуватися. Тому вирішили влаштувати концерт, як офіційну частину, а потім - "танці", це друга частина, де всі бажаючі зможуть пограти, поспівати, потанцювати і, звісно, поговорити, згадати минуле, - каже Михайло Сапожніков. - Але хтось репостнув анонс цього заходу - і пішла лавина бажаючих потрапити на це дійство. Постало питання кількості людей, бо, цілком можливо, їх не буде де розмістити, адже наш задум зібрати "Скульожку" викликав ажіотаж серед вінничан, хоча з самого початку цей захід мав бути закритим.

Щоб зібрати музикантів в один час та одному місці, знадобився цілий рік. У Facebook минулого літа Михайло Сапожніков, який зараз живе та працює в Берліні (Німеччина), створив групу "Скульожка". Там зібрав старих знайомих та друзів по музичному цеху. Одноголосно вирішили зустрітися саме у Вінниці та підтримали цю ідею, а об'єднатися допоміг Роман Фарбер, якого й досі пам'ятають, як "грамотного музиканта". Допомагали й місцеві вінничани, що увійшли в склад організаційного комітету. Це Юрій Козиренко, Павло Косенко, Галина Чижикова та Олександр Плисюк.
…І 7 червня у Центральному парку музиканти зібралися неподалік Літнього театру. Для всіх це було дуже знаковою подією, відчувалася атмосфера захвату, справжнього щастя. Чоловіки обіймалися, щось обговорювали, робили фото на пам'ять і дуже багато жартували. Теперішнім лабухам вже за 50 і для більшості з них музика тепер просто хобі, про яке неможливо забути. 
Важливою умовою "Скульожки" була гра винятково наживо - без фонограми та усіляких інноваційних засобів. Виступав гурт "Графіті" під керівництвом Олега Асєєва - якого знають і цінують не тільки вінничани. Грав Віктор Коляцький, за прізвиськом Кубік. Музикант Юрій Сандлер на прізвисько Карась створив гурт у режимі онлайн. Це унікальний проект, адже музиканти репетирували дистанційно: хто в Америці, хто - у Вінниці, хто - в Ізраїлі. Із Польщі на "Скульожку" до Вінниці приїхав Василь Лученко. 

- У мене на душі гармонія зараз, я щасливий від того, що зараз тут з моїми друзями, від того, що ми знову зібралися разом, - каже Василь Лученко, який з 1991 року проживає у Польщі. 

Серед запрошених були справжні зірки музичної сцени - гурт "Бархатный сезон" під керівництвом Анатолія Антонишена (він теж був у складі оргкомітету). Учасники цього музичного гурту емігрували до США ще у 1998 році. Там проживають і досі. Їхню пісню "Старшина" знають і співають не тільки в Україні, а й за її межами. Кінорежисер Федір Бондарчук використав її як саундтрек до фільму "Дев'ята рота", знятий 2005 року. Крім цього, Анатолій Антонишен зібрав свій гурт "Пан Кубік" у своєму першому складі. 
Знайшлися бажаючі, які створили довідник "Антологія вінницьких музикантів", у якому зібрали вінницьких музикантів "усіх часів". У цій книзі розповідають про музикантів, звідки вони, на чому грають, в якому гурті тощо.

- Ця книга має біографічний характер, адже розповідатиме про "лабухів" з Вінницької області. Дуже цікава робота і скоро світ побачить перший збірник, - розповів один з організаторів зустрічі Олександр Плисюк.


Діана КолногузоваКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

930

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

119

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

113

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

105

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

104

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...