Новорічна ялинка — сторінка історії Вінниці, яку ми читаємо щороку

Новорічна ялинка — сторінка історії Вінниці, яку ми читаємо щороку

А як ви думали! Зібрати найбільшу у місті ялинку по гвинтиках і гілочках не так легко і швидко. Це тільки в пісні — «раз иголка, два иголка — будет елочка». А в житті щороку спорудження центральної міської ялинки — ще одна сторінка з історії Вінниці. Причому багато хто з вінничан згадує колишніх вінницьких мерів саме по новорічних ялинках (їх місцю).
Якими були головні вінницькі ялинки, принаймні останні десять років, добре пам’ятає колишній заступник начальника міськкомунгоспу Владислав Васильченко. Адже він кілька років поспіль був головним вінницьким «Дідом Морозом за кадром». Відновити історію вінницьких ялинок спробували й ми.

Хотіли 35-метрову ялинку
Найвища ялинка у Вінниці була взимку 1998 року — 31 метр. Тодішній мер Дмитро Дворкіс обіцяв, що вінницька ялинка буде вищою за столичну. І з 28 метрів (у 1997 році) зелена красуня витягнулася на два метри. «Виростити» її вдалося за допомогою фундаменту та нарощування верхівки.
— Це, розумієте, була така конкуренція, — пригадує Владислав Васильченко. — Мені особисто Дворкіс нічого не говорив, до мене лише доходили розпорядження керівництва. Запитували про технічні можливості, чи можна наростити ялинку більше... Згідно з можливостями ми це і робили. Але до 35 метрів не добрались. Просто відпала така необхідність, щоб мати найвищу ялинку. Тому далі ставили ялинку як передбачено технічною документацією. А це — 25-28 метрів.
Тоді головна ялинка встановлювалась біля мерії. Японського саду каменів на газонах ще не було, тож чиновники дозволяли трамбувати молоді грунт під музику, особливо не переймаючись.
При Володимирі Ваховському взимку 1999-2000 рр. головна ялинка «переїхала» у Центральний парк. За Олександра Домбровського ялинку знову переселили – на площу Стуса, біля «книжки». А 2008 року ялинка знову змінила прописку. У мерії вирішили доречнішим, щоб новорічна красуня була у Центральному парку.

...проектували для Києва
Власне ялинка, до якої щороку приходять вінничани, з’явилась у місті ще в середині дев’яностих.
— Вона спроектована була, як головна київська ялинка, — зазначає Владислав Васильченко. — Ми закупили документацію, металеву конструкцію виготовили на заводі, що по Тарногродського. З того часу її постійно і встановлюємо.
За двадцять років ялинка не змінилися. Міняли лише залізобетонні панелі, які навантажують раму конструкції ялинки і слугують своєрідним «якорем», аби ялинка не перевернулась. До речі, минулого року панелі знову замінили, бо ж при одному ялинковому «циклі» монтажу і демонтажу вони завантажуються і розвантажуються п’ять разів.

Була і друга ялинка — на місці Макдональдса
Старожили пам’ятають, що крім центральної ялинки, яка встановлювалась у парку, прикрашалась ще одна зелена красуня — біля нинішнього Макдональдса, де колись був магазин «Криниченька». Ця ялинка була живою і мала висоту близько 15 метрів. Тоді ще не було дюралайтів і її прикрашали звичайними гірляндами та іграшками. Поруч ставили фанерних Діда Мороза та Снігуроньку, з якими із задоволенням фотографувалася вінницька малеча — на радість собі, батькам та... фотографам, які у свята заробляли таким чином, адже не в кожної родини був свій фотоапарат.
У Центральному парку Дід Мороз був з вати і зростом з дорослого чоловіка. Така ж Снігуронька — під 1,50 метра. Востаннє вінничани їх пам’ятають в парку наприкінці 70-х років. А ще навколо ялинки шикувалися фігурки тварин — лиси, зайці...
— Зараз ми не ставимо таких фігур, — пояснює Владислав Васильченко. — Працюють живі Дід Мороз і Снігуронька. Можливо, це анахронізм, але особисто я відчуваю ностальгію за тими часами. Пам’ятаю, як великі сани, запряжені кіньми, катали людей в парку... Пам’ятаю Солоху в білому кожусі і червоній хустці — це була зима 1974-1975 років.
Тоді Солоха, коваль Вакула та Чорт були невід’ємною частиною новорічних гулянь не тільки у Вінниці. Загалом, святковому сценарію надавалось великого значення і з точки зору процесу виховання. Сценарій затверджувався у міськкомі та обкомі партії. І не приведи, Боже, відступити від написаного — можна було і роботу втратити. Але тієї напруги люди не відчували — вони просто насолоджувались святом. Втім, як і зараз.

Три тисячі іграшок…
Щоб спорудити одну головну ялинку міста, потрібно до 280 маленьких ялинок. На її прикрашення йде 3-3,5 тис. іграшок. Раніше пробували прикрашати пластмасовими, які не б’ються, падаючи під час сильного вітру, зате люди часто сприймають їх за новорічні сувеніри і забирають додому...
Ще на ялинку потрібно півтора-два кілометри гірлянд, а з дюралайтом — всі два з половиною кілометри вийде.
Відповідають за підготовку ялинки три підприємства. Трамвайно-тролейбусне управління — за монтаж металевої конструкції. «Вінницязеленбуд» — за озеленення новорічної красуні та оздоблення іграшками, «Міськсвітло» — за освітлення та прикрашання гірляндами.

Новорічне дитяче містечко
Ці новорічні свята обіцяють надовго запам’ятатись городянам. Принаймні за задумом. Адже головна новинка новорічних свят – інтерактивність. Глядачі самі стануть головними героями у святковому шоу.
Символ Нового року – Рожева пантера. Її скарб – рожевий діамант – шукатимуть команди городян. Згодом протягом року діамант стоятиме на першому поверсі мерії – аби кожен міг до нього доторкнутися та загадати бажання. Обіцяють городянам і фестиваль борщу, сала та вареників – «У Гриця на вечорницях» посмакувати національними стравами зможе кожен бажаючий. Окрім квесту городян запросили і до участі у вінницькому конкурсі «Вінниця має талант». Міщан підтримуватимуть герої з всеукраїнських теле-шоу, які цього року отримали шалену популярність. Малечу чекатиме казкове містечко та безліч радощів. А якщо не розтане сніг – і конкурс Сніговиків.
Також місцева влада обіцяє неповторну і небувалу раніше святкову ілюмінацію, аби місто просто сяяло від новорічних вогнів.


Газета "Місто"Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

793

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

601

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

374

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

351

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

341

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...