Хімікати, які витекли у Рось, - крадені

Хімікати, які витекли у Рось, - крадені

Чиновники заспокоюють : перевищення норм хімічних речовин є тільки у ставку

Майже тонна отрутохімікатів потрапила у ставок с.Збаржівка Погребищенського району. 9 червня близько 5-ї ранку, мікроавтобус, у якому були хімікати, врізався у дерево, перекинувся і загорівся, а шкідливі речовини вилились у водойму площею 2 гектари, а звідти - до притоки ріки Рось. Через це НП у Білій Церкві та Умані припинили водопостачання, а поліція Вінниччини розпочала кримінальне провадження. Тоді ж повідомили, що отрутохімікати - вкрадені у Козятинському та Липовецькому районах. 

- За підрахунками, було викрадено 747 літрів отрутохімікатів, які перевозились у пакетах, бочках і каністрах. Це гербіциди і фунгіциди другого-третього класу безпеки - усі вже повністю ідентифіковані. Вкрай небезпечних інсектицидів четвертого класу, як зараз поширюють у соцмережах, там не було, - повідомив у понеділок перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко. 

За словами фахівців, гербіциди і фунгіциди використовуються для обробки сільськогосподарських культур. Після роботи з деякими з них на поля можна виходити уже на третій день. Та потужна концентрація цих речовин в одному місці становить небезпеку.
Спеціалісти перевірили воду. Проби брали у трьох місцях: безпосередньо у збаржівському ставку, у місці впадання його у ріку Рось, а також на кордоні Вінницької і Київської областей. До слова, спільних приток у Росі та Південного Бугу нема.

- За результатами проб, станом на 8-му ранку 10 червня, на межі Вінницької та Київської областей не зафіксовано концентрацій хімічних сполук, які перевищують гранично допустиму норму. Тому хочу заспокоїти і наших сусідів з Білої Церкви, до якої 80 км, і Умані, яка на відстані від нас у понад 120 км, - каже Андрій Гижко. - Так само не зафіксовано перевищень норм у воді у місці впадіння її у р.Рось в с.Борщагівка. Такі перевищення спостерігаються лише у збаржівській водоймі, біля якої сталося ДТП. Концентрація деяких хімічних сполук місцями там перевищує межі норм у 200-300 разів.

Сьогодні місце ДТП обнесено маркувальною стрічкою, біля озера встановлені попереджувальні знаки про заборону купання. Мешканців просять не напувати там худобу й не рибалити. Саму Збаржівку три доби забезпечуватимуть питною водою, у селі проживають майже пів сотні жителів. Обласний лабораторний центр щодня досліджуватиме воду у місцевих криницях. Продовжать відстежувати стан води і у вищезгаданих точках. 

- Найкращим індикатором наявності хімічних речовин у будь-якій водоймі є масова загибель риби. Такого явища на сьогодні не зафіксовано, - каже начальник ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорій Сидорук. - У найближчі дні очікується підвищення температури, і риба може відчути кисневу недостатність. Можуть бути випадки загибелі риби і у гирлі Росі. Тому не хотілось би, щоб ці випадки, не розібравшись, одразу пов'язували з тим, що сталося у Погребищенському районі. Спочатку будемо виявляти причини, а потім повідомляти. 

Кримінальне провадження поліція почала за двома статтями: за фактом порушення правил охорони вод і за фактом крадіжки. Процесуальне керівництво здійснює прокуратура області. 
Мікроавтобус був без номерів, зі знищеними ідентифікаційними номерами кузова. Водій з місця НП утік, його шукають.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

511

Прокуратура Вінницької області до Тиврівського районного суду для розгляду скерувала обвинувальний акт відносно місцевого жителя за ...

347

З 19 по 23 червня в Україні, у т.ч. й на Вінниччині, переважатиме надзвичайна пожежна небезпека (5 класу). Про це повідомляє ГУ ДСНС України у ...

339

Міністерка освіти та науки Лілія Гриневич у Вінниці розповіла, що до 2023 року Уряд планує підвищити мінімальну зарплату педагогам до ...

335

       У Вінниці вперше представили раритети з музею Івана Франка, що в Львові      У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї ...

323

Портал "transfermarkt" оновив оціночні трансферні вартості футболістів після закінчення сезону 2018/2019 років. Ця зміна торкнулася й українських ...