Загальне декларування

Загальне декларування

Кому боятися і чи потрібне?

Члени команди нового президента України Володимира Зеленського продовжують потроху "розкривати карти" щодо тих перетворень в економічній сфері, які вони мають намір ініціювати, підтримувати і впроваджувати. Днями широкий громадський резонанс викликала тема про загальне декларування, про яке розповів представник команди Зеленського Данило Гетманцев. 
З'явилося багато питань, побоювань, заперечень. Однак більшість економістів - незалежно від того, чи є вони симпатиками курсу нового або старого президентів, - визнають: загальне декларування корисне і навіть необхідне для України. 
Ідея ввести обов'язкову подачу податкових декларацій для всіх або майже всіх громадян України піднімалася за останні роки неодноразово. Почнемо з того, що такий обов'язок для кожного громадянина записаний і в Конституції, і в інших законодавчих актах. Так, стаття 67 Основного закону України говорить: "Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік...". Однак далі говориться: "у порядку, встановленому законом". І ось цей "порядок" періодично змінюється, додаючи або виключаючи певні категорії громадян із числа тих, хто повинен заповнювати декларації особисто. Наприклад, у "середньотерміновому плані пріоритетних дій уряду до 2020 року", затвердженим навесні 2017 року, ставилося завдання "впровадити загальне декларування доходів і витрат фізосіб і податкового контролю за відповідністю доходів і витрат громадян з використання непрямих методів".
Тема загального декларування завжди була тісно пов'язана і деяким чином конкурувала з темою "нульової декларації", або податкової амністії, яка також, відповідно до деяких пропозицій, повинна була стосуватися досить широкого кола осіб. Наприклад, у законі "Про валюту і валютні операції", ухваленому влітку 2018 р., набув чинності в лютому 2019-го, міститься вимога до Кабміну і НБУ внести на розгляд Верховної Ради законопроект про здійснення одноразового декларування активів фізичних осіб. Цей законопроект повинен з'явитися не пізніше серпня цього року.
Мета і загального, і "нульового" декларування вказувалася одна: виведення економіки з тіні, боротьба з корупцією і повернення до України капіталу, що перебуває за кордоном. Такі ж цілі декларує і команда нового президента, кажучи про нові правила декларування.
Питання в тому, чи вистачить тепер політичної волі і підтримки в парламенті, щоб втілити задумане в життя. У попередні роки, як бачимо, це не вдалося зробити. Надто вже різним було уявлення про те, за якими правилами повинні проводитися податкова амністія і загальне декларування.
Серед заходів, які повинні передувати введенню "нульового" і загального декларування, Данило Гетманцев назвав "автоматичний обмін податковою інформацією, імплементація в законодавство України плану BEPS, трансферне ціноутворення, реальні зміни на митниці, відповідальність за незаконне збагачення" і т.д.

Коментарі експертів:

Президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев:

- В Європі, в інших цивілізованих країнах світу створені такі системи, при яких люди зацікавлені в тому, щоб всі їхні доходи були чистими, щоб їх походження можна було відстежити. Таку систему потрібно впроваджувати і у нас.

Економічний експерт Борис Кушнірук:

- Введення загального декларування - цілком своєчасний процес. Я вважаю, його потрібно вводити саме зараз, коли команда нового президента тільки приступить до виконання своїх обов'язків. Зараз вони зможуть легше робити речі, які, можливо, сприймають контраверсійно, але які корисні для країни. З кожним місяцем це буде робити складніше.

Експерт "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін:

- Вимо-га до кожної людини показувати всі свої доходи - це не про утиски прав, насправді. Держава, державний сервіс діє за рахунок податків. Якщо ми не оплачуємо цей сервіс, яке право ми маємо претендувати на його отримання? 

"Місто" запитало у читачів : "Чи потрібно вводити в Україні загальне декларування доходів?"

Віктор Григорович, пенсіонер:

- Навіть не знаю, я спокійно до цього ставлюсь. Не думаю, що це якимось чином зашкодить людям.

Дмитро, підприємець:

- Негативне відношення. Навіщо людям багато знати? Менше знають, краще сплять. Але якщо нема чого приховувати, то можна і декларувати.

Віра Миколаївна, пенсіонерка:

- Пенсію отримую, а це ще їм декларацію подавай. Мені без різниці, вони ж там знають розміри моєї пенсі

Олександр, футболіст:

- Думаю, що всім політикам спершу варто задекларувати свої справжні доходи. А потім, можливо, звичайні люди теж будуть наслідувати.

Марина, фрілансерка:

- Я позитивно ставлюся до цього. Це законна річ і чим більше буде надходити в державну казну коштів, тим швидшими будуть результати.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1120

В оновленому сквері на вулиці Миколи Оводова 16 травня урочисто відкрили пам’ятну гранітну колону на честь набутого Вінницею у 1640 році ...

641

Військова прокуратура затримала «шантажиста» санаторію для атовців на Вінниччині, який вимагав 264 тисячі гривень хабара. Про це ...

534

В актовій залі Бершадського відділу поліції 14 травня для керівного та інспекторського складу підрозділів превенції, секторів ...

410

Як говорити з дітьми про наркотики - знає харків’янка Марина Грибанова, відома на всю Україну завдяки унікальним лекціям          Якщо у ...

305

Постановка «Історії у стилі танго» - це суцільна концентрація пристрасті і краси! А враховуючи, що дивовижний сучасний балет буде ...