Загальне декларування

Загальне декларування

Кому боятися і чи потрібне?

Члени команди нового президента України Володимира Зеленського продовжують потроху "розкривати карти" щодо тих перетворень в економічній сфері, які вони мають намір ініціювати, підтримувати і впроваджувати. Днями широкий громадський резонанс викликала тема про загальне декларування, про яке розповів представник команди Зеленського Данило Гетманцев. 
З'явилося багато питань, побоювань, заперечень. Однак більшість економістів - незалежно від того, чи є вони симпатиками курсу нового або старого президентів, - визнають: загальне декларування корисне і навіть необхідне для України. 
Ідея ввести обов'язкову подачу податкових декларацій для всіх або майже всіх громадян України піднімалася за останні роки неодноразово. Почнемо з того, що такий обов'язок для кожного громадянина записаний і в Конституції, і в інших законодавчих актах. Так, стаття 67 Основного закону України говорить: "Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік...". Однак далі говориться: "у порядку, встановленому законом". І ось цей "порядок" періодично змінюється, додаючи або виключаючи певні категорії громадян із числа тих, хто повинен заповнювати декларації особисто. Наприклад, у "середньотерміновому плані пріоритетних дій уряду до 2020 року", затвердженим навесні 2017 року, ставилося завдання "впровадити загальне декларування доходів і витрат фізосіб і податкового контролю за відповідністю доходів і витрат громадян з використання непрямих методів".
Тема загального декларування завжди була тісно пов'язана і деяким чином конкурувала з темою "нульової декларації", або податкової амністії, яка також, відповідно до деяких пропозицій, повинна була стосуватися досить широкого кола осіб. Наприклад, у законі "Про валюту і валютні операції", ухваленому влітку 2018 р., набув чинності в лютому 2019-го, міститься вимога до Кабміну і НБУ внести на розгляд Верховної Ради законопроект про здійснення одноразового декларування активів фізичних осіб. Цей законопроект повинен з'явитися не пізніше серпня цього року.
Мета і загального, і "нульового" декларування вказувалася одна: виведення економіки з тіні, боротьба з корупцією і повернення до України капіталу, що перебуває за кордоном. Такі ж цілі декларує і команда нового президента, кажучи про нові правила декларування.
Питання в тому, чи вистачить тепер політичної волі і підтримки в парламенті, щоб втілити задумане в життя. У попередні роки, як бачимо, це не вдалося зробити. Надто вже різним було уявлення про те, за якими правилами повинні проводитися податкова амністія і загальне декларування.
Серед заходів, які повинні передувати введенню "нульового" і загального декларування, Данило Гетманцев назвав "автоматичний обмін податковою інформацією, імплементація в законодавство України плану BEPS, трансферне ціноутворення, реальні зміни на митниці, відповідальність за незаконне збагачення" і т.д.

Коментарі експертів:

Президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев:

- В Європі, в інших цивілізованих країнах світу створені такі системи, при яких люди зацікавлені в тому, щоб всі їхні доходи були чистими, щоб їх походження можна було відстежити. Таку систему потрібно впроваджувати і у нас.

Економічний експерт Борис Кушнірук:

- Введення загального декларування - цілком своєчасний процес. Я вважаю, його потрібно вводити саме зараз, коли команда нового президента тільки приступить до виконання своїх обов'язків. Зараз вони зможуть легше робити речі, які, можливо, сприймають контраверсійно, але які корисні для країни. З кожним місяцем це буде робити складніше.

Експерт "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін:

- Вимо-га до кожної людини показувати всі свої доходи - це не про утиски прав, насправді. Держава, державний сервіс діє за рахунок податків. Якщо ми не оплачуємо цей сервіс, яке право ми маємо претендувати на його отримання? 

"Місто" запитало у читачів : "Чи потрібно вводити в Україні загальне декларування доходів?"

Віктор Григорович, пенсіонер:

- Навіть не знаю, я спокійно до цього ставлюсь. Не думаю, що це якимось чином зашкодить людям.

Дмитро, підприємець:

- Негативне відношення. Навіщо людям багато знати? Менше знають, краще сплять. Але якщо нема чого приховувати, то можна і декларувати.

Віра Миколаївна, пенсіонерка:

- Пенсію отримую, а це ще їм декларацію подавай. Мені без різниці, вони ж там знають розміри моєї пенсі

Олександр, футболіст:

- Думаю, що всім політикам спершу варто задекларувати свої справжні доходи. А потім, можливо, звичайні люди теж будуть наслідувати.

Марина, фрілансерка:

- Я позитивно ставлюся до цього. Це законна річ і чим більше буде надходити в державну казну коштів, тим швидшими будуть результати.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

23

Громадськості запропонували обговорити варіант забудови набережної від Староміського мосту до "Спартака" Громадські слухання з ...

23

Слідство обіцяє викриття ще цілої низки схем митниці Правоохоронці 15 липня затримали начальника митного поста "Вінниця-Центральний" ...

23

11 липня "Нива" на Київщині зіграла контрольний поєдинок проти "Діназа" (Вишгород). Цей клуб є суперником нашої команди у новому сезоні ...

21

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

20

10 липня на повторних громадських слухання щодо містобудівної документації детального плану "Групи житлових будинків по вулиці ...