«Чорнобиль. Життя триває» - у вінницькому краєзнавчому музеї презентували фотовиставку Сергія Гащака

«Чорнобиль. Життя триває» - у вінницькому краєзнавчому музеї презентували фотовиставку Сергія Гащака

У Вінниці 23 квітня у краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка з назвою «Чорнобиль. Життя триває». Вона присвячена життю у Чорнобильській зоні відчуження. На виставці представлено 45 світлин із зображенням тварин. 33 роки, після вибуху на Чорнобильській АЕС, тому люди покинули цю територію і за цей час природа суттєво відновилася.
Свої світлини для краєзнавчого музею запропонував відомий науковець Гащак Сергій Петрович. Він був ліквідатором аварії на ЧАЕС, а зараз працює на посаді заступника директора Чоробильського центру з проблем радіоактивних відходів. Почав фотографувати як любитель, а знімки з тваринами стали у нагоді для наукових робіт та відкриттів. Наприклад, завдяки своєму захопленню він зміг довести у 2003 році, що на території Чорнобиля проживає бурий ведмідь, представників якого не було в цій зоні близько 200 років.

- У Чорнобильській зоні було зафіксовано дуже багато червонокнижких тварин та рослин. Тому й виникла ідея створення заповідника, ініціатором якого виступив Сергій Петрович. 26 квітня 2016 року був створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник на території Іванівського та Поліського районів, розташований у межах 30-кілометрової зони відчуження, - розповіла завідуюча відділом природи у краєзнавчому музеї Наталя Захарчук.

На території Чорнобиля проживає понад 500 видів тварин, 50 з них занесені до Червоної книги України. Досить цікавим є те, що коні Пржевальського, завезені сюди ще у 1998-1999 роках, чудово адаптувалися до місцевості і їх кількість дорівнює 150 голів. На виставці можна побачити фото чорного лелеки, який є рідкісною пташкою, а от білий лелека так і не повернувся в ці краї, тому що зазвичай вони проживають поруч з людьми.
Більшість своїх знімків Сергій Гащак робив за допомогою фотопасток, які власноруч розставив у різних місцевостях. На кадрах можна побачити полювання зграї диких вовків на оленя, а також момент, де вовки розносять рештки тіла вбитого оленя.
На відкритті фотовиставки були присутні ліквідатори аварії на ЧАЕС, які із цікавістю розглядали світлини з тваринами. Вони розповідали, як справлялися із наслідками вибуху і як складається їхнє життя тепер.

- Природу треба шанувати. Автор всього того, що ми тут бачимо – це людина, яка полюбляє свою справу, це великий науковець. Це, мабуть, дуже приємна людина, бо відображення життя природи здається намальованим. Саме в живій природі і тій природі, звідки походить людина, є те джерело, де можна знайти спокій та рівновагу, - прокоментував голова міської ГО «Союз Чорнобиль України»  Микола Бойчук. - Будьмо гармонійні в природі, любімо тих людей, які нам це все представляють і залишаймось щасливими та здоровими.

Під час і після аварії на ЧАЕС тваринний світ потерпав від катастрофи не менше, ніж люди. Дуже багато покинутих домашніх тварин блукали містом в пошуках їжі. Учасники ліквідації аварії отримали наказ їх відстрілювати, аби заражені тварини не потрапили в інші населені пункти. Один з представників, що був у складі групи мисливців на момент ліквідації, згадує, що вони працювали разом з міліціонерами. 

- … коли зайшли в одне село, побачивши мертву зону, пуску, лежать кури мертві – це все тиснуло на психіку. Ці фотографії, які ми бачимо, – це доводить, що природа може відновитись сама навіть при таких катастрофах. Тобто людина, або антропогенний фактор – це фактор, який найбільше впливає на чисельність та популяцію диких тварин. Ми заносимо до Червоної книги зубрів і решту тварин тому, що власноруч забираємо їх угіддя, руйнуємо їхні домівки, - розмірковує мисливствознавець, єгер і фотограф Антон Кащєєв.

Нагадаємо, що 26 квітня 2019 року минає 33 роки, як сталася аварія на Чорнобильській АЕС. 

Фотовиставку у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї  триватиме до 12 травня 2019 року.
 

 


Діана КОЛНОГУЗОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1118

В оновленому сквері на вулиці Миколи Оводова 16 травня урочисто відкрили пам’ятну гранітну колону на честь набутого Вінницею у 1640 році ...

640

Військова прокуратура затримала «шантажиста» санаторію для атовців на Вінниччині, який вимагав 264 тисячі гривень хабара. Про це ...

534

В актовій залі Бершадського відділу поліції 14 травня для керівного та інспекторського складу підрозділів превенції, секторів ...

410

Як говорити з дітьми про наркотики - знає харків’янка Марина Грибанова, відома на всю Україну завдяки унікальним лекціям          Якщо у ...

305

Постановка «Історії у стилі танго» - це суцільна концентрація пристрасті і краси! А враховуючи, що дивовижний сучасний балет буде ...