«Чорнобиль. Життя триває» - у вінницькому краєзнавчому музеї презентували фотовиставку Сергія Гащака

«Чорнобиль. Життя триває» - у вінницькому краєзнавчому музеї презентували фотовиставку Сергія Гащака

У Вінниці 23 квітня у краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка з назвою «Чорнобиль. Життя триває». Вона присвячена життю у Чорнобильській зоні відчуження. На виставці представлено 45 світлин із зображенням тварин. 33 роки, після вибуху на Чорнобильській АЕС, тому люди покинули цю територію і за цей час природа суттєво відновилася.
Свої світлини для краєзнавчого музею запропонував відомий науковець Гащак Сергій Петрович. Він був ліквідатором аварії на ЧАЕС, а зараз працює на посаді заступника директора Чоробильського центру з проблем радіоактивних відходів. Почав фотографувати як любитель, а знімки з тваринами стали у нагоді для наукових робіт та відкриттів. Наприклад, завдяки своєму захопленню він зміг довести у 2003 році, що на території Чорнобиля проживає бурий ведмідь, представників якого не було в цій зоні близько 200 років.

- У Чорнобильській зоні було зафіксовано дуже багато червонокнижких тварин та рослин. Тому й виникла ідея створення заповідника, ініціатором якого виступив Сергій Петрович. 26 квітня 2016 року був створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник на території Іванівського та Поліського районів, розташований у межах 30-кілометрової зони відчуження, - розповіла завідуюча відділом природи у краєзнавчому музеї Наталя Захарчук.

На території Чорнобиля проживає понад 500 видів тварин, 50 з них занесені до Червоної книги України. Досить цікавим є те, що коні Пржевальського, завезені сюди ще у 1998-1999 роках, чудово адаптувалися до місцевості і їх кількість дорівнює 150 голів. На виставці можна побачити фото чорного лелеки, який є рідкісною пташкою, а от білий лелека так і не повернувся в ці краї, тому що зазвичай вони проживають поруч з людьми.
Більшість своїх знімків Сергій Гащак робив за допомогою фотопасток, які власноруч розставив у різних місцевостях. На кадрах можна побачити полювання зграї диких вовків на оленя, а також момент, де вовки розносять рештки тіла вбитого оленя.
На відкритті фотовиставки були присутні ліквідатори аварії на ЧАЕС, які із цікавістю розглядали світлини з тваринами. Вони розповідали, як справлялися із наслідками вибуху і як складається їхнє життя тепер.

- Природу треба шанувати. Автор всього того, що ми тут бачимо – це людина, яка полюбляє свою справу, це великий науковець. Це, мабуть, дуже приємна людина, бо відображення життя природи здається намальованим. Саме в живій природі і тій природі, звідки походить людина, є те джерело, де можна знайти спокій та рівновагу, - прокоментував голова міської ГО «Союз Чорнобиль України»  Микола Бойчук. - Будьмо гармонійні в природі, любімо тих людей, які нам це все представляють і залишаймось щасливими та здоровими.

Під час і після аварії на ЧАЕС тваринний світ потерпав від катастрофи не менше, ніж люди. Дуже багато покинутих домашніх тварин блукали містом в пошуках їжі. Учасники ліквідації аварії отримали наказ їх відстрілювати, аби заражені тварини не потрапили в інші населені пункти. Один з представників, що був у складі групи мисливців на момент ліквідації, згадує, що вони працювали разом з міліціонерами. 

- … коли зайшли в одне село, побачивши мертву зону, пуску, лежать кури мертві – це все тиснуло на психіку. Ці фотографії, які ми бачимо, – це доводить, що природа може відновитись сама навіть при таких катастрофах. Тобто людина, або антропогенний фактор – це фактор, який найбільше впливає на чисельність та популяцію диких тварин. Ми заносимо до Червоної книги зубрів і решту тварин тому, що власноруч забираємо їх угіддя, руйнуємо їхні домівки, - розмірковує мисливствознавець, єгер і фотограф Антон Кащєєв.

Нагадаємо, що 26 квітня 2019 року минає 33 роки, як сталася аварія на Чорнобильській АЕС. 

Фотовиставку у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї  триватиме до 12 травня 2019 року.
 

 


Діана КОЛНОГУЗОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

275

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

222

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

205

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

194

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

187

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...