Новий закон про прописку

Що потрібно знати, щоб не платити штраф

Українцям розповіли всі тонкощі нового законопроекту "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", який у народі прозвали "законом про прописку". 
Керівник сектору Офісу реформ Людмила Рабчинська вивчила документ і пояснила, за що можуть оштрафувати.
"Наприклад, помилковими будуть вважатися відомості, коли людина вказує одне місце проживання, а реально мешкає в іншому. Розмір штрафу адекватний, наприклад, штрафу за порушення ПДР. Ми його встановили на такому рівні, щоб органи влади не зловживали цим пунктом для одержання певної вигоди", - сказала Рабчинська.
Так, за подання неправдивих відомостей про реєстрацію місця проживання планують стягувати від 1,7 тис. до 3,4 тис. грн. При цьому штраф за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації теж зросте: з 17-51 грн до 340-850 грн. Його буде нараховано, якщо громадянин прострочив встановлений строк для постановки на нову реєстрацію.
Згідно з документом, у квартиру можуть прийти з перевіркою тільки на підставі рішення суду чи на запрошення власника. Людину повинні попередити заздалегідь - після ухвалення рішення про перевірку протягом п'яти днів громадянину відправлять повідомлення про це, анкету для актуалізації даних і відомості, на підставі чого пройде перевірка.
"Якщо громадянин згоден на візит, йому необхідно вибрати дві дати в п'ятнадцятиденний строк і часовий проміжок із семи ранку до 21:00. Така ж процедура передбачена при частій зміні місць реєстрації, тобто більше трьох разів за рік", - повідомила експерт.
"Лист з анкетою відправляється тій особі, яка підлягає зняттю з реєстрації. Лист рекомендований або e-mail, тобто інша людина відповісти на нього не може. Наприклад, при розлученні чоловік хоче зняти з реєстрації дружину, але він ніяк не зможе вплинути на те, чи отримає вона лист і дізнається про це. Якщо людина листів не отримувала, не відповідала, тобто на контакт не виходила - реєстрація анулюється. При цьому її можна оскаржити, довівши, що ви були в тривалому відрядженні або хворіли, тому фізично не могли отримати кореспонденцію", - уточнила Рабчинська.
анепокоїлися через законопроект ті українці, які мають кілька об'єктів нерухомості. Не рідкість, коли різні квартири записані не на одну людину, а на чоловіка, дружину, дитину й інших родичів, які за фактом мешкають разом.
Якщо громадянин має кілька місць проживання, то він вибирає одне з них як місце реєстрації. Згідно з нашим законодавством, діти до 10 років повинні проживати з батьками або особами, які їх замінюють, тому дитина в принципі не може бути зареєстрована сама в якійсь квартирі.
Зараз оренда житла - справа звична, але значна кількість квартиронаймачів живуть там напівлегально, бо господарі через приховування додаткового прибутку не хочуть вказувати, що здають квартиру. Якщо цей закон ухвалять, то квартиронаймач може подати декларацію, вказавши фактичне місце проживання. 

Коментарі експертів:

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов:

- Реформа передбачає введення принципу, згідно з яким особі достатньо повідомити про своє місце проживання за допомогою одної заяви. Нова система зробить послугу реєстрації місця проживання доступною онлайн і скасовує додаткові документи і довідки.

Адвокат АТ "Артіус" Ксенія Железняк:

- Декларативний принцип реєстрації має дуже тонку грань між швидкими і легкими умовами такої реєстрації, а також тотальним контролем держави за громадянами і різними зловживаннями. Порядок запровадження таких механізмів може викликати особливе втручання органів реєстрації в особисте життя громадян.

Юрист Eterna Law Пилип Тараненко:

- За наявності кількох місць проживання потрібно буде зареєструвати лише одне із них на свій розсуд. Однак, у низці випадків, у разі проживання більш ніж один місяць в іншому місці, потрібно повідомити орган реєстрації про місце свого фактичного проживання.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи наведе закон про прописку лад у винайманні житла?"

Євгенія, кухарка:

- Зараз в Україні немає іншого способу зберегти кошти, крім як вкладати у нерухомість. Мабуть, цей закон все прикриє.

Михайло, водій:

- Якщо закон буде виконуватись, то, може, й буде лад. Але якщо чесно, я у цьому дуже сумніваюсь

Олеся, візажистка:

- Я винаймаю житло і мені зручніше, щоб все залишалось як є. Це зручно і мені, і хазяйці. А що буде з новим законом - побачимо.

Юрій, пасічник:

- Чув про людей, в яких три-чотири квартири і ще субсидію отримують. І таких багато. Тому закон такий потрібен. 

Світлана, діловод:

- Зараз у мене своє житло. А коли була на чужій квартирі, то краще, аби був закон, який звичайних людей захищав.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

609

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

379

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

230

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

228

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

222

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...