Чому після монетизації зросли борги за газ

Частина субсидіантів стала заручниками перемовин банку з газівниками

На кінець березня заборгованість клієнтів "Вінницягаз Збуту" за спожитий газ сягнула 825 млн грн. Досі не розрахувались за лютий близько 11,4% отримувачів монетизованої субсидії. Вони ризикують залишитись без державної допомоги, адже органи соцзахисту мають припинити нарахування субсидії в разі виникнення заборгованості на суму більше 340 грн. Таку інформацію розмістило на своєму сайті підприємство "Вінницягаз Збут".
Як зазначають газівники, рівень розрахунків населення за спожитий у лютому газ знизився у порівнянні із січнем і склав лише 61,3%. Побутові споживачі, які не мають пільг і субсидій, заборгували підприємству на перше квітня 774 млн грн. Це на 16 млн грн більше, ніж на перше березня. 

- Компанія з розумінням поставилася до затримок оплати за лютий у березні через перехідний етап. Однак, 11,4% або 17,8 тисячі споживачів цієї категорії все ж ризикують втратити державну допомогу через затримку в оплаті отриманими "на руки" коштами, - сказав директор "Вінницягаз Збуту" Василь Сопільник.

"Вінницягаз Збут" із початку року розіслало понад 50 тисяч повідомлень боржникам про припинення газопостачання. З метою недопущення крайніх заходів, газівники пропонують своїм клієнтам укласти договір реструктуризації боргу зі складанням графіка оплати. У випадку непогашення боргу компанія змушена буде дати доручення оператору ГРМ припинити постачання блакитного палива таким споживачам та розпочати процедуру стягнення заборгованості в судовому порядку. 
Водночас у частини одержувачів субсидії борги за газ виникли не з їхньої вини. Це стосується людей, які отримали субсидію у 2019 році або, маючи її минулоріч, вносили зміни. У такому разі монетизація відбувається у безготівковій формі. Відтак, "Ощадбанк" повинен перевести гроші на рахунок "Вінницягазу", тож на руки такі споживачі кошти не отримують. Утім переведення субсидій досі не відбулися, оскільки газівники ще не підписали договір із банком. Кошти, які б мали надійти від банку, "зависли", а отже, у субсидіантів утворились борги - люди стали заручниками ситуації. Кошти нараховані, а розрахуватися ними неможливо.

- Суть у тому, що продовжується процес переговорів із банком, тож договір між нами досі не підписаний. "Ощадбанк" за переказ коштів на наш рахунок вимагає чималу суму - 7%, а такі гроші у бюджеті просто не закладені. У нас є списки усіх, кому призначена така безготівкова субсидія і нікого її не позбавлять, навіть при виході з опалювального сезону, нехай люди не хвилюються, адже затримка виплат відбулась через незалежні від них обставини. І це проблема глобальна, - каже прес-секретарка "Вінницягаз" Лариса Логінова. 

Мешканка с.Лука Мелешківська, 69-річна Галина Купецька, кілька тижнів з'ясовує своє питання із монетизацією субсидії. Будучи завжди сумлінним платником, вона у розпачі, адже за два місяці її "борг" за газ склав близько чотирьох тисяч гривень.

- Із банку відправляють у "Прозорий офіс", звідти - у газову службу, де просять заплатити хоча б пару сотень, а інакше, кажуть, залишуся без субсидії. У соціальній службі все перевірили - субсидія нам надана, але ж коли все вирішиться - невідомо. Я не можу спокійно спати, - бідкається пенсіонерка.

У департаменті соціальної політики облдержадміністрації ситуацію називають абсурдною. Кажуть, що із безготівкових субсидіантів ніхто не має права вимагати платити. Так само, як і погрожувати, адже не газова служба призначає субсидії, а держава.

- Згідно із доповненням до Постанови №748, надавач послуг, який не уклав договір з "Ощадбанком", не має права говорити про якісь відключення, вимагати кошти, якщо все покриває субсидія. Це у першу чергу він не виконує постанову, вини людей нема, і їх в цьому разі субсидії не можуть позбавити. Усі - ОСББ, підприємства теплопостачання, водоканалу, які уклали договори з банком, - уже отримали кошти, які щомісяця пересилає Мінсоцполітики. У кінці опалювального періоду, а саме у червні, люди можуть звернутися в "Ощадбанк", щоб зняти ці кошти, вони є на їхніх рахунках - і заплатити за послугу "живими" грошима. Бо субсидія безготівкова, поки йде опалювальний період. Зекономлені кошти можна витратити на власні потреби. За підсумками опалювального періоду, якщо у власників безготівкових субсидій не буде заборгованості, то вони автоматично підпадуть під перерахунок і отримуватимуть в подальшому субсидію "живими" грішми, - пояснює начальниця відділу адресної допомоги департаменту соціальної і молодіжної політики облдержадміністрації Людмила Петришина. 

P.S. Як повідомили У прес-службі "Вінницягаз Збуту", підприємство, разом із "збутами" інших областей подало клопотання до Мінсоцполітики, щоб на державному рівні вирішити питання стосовно "7%" банківської комісії. "Ощадбанк" зі свого боку теж подав аналогічне клопотання.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

171

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

149

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

140

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

118

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

113

Фахівці Інституту прикладних проблем екології, геофізики і геохімії на замовлення Вінницького обласного краєзнавчого музею провели ...