Після монетизації зросли борги за газ

астина субсидіантів стала заручниками перемовин банку з газовиками 

На кінець березня заборгованість клієнтів «Вінницягаз Збут» за спожитий газ сягнула 825 млн грн. Досі не розрахувались за лютий близько 11,4% отримувачів монетизованої субсидії. Вони ризикують залишитись без державної допомоги, адже органи соцзахисту мають припинити нарахування субсидії в разі виникнення заборгованості на суму більше 340 грн. Такі інформацію розмістило на своєму сайті підприємство «Вінницягаз Збут».
Як зазначають газовики, рівень розрахунків населення за спожитий у лютому знизився у порівнянні із січнем та склав лише 61,3%. Побутові споживачі, які не мають пільг та субсидій, заборгували підприємству на перше квітня 774 млн грн. Це на 16 млн грн більше, ніж на перше березня. 

- Компанія з розумінням поставилася до затримок оплати за лютий у березні через перехідний етап. Однак, 11,4% або 17,8 тисячі споживачів цієї категорії все ж ризикують втратити державну допомогу через затримку в оплаті отриманими «на руки» коштами, - сказав директор «Вінницягаз Збут» Василь Сопільник.

«Вінницягаз Збут» з початку року уже розіслало понад 50 тисяч повідомлень боржникам про припинення газопостачання. З метою недопущення крайніх заходів, газовики пропонують своїм клієнтам укласти договір реструктуризації боргу зі складанням графіку оплати. У випадку непогашення боргу компанія змушена буде надати доручення оператору ГРМ припинити постачання блакитного палива таким споживачам та розпочати процедуру стягнення заборгованості в судовому порядку. 
Разом з тим, у частини одержувачів субсидії борги за газ виникли не з їхньої вини. Це стосується людей, які отримали субсидію у 2019 році або, маючи її минулоріч, вносили зміни. В такому разі монетизація відбувається у безготівковій формі. Відтак, «Ощадбанк» повинен перевести гроші на рахунок «Вінницягазу», тож на руки такі споживачі кошти не отримують. Утім переведення субсидій досі не відбулися, оскільки газовики ще не підписали договір із банком. Кошти, які б мали надійти від банку, «зависли», а отже, у субсидіантів утворились борги – люди стали заручниками ситуації. Кошти нараховані, а розрахуватися ними неможливо.

- Справа у тому, що продовжується процес переговорів з банком, тож договір між нами досі не підписаний. «Ощадбанк» за переказ коштів на наш рахунок вимагає чималу суму – 7%, а такі гроші у бюджеті просто не закладені. У нас є списки усіх, кому призначена така безготівкова субсидія і нікого її не позбавлять, навіть при виході з опалювального сезону, нехай люди не хвилюються, адже затримка виплат відбулась через незалежні від них обставини. І це проблема глобальна, - каже прес-секретарка «Вінницягаз» Лариса Логінова. 

Мешканка с.Лука Мелешківська, 69-річна Галина Купецька уже кілька тижнів з’ясовує своє питання із монетизацією субсидії. Будучи завжди сумлінним платником, вона у розпачі, адже за два місяці її «борг» за газ склав близько чотирьох тисяч гривень.


- З банку відправляють у прозорий офіс, звідти – у газову службу, де просять заплатити хоча б пару сотень, а інакше, кажуть, залишуся без субсидії. У соціальній службі все перевірили – субсидія нам надана, але ж коли все вирішиться - не відомо. Я не можу спокійно спати, - бідкається пенсіонерка.

У департаменті соціальної політики облдержадміністрації ситуацію називають абсурдною. Кажуть, що з безготівкових субсидіантів ніхто не має права вимагати платити. Так само, як і погрожувати, адже не газова служба призначає субсидії, а держава.

- Згідно із доповненням до Постанови №748, надавач послуг, який не уклав договір з «Ощадбанком», не має права говорити про якісь відключення, вимагати кошти, якщо все покриває субсидія. Це у першу чергу він не виконує постанову, вини людей нема, і їх в цьому разі субсидії не можуть позбавити. Усі ОСББ, підприємства теплопостачання, водоканалу, які уклали договори з банком, уже отримали кошти, які щомісяця пересилає Мінсоцполітики. У кінці опалювального періоду, а саме у червні, люди можуть звернутися в «Ощадбанк», щоб зняти ці кошти, вони є на їх рахунках – і заплатити за послугу «живими» грошима. Бо субсидія безготівкова, поки йде опалювальний період. Зекономлені кошти можна витратити на власні потреби. За підсумками опалювального періоду, якщо у власників безготівкових субсидій не буде заборгованості, то вони автоматично підпадуть під перерахунок і отримуватимуть в подальшому субсидію «живими» грішми, - пояснює начальниця відділу адресної допомоги Департаменту соціальної і молодіжної політики облдержадміністрації Людмила Петришина.   

P.S. Як повідомили У прес-службі «Вінницягаз Збут», підприємство, разом із "збутами" інших областей подало клопотання до Мінсоцполітики, щоб на державному рівні вирішити питання стосовно "7%" банківської комісії. "Ощадбанк" зі свого боку теж подав аналогічне клопотання.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

922

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

119

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

110

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

105

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

104

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...