В очікуванні другого туру

В очікуванні другого туру

Чи можливі дебати між лідерами другого туру президентських виборів і в якому форматі?

Тема дебатів між Петром Порошенком і Володимиром Зеленським - одна з найбільш нині обговорюваних. Суспільний інтерес полягає у тому, щоб кандидати прямо відповіли на питання про війну, агресора, Крим, міжнародну політику, реформи. Та все це перетворюється на інформаційне бурлеск-шоу з мемами та хайпом. І суспільний дискурс обертається навколо стадіонів, аналізів та баночок. Поки конкуренти міряються креативністю, їхні штаби очевидно шукають компромісу, бо так чи інакше, а народ хоче бачити дебати, причому найвірогідніше у форматі шоу. Чи відбудуться вони і до чого може призвести класична маніпуляція масовою свідомістю - з цим запитанням звернулися до політологів.

-  Для того, щоб перемогти, Володимиру Зеленському наразі не потрібно нічого змінювати. Зараз його виборець відчуває ейфорію, як ми називаємо, триває "медовий місяць" з кандидатом. Його прихильники не бачать недоліків, він для них найкращий. Саме через цю політтехнологію Порошенко з точки зору політичної математики має мінімальні шанси, - каже політтехнолог, представник ГО "Передові правові ініціативи" Руслан Штогрин. - Але як тільки Зеленський почне більше говорити, більше виступати, виходити на люди, робити заяви, то "медовий місяць" мине. Тому Порошенку зараз треба максимально мобілізувати Західну і Центральну Україну, не своїх прихильників, а нових людей - потенційних виборців, бо це зіграє визначальну роль в остаточному результаті.

До чи після дебатів - всі залишаться при своїй думці

Не менше значення матимуть і заяви кандидатів, які йдуть за лідерами у рейтинговому списку, але не увійшли до другого туру. Їхні пропозиції підтримати чи не підтримати одного з кандидатів у другому турі можуть бути як прямими, мовляв, "я за ПП", а "я за ЗЕ", так і опосередкованими - тобто з натяками. Як-от нещодавня заява Олександра Вілкула. Він закликав не голосувати за жодного кандидата, але якщо подивитися уважно на текстове наповнення, то можна помітити, що 80% тексту "присвячено" Зеленському і лише 5% стосується Порошенка. 

- Думаю, що протягом наступного тижня ми побачимо зворотній ефект, коли Україна розпочне розуміти, що кандидат Сходу - це Зеленський, а Заходу - це Порошенко. І "фішка" роздільності знову спливе і активно використовуватиметься на дебатах, які мають бути, - переконує Руслан Штогрин. - На це є кілька причин. По-перше, відмова одного з кандидатів автоматично його дискваліфікує. По-друге, не дає аргументів для її прихильників. Подивіться, як реагує Фейсбук - він гуде. Вчора всі кричали, що Зеленський погодився на дебати, а сьогодні, що Порошенко його розітре. Тобто кандидати між собою ведуть діалог, а у мережі йде жорстка дискусія, хто кращий. Хоча до чи після дебатів - всі залишаться при своїй думці, але, як на мене, вони стануть ручкою мобілізації для прихильників того чи іншого кандидата. Причому дебати у форматі шоу вигідні обом кандидатам. Питання в тому, як вони відбуватимуться, і про це, очевидно, зараз домовляються штаби, шукаючи компроміс.

"Наступна перемога - це великий кредит довіри з відсотками"

Уся ця ситуація нагадує спецоперацію з керування масовою свідомістю (авторська думка), яка використовує виснажене в інформаційному плані суспільство, а також вказує на кризу в органах влади та партійних структурах. І коли розсіється "політичний дим" (чи мине "медовий місяць"), українці можуть опинитися перед серйозною загрозою, - обрати на посаду президента особу, яка не знає особливості функціонування політичної системи, органів її управління. Вміє керувати парадами, але не країною чи її політичною системою.

- Якщо новий президент не володіє достатніми знаннями та навичками у сфері державного управління - скоріш за все, він буде маріонеткою в руках тих, хто на цьому розуміється, - каже Сергій Бондаренко, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології та державного управління Донецького національного університету імені Василя Стуса. - Високі показники голосування за Володимира Зеленського повинні "встряхнути" "гуру" від сучасної політики. Такі результати - це чіткий показник незадоволення громадянами всім, що відбувається у державі. Корупція, схеми, неврахування інтересів населення, низькі доходи, високі ціни, відсутність системних партій з чіткою ідеологією та електоральним ядром… і це лише частина того, чим незадоволені громадяни. Якщо вони (діючі політики) не готові змінюватися, то є ризик, що у майбутньому вони втратять все. Якщо Петро Порошенко переможе у другому турі, то "феномен Зеленського" повинен сприяти змінам. Діючий президент - розумна людина, тому висновки, я сподіваюсь, він зробить відповідні. Можлива наступна перемога - це великий кредит довіри для нього з відповідними відсотками, які потрібно буде повертати.

Наразі поспішно робити висновки з аномальних президентських виборів в Україні, бо попереду ще другий тур і очевидно "у рукаві" кожного кандидата є "фішки", які нас ще не раз здивують. Перше резюме, яке вже напрошується, враховуючи нинішню ситуацію: зміни в Україні будуть продовжуватися знизу. Вся ця ситуація вкотре повернула мислячих свідомих людей до того, що нам бракує громадянського ядра, яке має вміти працювати з владою, політиками та їхніми силами. Це з одного боку боротьба, з другого - конструктивна співпраця. Без потужних механізмів стримування та противаг завжди буде перекос лише в один бік - і не на користь країни.
Тим часом "Українська правда", спираючись на результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" та КМІС, пише, що для виборців Порошенка публічні дебати мають дещо більше значення. Таке ж ставлення, згідно з опитуванням, поділяють і прихильники інших кандидатів. Виборці Зеленського ж виявили дещо менший інтерес до дебатів, тим не менш майже 40% його прихильників вважають дебати обов'язковими та ще третина - бажаними.


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

469

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

354

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

252

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

183

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

170

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...