В очікуванні другого туру

В очікуванні другого туру

Чи можливі дебати між лідерами другого туру президентських виборів і в якому форматі?

Тема дебатів між Петром Порошенком і Володимиром Зеленським - одна з найбільш нині обговорюваних. Суспільний інтерес полягає у тому, щоб кандидати прямо відповіли на питання про війну, агресора, Крим, міжнародну політику, реформи. Та все це перетворюється на інформаційне бурлеск-шоу з мемами та хайпом. І суспільний дискурс обертається навколо стадіонів, аналізів та баночок. Поки конкуренти міряються креативністю, їхні штаби очевидно шукають компромісу, бо так чи інакше, а народ хоче бачити дебати, причому найвірогідніше у форматі шоу. Чи відбудуться вони і до чого може призвести класична маніпуляція масовою свідомістю - з цим запитанням звернулися до політологів.

-  Для того, щоб перемогти, Володимиру Зеленському наразі не потрібно нічого змінювати. Зараз його виборець відчуває ейфорію, як ми називаємо, триває "медовий місяць" з кандидатом. Його прихильники не бачать недоліків, він для них найкращий. Саме через цю політтехнологію Порошенко з точки зору політичної математики має мінімальні шанси, - каже політтехнолог, представник ГО "Передові правові ініціативи" Руслан Штогрин. - Але як тільки Зеленський почне більше говорити, більше виступати, виходити на люди, робити заяви, то "медовий місяць" мине. Тому Порошенку зараз треба максимально мобілізувати Західну і Центральну Україну, не своїх прихильників, а нових людей - потенційних виборців, бо це зіграє визначальну роль в остаточному результаті.

До чи після дебатів - всі залишаться при своїй думці

Не менше значення матимуть і заяви кандидатів, які йдуть за лідерами у рейтинговому списку, але не увійшли до другого туру. Їхні пропозиції підтримати чи не підтримати одного з кандидатів у другому турі можуть бути як прямими, мовляв, "я за ПП", а "я за ЗЕ", так і опосередкованими - тобто з натяками. Як-от нещодавня заява Олександра Вілкула. Він закликав не голосувати за жодного кандидата, але якщо подивитися уважно на текстове наповнення, то можна помітити, що 80% тексту "присвячено" Зеленському і лише 5% стосується Порошенка. 

- Думаю, що протягом наступного тижня ми побачимо зворотній ефект, коли Україна розпочне розуміти, що кандидат Сходу - це Зеленський, а Заходу - це Порошенко. І "фішка" роздільності знову спливе і активно використовуватиметься на дебатах, які мають бути, - переконує Руслан Штогрин. - На це є кілька причин. По-перше, відмова одного з кандидатів автоматично його дискваліфікує. По-друге, не дає аргументів для її прихильників. Подивіться, як реагує Фейсбук - він гуде. Вчора всі кричали, що Зеленський погодився на дебати, а сьогодні, що Порошенко його розітре. Тобто кандидати між собою ведуть діалог, а у мережі йде жорстка дискусія, хто кращий. Хоча до чи після дебатів - всі залишаться при своїй думці, але, як на мене, вони стануть ручкою мобілізації для прихильників того чи іншого кандидата. Причому дебати у форматі шоу вигідні обом кандидатам. Питання в тому, як вони відбуватимуться, і про це, очевидно, зараз домовляються штаби, шукаючи компроміс.

"Наступна перемога - це великий кредит довіри з відсотками"

Уся ця ситуація нагадує спецоперацію з керування масовою свідомістю (авторська думка), яка використовує виснажене в інформаційному плані суспільство, а також вказує на кризу в органах влади та партійних структурах. І коли розсіється "політичний дим" (чи мине "медовий місяць"), українці можуть опинитися перед серйозною загрозою, - обрати на посаду президента особу, яка не знає особливості функціонування політичної системи, органів її управління. Вміє керувати парадами, але не країною чи її політичною системою.

- Якщо новий президент не володіє достатніми знаннями та навичками у сфері державного управління - скоріш за все, він буде маріонеткою в руках тих, хто на цьому розуміється, - каже Сергій Бондаренко, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології та державного управління Донецького національного університету імені Василя Стуса. - Високі показники голосування за Володимира Зеленського повинні "встряхнути" "гуру" від сучасної політики. Такі результати - це чіткий показник незадоволення громадянами всім, що відбувається у державі. Корупція, схеми, неврахування інтересів населення, низькі доходи, високі ціни, відсутність системних партій з чіткою ідеологією та електоральним ядром… і це лише частина того, чим незадоволені громадяни. Якщо вони (діючі політики) не готові змінюватися, то є ризик, що у майбутньому вони втратять все. Якщо Петро Порошенко переможе у другому турі, то "феномен Зеленського" повинен сприяти змінам. Діючий президент - розумна людина, тому висновки, я сподіваюсь, він зробить відповідні. Можлива наступна перемога - це великий кредит довіри для нього з відповідними відсотками, які потрібно буде повертати.

Наразі поспішно робити висновки з аномальних президентських виборів в Україні, бо попереду ще другий тур і очевидно "у рукаві" кожного кандидата є "фішки", які нас ще не раз здивують. Перше резюме, яке вже напрошується, враховуючи нинішню ситуацію: зміни в Україні будуть продовжуватися знизу. Вся ця ситуація вкотре повернула мислячих свідомих людей до того, що нам бракує громадянського ядра, яке має вміти працювати з владою, політиками та їхніми силами. Це з одного боку боротьба, з другого - конструктивна співпраця. Без потужних механізмів стримування та противаг завжди буде перекос лише в один бік - і не на користь країни.
Тим часом "Українська правда", спираючись на результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" та КМІС, пише, що для виборців Порошенка публічні дебати мають дещо більше значення. Таке ж ставлення, згідно з опитуванням, поділяють і прихильники інших кандидатів. Виборці Зеленського ж виявили дещо менший інтерес до дебатів, тим не менш майже 40% його прихильників вважають дебати обов'язковими та ще третина - бажаними.


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1218

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

404

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

216

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...