"Як причина війни - те, що Росія не визнає, що українці - це окремий народ"

Книгу "Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм та криміналітет" її автор британський політолог українського походження Тарас Кузьо презентував у Вінниці минулої середи. Книга вийшла англійською 3 роки тому, а видання українською стало можливим завдяки Міністерству інформаційної політики України. Сам автор зізнається, що вперше в Україні влада підтримує українську ідентичність, у тому числі, видаючи книги. 

- Такого не було навіть при Ющенку, - сказав він. 

Книга Тараса Кузьо цікава тим, що є т.з.польовим дослідженням, дослідженням причин і витоків російської агресії проти незалежної України, гібридної війни, історії формування специфічного імперського ставлення російських еліт до України і українців. Автор записав 300 інтерв'ю у містах і селах на півдні та сході України, в тому числі і в зоні АТО, де був 5 разів. Зараз пригадує, що вперше їхав в АТО разом із волонтерками. 

- Я ніколи не був солдатом, у нас немає призову у Великій Британії. Перший раз у житті я ночував із солдатами, - розповідає Тарас Кузьо, зізнаючись, що солдатський душ так і не спромігся прийняти. - Цікаво, що усі ваші кандидати у президенти у І турі казали, що зупинять війну. Хоч майже нікого серед них ніколи не було на фронті. Тимошенко не була. Гриценка не було, хоч він і колишній військовий. Тільки Порошенко і Кошулинський були. Кошулинський воював. 

Тарас Кузьо каже, що, на його думку, причиною війни, яку розпочала Росія проти України, є питання української ідентичності. Росія не визнає Україну як державу, а українців - як окремий народ, для них ми - "Фейк-ньюз" і "смішна держава", на чому наголошує Путін. І такої думки притримуються навіть т.з.опозиційні російські політики, їхня позиція по Криму - свідчення. Тож навіть якщо Путін піде, імперські амбіції до України з боку східної сусідки залишаться. 

- Зупинити війну - це здатися. Для Путіна компромісів немає, - каже Тарас Кузьо. - Обіцяють зупинити війну Вілкул, Бойко. Вони можуть - можуть здатися. А Гриценко, Тимошенко, Зеленський? Я боюся, що як оберуть Зеленського - це буде підтвердження у Москві, що Україна дійсно "смішна держава". Його можна було б обрати, якби не було війни. Наприклад, у 2004 чи 2010 роках. У нас є такий вираз "empty suit" (пустий костюм. - Авт.). Це можна сказати про Зеленського. 

Політолог і автор книги звертає увагу, якщо президентські вибори виграє нинішній лідер виборчих перегонів, то він 7 місяців (до закінчення парламентських виборів. - Авт.) буде без влади, а далі постане питання формування коаліції. У разі ж, якщо Україна стане парламентською республікою - влади не матиме взагалі. 

- Усі кандидати на президентські вибори балотувалися наче це президентська система. Але це парламентська система. Гарно тут відповісти - це порівняти: Україна після Помаранчевої революції, коли президент був Ющенко, і Україна після Євромайдану, коли президент був Порошенко. Там був повний хаос, публічно сварилися, мені було соромно. І це призвело до того, що була контрреволюція у 2010 році (коли президентом обрали Януковича. - Авт.). Ці вибори перші - коли олігархи виступили проти президента.

Гарантією територіальної цілісності України, як нас запевняють політики, мав бути Будапештський меморандум. 

- Там немає написано "гарантії". Скоріше, щось схоже на "страхування". Але в Україні усі говорять "гарантії", - каже Тарас Кузьо. - Гарантії - це коли ви є членом НАТО, або коли у вас є американські військові бази. Дивлячись на цей меморандум, я б сьогодні сказав, що українців обдурили. Є три країни - Південна Африка, Лівія і Україна - які віддали свою ядерну зброю. Але я розумію, що у 1994 році Україна була в страшенному стані, економіка розвалена, і Кучма, мабуть, не міг по-іншому тоді. Але останні кілька тижнів можна читати, що військовий промисловий комплекс, який відродився нарешті в Україні, вже почав будувати великі ракети для Української армії. Тобто Україна має технічні й інтелектуальні можливості.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1218

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

404

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

216

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...