"Як причина війни - те, що Росія не визнає, що українці - це окремий народ"

Книгу "Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм та криміналітет" її автор британський політолог українського походження Тарас Кузьо презентував у Вінниці минулої середи. Книга вийшла англійською 3 роки тому, а видання українською стало можливим завдяки Міністерству інформаційної політики України. Сам автор зізнається, що вперше в Україні влада підтримує українську ідентичність, у тому числі, видаючи книги. 

- Такого не було навіть при Ющенку, - сказав він. 

Книга Тараса Кузьо цікава тим, що є т.з.польовим дослідженням, дослідженням причин і витоків російської агресії проти незалежної України, гібридної війни, історії формування специфічного імперського ставлення російських еліт до України і українців. Автор записав 300 інтерв'ю у містах і селах на півдні та сході України, в тому числі і в зоні АТО, де був 5 разів. Зараз пригадує, що вперше їхав в АТО разом із волонтерками. 

- Я ніколи не був солдатом, у нас немає призову у Великій Британії. Перший раз у житті я ночував із солдатами, - розповідає Тарас Кузьо, зізнаючись, що солдатський душ так і не спромігся прийняти. - Цікаво, що усі ваші кандидати у президенти у І турі казали, що зупинять війну. Хоч майже нікого серед них ніколи не було на фронті. Тимошенко не була. Гриценка не було, хоч він і колишній військовий. Тільки Порошенко і Кошулинський були. Кошулинський воював. 

Тарас Кузьо каже, що, на його думку, причиною війни, яку розпочала Росія проти України, є питання української ідентичності. Росія не визнає Україну як державу, а українців - як окремий народ, для них ми - "Фейк-ньюз" і "смішна держава", на чому наголошує Путін. І такої думки притримуються навіть т.з.опозиційні російські політики, їхня позиція по Криму - свідчення. Тож навіть якщо Путін піде, імперські амбіції до України з боку східної сусідки залишаться. 

- Зупинити війну - це здатися. Для Путіна компромісів немає, - каже Тарас Кузьо. - Обіцяють зупинити війну Вілкул, Бойко. Вони можуть - можуть здатися. А Гриценко, Тимошенко, Зеленський? Я боюся, що як оберуть Зеленського - це буде підтвердження у Москві, що Україна дійсно "смішна держава". Його можна було б обрати, якби не було війни. Наприклад, у 2004 чи 2010 роках. У нас є такий вираз "empty suit" (пустий костюм. - Авт.). Це можна сказати про Зеленського. 

Політолог і автор книги звертає увагу, якщо президентські вибори виграє нинішній лідер виборчих перегонів, то він 7 місяців (до закінчення парламентських виборів. - Авт.) буде без влади, а далі постане питання формування коаліції. У разі ж, якщо Україна стане парламентською республікою - влади не матиме взагалі. 

- Усі кандидати на президентські вибори балотувалися наче це президентська система. Але це парламентська система. Гарно тут відповісти - це порівняти: Україна після Помаранчевої революції, коли президент був Ющенко, і Україна після Євромайдану, коли президент був Порошенко. Там був повний хаос, публічно сварилися, мені було соромно. І це призвело до того, що була контрреволюція у 2010 році (коли президентом обрали Януковича. - Авт.). Ці вибори перші - коли олігархи виступили проти президента.

Гарантією територіальної цілісності України, як нас запевняють політики, мав бути Будапештський меморандум. 

- Там немає написано "гарантії". Скоріше, щось схоже на "страхування". Але в Україні усі говорять "гарантії", - каже Тарас Кузьо. - Гарантії - це коли ви є членом НАТО, або коли у вас є американські військові бази. Дивлячись на цей меморандум, я б сьогодні сказав, що українців обдурили. Є три країни - Південна Африка, Лівія і Україна - які віддали свою ядерну зброю. Але я розумію, що у 1994 році Україна була в страшенному стані, економіка розвалена, і Кучма, мабуть, не міг по-іншому тоді. Але останні кілька тижнів можна читати, що військовий промисловий комплекс, який відродився нарешті в Україні, вже почав будувати великі ракети для Української армії. Тобто Україна має технічні й інтелектуальні можливості.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

469

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

354

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

252

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

183

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

170

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...