Порушення на виборах

Порушення на виборах

Хто, де і навіщо намагався винести бюлетені - розповіли у поліції


Правопорушення, які поліцейські реєстрували під час першого туру виборів президента, були несистемні, тому не могли суттєво вплинути на волевиявлення громадян. Так кажуть у Головному управлінні поліції Вінницької області. Загалом до підрозділів поліції області надійшло 88 повідомлень щодо виборчого процесу, починаючи з дня голосування, при цьому 22 з них не містили ознак правопорушень. Водночас за результатом розгляду повідомлень розпочато шість кримінальних проваджень, щодо решти - тривають перевірки. 

- Ми забезпечили високий рівень безпеки і досягли того, що день голосування і ніч підрахунку голосів пройшли спокійно, без порушень громадського порядку і надзвичайних подій. Поліція практично у повному складі в посиленому режимі працювала під час виборів, - каже начальник Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Юрій Педос. 

За його словами, для охорони окружних та виборчих дільниць задіяли майже 2 тисячі поліцейських і 1665 рятувальників. Вулиці населених пунктів та безпеку дорожнього руху охороняв 121 патрульний наряд. Працювали 46 слідчо-оперативних груп, три вибухотехнічні групи, дві саперні групи УДСНС, кінологи.

- Ми реєстрували усі без винятку заяви та повідомлення від громадян, суб'єктів виборчого процесу, громадських організацій та ЗМІ щодо перебігу виборів, - інформував Юрій Педос. 

За його словами, відкрито шість кримінальних проваджень, два з яких за фактами фотографування виборцями своїх бюлетенів у Вінниці. 

- У день голосування на виборчій дільниці на вул.Данила Галицького виборець 1985 року народження сфотографував бюлетень у кабінці для голосування. Це помітив спостерігач. На місце подій викликали слідчо-оперативну групу, яка затримала порушника. Він пояснив, що фото робив на пам'ять, - каже начальник ГУНП.

Схожий випадок зафіксований на дільниці у Вінниці, що розташована на вул.600-річчя, там відзначився "фотограф" 1982 року народження.

- Такі дії кваліфікуються за ч.1 ст.159 КК України (порушення таємниці голосування). Слідчі встановлюють, чи був злісний умисел у діях громадян і вже тоді даватимуть правову оцінку вчиненому, - уточнив Юрій Педос.

Три зафіксованих випадки правопорушення стосувались виносу бюлетеня за межі виборчої дільниці.

- На дільниці у с.Агрономічному 35-річний місцевий житель намагався винести свій бюлетень із дільниці, бо, мовляв, "нікому не довіряє". А у с.Щітки літній чоловік, 1951 року народження, кинув у скриньку чистий листок і намагався викрасти свій бюлетень, щоб "показати онукам". У Вінниці виборець 1980 року народження теж намагався винести бюлетень за межі дільниці, - розповів керівник поліції.

Провадження відкрили за ч.1 ст.158-1 КК України - незаконне використання виборчого бюлетеня.
ешта повідомлень стосувалися: пропалої печатки головою комісії у селі Котюжанці, що у Калинівському районі, неналежної роботи ДВК - 18 повідомлень, незаконної агітації на вулицях та у ЗМІ, розміщення зовнішньої політичної реклами - чотири випадки, відсутність у списках виборців - 14 випадків, включення до списку виборців померлих осіб - вісім випадків, відсутності запрошення - три випадки, голосування іншою особою - один випадок, видачі бюлетенів без паспортів - три повідомлення, видачі бюлетенів за закордонними паспортами - чотири випадки, втручання в роботу комісії - два випадки.
Окремим випадком можна вважати кримінальне провадження, яке поліція розпочала за фактом службової недбалості відносно дій членів ДВК. 

- На дільничній виборчій комісії у смт.Стрижавка Вінницького району виявлено бюлетені, на яких немає печаток дільничної виборчої комісії. Встановлено, що через службову недбалість голови та членів виборчої комісії були неправильно проставлені печатки на бюлетенях. Наслідок: через порушення відповідної процедури, ці бюлетені визнали недійсними, - розповів Юрій Педос.

Доля цих 695 бюлетенів, у яких печатка залишилась на відривному талоні, вирішувалася на засіданні ОВК №11. Після запеклих дискусій і, зрештою, голосування, бюлетені зрештою визнали дійсними. 

- Надалі підписано відповідний протокол (19 голосів "ЗА"), а ті члени комісії, які так і не погодились із загальним рішенням комісії, написали "окрему думку". Таких було 14, - розповів секретар ОВК №11 Олексій Гончар.

Водночас довірена особа кандидатки у президенти Юлії Тимошенко з цього приводу подала скаргу у ЦВК. 
Про те, як вирішувалася доля майже 700 бюлетенів, читайте в окремому матеріалі на сайті газети "Місто" www.misto.vn.ua

Селфі з бюлетенем

В Україні наймасовішим порушенням на виборах 2019 у першому турі стало розголошення таємниці голосування. та фотографування виборчого бюлетеня. 

- І те, й інше є серйозним порушенням. Оскільки фотографування виборчого бюлетеня може мати дві причини - просто бажання оприлюднити результати голосування у соцмережах і також це може свідчити про продаж свого голосу, - розповіла координаторка громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1222

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

406

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

218

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

216

  ...