Завдяки децентралізації українці беруть активну участь в управлінні громадами

Завдяки децентралізації  українці беруть активну участь в управлінні громадами

Уже п'ять років триває процес децентралізації в Україні, ініційований Урядом. Ця реформа запустила низку змін у системі управління країною.
Суть децентралізації полягає у тому, що місцева влада отримує значно більше повноважень та ресурсів для розвитку об'єднаної територіальної громади (ОТГ). Їм передають кошти і землі, і для людей це означає, що важелі контролю та впливу на місцеве управління належать саме їм. Завдяки такій моделі влада стає ближчою до громадян, відповідно - змінюється якість надання певних послуг і розв’язання проблем.
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман наполягав на децентралізації ще п'ять років тому, коли обіймав посаду віце-прем'єра. Тоді він наголошував, що реформа місцевого самоврядування буде одним із його пріоритетних завдань, адже саме заради втілення цієї реформи в життя він і прийшов працювати в Уряд. Слід зазначити, що дати старт децентралізації Гройсман намагався ще тоді, коли був міським головою Вінниці. Втім, тоді у Києві не захотіли нічого чути про глобальні зміни у владній вертикалі на місцях. Ставши прем'єром, Володимир Гройсман переконував і колег по Уряду, і депутатів, та іноді, навіть президента, аби вони підтримали реформу.

- Це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильно побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, - так пояснює Володимир Гройсман суть однієї з найпотужніших українських реформ.

Аби краще зрозуміти масштаби та суть децентралізації, звернемося до статистичних даних. На цей момент в Україні створено 884 ОТГ, яким держава вже надала усі відповідні повноваження, ресурси та землі. Завдяки цьому власні доходи місцевих бюджетів виросли більш ніж утричі: з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд грн у 2018 році. При цьому, на підтримку розвитку регіонів минулоріч виділили рекордну суму - 37,8 млрд грн. Ці гроші підуть на розвиток інфраструктури - будівництво та ремонт лікарень, шкіл і дитсадків, доріг, водогонів, енергоефективних котелень, зон відпочинку тощо. 
Стають більш доступними і адміністративні послуги, адже по всій країні діє 775 ЦНАПів, де послуги надають швидко та у комфортних сучасних умовах. Ще десять років тому це могло здатися українцям фантастикою. А зараз вже понад 9 мільйонів людей проживають в об'єднаних громадах і користуються благами реформи місцевого самоврядування.
Вінниччина входить до числа регіонів, де децентралізація успішно набирає оберти. 635 мільйонів гривень державної допомоги ми отримаємо у 2019 році на місцевий та регіональний розвиток. 

- Із 2014 року до 2018-го доходи міського бюджету виросли у 2,6 раза. Ресурс бюджету розвитку збільшився у 5,5 раза - з 175 мільйонів до майже 1 мільярда гривень, - говорить голова Вінницької міської об'єднаної громади Сергій Моргунов. 

Голова Вороновицької ОТГ Олександр Ковінька розповідає, які кроки допомогли громаді стати однією з найуспішніших у регіоні. За його словами, спочатку частина людей була скептично налаштована до процесу децентралізації, але реальні результати змінили думку багатьох щодо цього питання. 

- У ході децентралізації за офіційними показниками бюджет нашої ОТГ збільшився на 130%. Безперечні плюси створення ОТГ - це можливість вирішувати питання на місцях. Наприклад, нещодавно ми виділили 400 тисяч гривень і придбали поліцейський автомобіль для дільничних інспекторів, - розповідає він. - Окрім того, незабаром у Вороновиці втілять проект з організації зручного перевезення пасажирів до Вінниці. Якщо зараз люди їдуть цим маршрутом і платять по 20 гривень, то у майбутньому вони матимуть можливість їздити дешевше, по 12 гривень. Перевезення планують запустити із 1 липня. Серед найближчих масштабних планів - реконструкція центру Вороновиці і площі перед Музеєм авіації і космонавтики. У нас проводився конкурс, у рамках якого ми пропонували мешканцям намалювати ескізи того простору, який вони хочуть бачити у центрі. Ескізи передані проектувальнику, і найближчим часом він представить кінцевий проект, аби ми могли розпочати капітальний ремонт і реконструкцію, - говорить Олександр Ковінька. 

Рушієм реформи вороновицький керівник називає прем'єра Гройсмана. 

- Ще із 2004 року обговорювали адміністративну реформу та децентралізацію. Але ніхто тоді не хотів ділитися повноваженнями. На мою думку, велика користь ініціативи Гройсмана саме у перерозподілі податків. Адже зараз вони вже не йдуть у Київ, а залишаються в громаді. Депутати та активні мешканці вносять свої пропозиції і можуть діяти в інтересах людей, уникаючи тяганини із дозволами та узгодженнями "зверху". Якщо громаді це потрібно - то ми самостійно і виважено цим займаємось.
 


Олег МАЛЕЦЬКИЙКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

330

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

304

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

270

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

262

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

261

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...