Самолікуванню - бій

Самолікуванню - бій

 В Україні змінюють правила продажу антибіотиків

Майже 70% українських пацієнтів займаються самолікуванням, не звертаючись по допомогу до лікарів. Про це свідчать результати дослідження за проектом USAID і фондом "Пацієнти України". Лікарі б'ють на сполох, адже більшість українців помилково вважають, що грип та застуду можна вилікувати антибіотиками, і за першої необхідності купують сильнодіючі препарати в аптеках без консультації. Насправді, антибіотики не лише не лікують інфекції, викликані вірусами, а й можуть спричинити ускладнення. Аби убезпечити українців від неправильного лікування, Міністерство охорони здоров'я розробило план посилення контролю за продажами ліків. Що саме зміниться і чому це важливо, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю. 
На початку березня Міністерство охорони здоров'я затвердило Національний план дій із боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Відповідно до нього, українські аптеки продаватимуть антибіотики винятково за рецептом. Лікарі і фармацевти отримають чіткі інструкції, у яких випадках слід призначати антибіотики, аби мінімізувати ризики їхнього невиправданого використання. Також обмеження торкнуться сільського господарства, зокрема застосування антибіотиків як стимуляторів росту в тваринництві та рослинництві.
"З кожним роком антибіотики втрачають свою ефективність через неправильне застосування. Бактерії видозмінюються через невиправданий прийом препаратів та стають стійкішими до них. Лікувати бактеріальні хвороби стає все складніше", - обґрунтовує новації завідувач лабораторії Інституту епідеміології ім. Громашевського Алла Щербинська.
Нові правила розроблялись разом із фахівцями Центру громадського здоров'я МОЗ. За словами начальника відділу антибіотикорезистентності й інфекційного контролю центру Олександра Мацькова, зміни стосуватимуться не лише антибіотиків, а й противірусних, антигельмінтних та інших засобів. 
В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запевняє, що головна причина посилення контролю - високий відсоток самолікування і збільшення кількості небезпечних вірусів. Водночас ліки не подорожчають, і купити їх зможуть усі, хто потребує, але з дозволу лікаря.
Тепер міністерству належить розробити низку нормативно-правових актів щодо посилення контролю за продажами ліків, і до кінця 2020 року усі протимікробні препарати будуть продаватися винятково за рецептами. 
Більшість лікарів позитивно відреагувала на ініціативу міністерства. Так, глава правління Союзу споживачів медичних послуг, ліків і виробів медичного призначення Владислав Онищенко вважає, що сьогодні аптеки стали практично магазинами, де можна придбати що завгодно. Тож головне завдання міністерства створити дієвий механізм контролю і відповідальності під час призначення та продажу антибіотиків як для лікарів, так і фармацевтичних компаній в цілому. 

Коментарі експертів:

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун:

- У плані жодним чином не передбачене обмеження доступу до антибіотиків. Він також не вплине на їхню вартість. План спрямований на посилення контролю за продажем ліків - тобто ліки продаватимуться за рецептом лікаря... Держлікслужба розробляє зміни до закону, і ми будемо впроваджувати кримінальну відповідальність за те, що продають ліки без рецепта.

Голова ГО "Інфекційний контроль в Україні" Віктор Ляшко:

- Уже через кілька років антибіотики можуть перестати діяти на більшість недуг. Наприклад, пневмонія, гонорея, туберкульоз та серйозні постопераційні ускладнення стануть смертельними для всього людства.

Глава правління Союзу споживачів медичних послуг, ліків та виробів медичного призначення Владислав Онищенко:

- Чинний закон і накази Мінохоронздоров'я забороняють продавати рецептурні ліки без рецепта. Однак досі не вдавалося створити ефективний механізм контролю за фармацевтичним лобі.

"Місто" запитало у читачів: "Як часто купуєте антибіотики, чи інші ліки без рецептів?"

Тетяна, продавчиня:
- Буває, беру для дитини. Але тільки такі, які лікар раніше рекомендувала і які допомагають. 
Олег, будівельник:
- Нічого суттєвого у аптеці не купую. Інколи знеболююче. Із рецептом не морочусь, немає часу в лікарню ходити. 
Світлана, манікюрниця:
- Хіба тільки щось від горла, коли болить - то без рецепта. Решта - лише те, що лікар виписує.
Тимофій, підприємець:
- Буває без рецепта, буває з рецептом. У мене родичка медик - завжди порадить, який антибіотик і від чого ефективніший.
Міла, вихователька:
- Буває так, що вже у аптеці запитую, що краще купити - і купую те, що радять. Мені майже завжди допомагає.

 

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

212

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

188

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

181

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

178

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

170

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...