"Сонячна" Марійка

Тетяна Гнатик навчилася жити із тим, що її донька особлива

До Міжнародного дня людей із синдромом Дауна, який відзначають 21 березня, у холі Вінницької міської ради відкрилася виставка "Сонячні". На фото - мами зі своїми "сонячними" дітьми. Під час відкриття фотовиставки маленька вінничанка Марійка Гнатик виступила із сольним номером "Квітка душа" і зачарувала публіку. Під час виступу Марійка постійно дивилася на свого тренера із танців, а після завершення номеру відразу побігла до мами і міцно її обійняла. 
Тетяна Гнатик - мама "сонячної" Марійки. Вона завжди підтримує і супроводжує свою доньку. Саме завдяки цьому дівчинка ходить до звичайної школи, займається танцями, моделінгом, гімнастикою, вивчає англійську та бере участь у різноманітних творчих конкурсах і фестивалях. А матір намагається забути той момент, коли у пологовому їй повідомили про те, що дитина народилася з синдромом Дауна.

- У моїх жилах холоне кров, коли згадую, як 13 років тому лікарі мені повідомили діагноз доньки. Це треба було пережити і зрозуміти, як жити далі. Спочатку я опустила руки і перебувала у дуже сильній депресії, але з допомогою близьких змогла стати на ноги та почати рухатися вперед… - розповідає Тетяна Гнатик. 

Із народженням доньки життя Тетяни кардинально змінилося. Вона почала шукати різноманітну інформацію про "сонячних" дітей, найновітніші методи корекції та майже весь час присвятила вихованню Марійки, аби та почувалася комфортно у суспільстві. Із такими ж батьками вони створили громадську організацію "Вінниця Даун синдром", де Тетяна є заступником голови.

- Кожен раз по-різному бути мамою "сонячної" дитини, - зізнається Тетяна Гнатик. - Нам не все легко вдається, але ми йдемо тільки вперед. Уже сім років Марійка займається у танцювальній студії "Шахіна" у тренерки Діани Подолянчук. Танці - це її пристрасть, хобі. Вона виступає із сольними номерами. Займається бально-спортивними танцями у парі з Іванком, який теж має синдром Дауна. У травні поїдуть у місто Хуст, де на Міжнародному фестивалі "Долина нарцисів" представлятимуть своє рідне місто.

Танці - це не єдине хобі 13-річної Марійки. Дівчинка активно займається моделінгом, і уже кілька дизайнерів запрошували її на модні покази, її світлини надруковано у кількох глянцевих журналах, також за плечима участь у п'яти масштабних фотопроектах.

- Цього року донька Марія стала першою "сонячною" учасницею відбіркового конкурсу краси INTERBRILLIANT UKRAINE KIEV 2019" та представлятиме Україну на Міжнародному фестивалі INTER BRILLIANT WORLD 2019 у Чехії.

Дівчинка веде соціально активний спосіб життя, намагаючись своїм прикладом назавжди зламати стереотипи, за що у 2018 році отримала звання "Жінка Вінниччини" у номінації "Надія Вінниччини", у 2019 р. увійшла у сотню відомих вінничанок за національним рейтингом.

- Марійка любить грати у боулінг, кататися на самокаті, ганяти із друзями м'яча. Це їй приносить масу позитивних емоцій, - розповідає про доньку Тетяна. 

У перший клас у 9 років

Тетяна Гнатик, незважаючи на поради інших не віддавати доньку до звичайного садочка і школи, все ж таки віддала її у звичайні навчальні заклади. Вона переконана, що саме Марійка показує іншим таким діткам, що все можливо. Тетяна пригадує, що не все легко давалося її доньці. Коли дівчинка пішла у садочок - погано ходила. Вихователька за нею носила стільчик на прогулянку. Коли Марійка втомлювалася, то сідала на стільчик, а інші дітки бігали. Посидить трішки і знову бігала разом з іншими.
"Сонячна" Марійка у перший клас пішла, коли їй виповнилося дев'ять років. Це була звичайна вінницька школа №5. Йдучи до школи, дівчинка уже вміла читати, писати і рахувати. Там закінчила початкові класи і перейшла до старших - у школу №31, до інклюзивного класу. 

- За її класом закріплений асистент, який допомагає Марійці із освоєнням шкільної програми. Донька навчається за спеціальною програмою, яка адаптована до програми її однокласників. Завдяки праці вчителів, батьків з дітьми - її не ображають. Я у захваті від того, наскільки вони відповідальні, це діти зовсім іншого покоління, у них інше мислення. Якщо хтось з іншого класу щось скаже до Марійки, однокласники її захищають, - розповідає Тетяна Гнатик. 

У школі дівчинку підтримують і до Дня дітей із синдромом Дауна школярі прийшли у різнокольорових шкарпетках. Акцію підтримали і вчителі, а у холі зробили дошку, до якої прикріплювали різнокольорові шкарпетки, потім цілий пакет принесли Марійці, а дівчинка роздала їх своїм однокласникам. 
Молодший братик бере приклад із "сонячної" Марійки
Після народження Марійки Тетяна із чоловіком хотіли, щоб у неї був ще братик чи сестричка. І коли дівчинці виповнилося сім років, у сім'ї з'явився Назар. 

- Я готувала Марійку до того, що у неї буде братик чи сестричка. Ми дивилися разом відео зі школи для майбутніх матусь. Разом обирали коляску. Вона його відразу полюбила. У доньки багато кубків, медалей із різних змагань, і от Назар це все бачить і хоче собі. Вона для нього є мотиватором ходити у різні гуртки, - каже мама. 

Тетяна Гнатик навчилася жити із тим, що її донька особлива. Переконана, що коли у пологовому лікарі говорять діагноз синдром Дауна, то необхідна підтримка родини.
- Коли вам лікар повідомляє, що у вашої дитини синдром Дауна, то найбільше потрібна підтримка родини, чоловіка. Жінка має це пережити і зрозуміти, як з цим жити далі. Як чинити у цій ситуації - їй має підказати серце. Просто потрібно любити дитину такою, якою вона є, і йти вперед, а не впадати в депресивний стан. Після того, як мами чують про діагноз, вони роками намагаються вчитися жити з цим. І чим раніше батьки навчаться з цим жити, тим краще для дитини і її розвитку.

Чому називають "сонячними"

За статистикою ВООЗ, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Це співвідношення однакове у різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров'я, звичок і освіти. Достеменно його причина так і не встановлена. В Україні кожен рік народжується 300-400 дітей із цим синдромом.
Людей з синдромом Дауна називають альтернативно-обдарованими та залучають до спілкування з тяжкохворими, і людьми, які замкнулися у своєму горі. Це стало можливим тому, що "сонячні" люди від природи наділені рідкісним даром - непідробною добротою, нездатністю відповідати злом на зло, екстрасенсорною інтуїцією, своєрідним почуттям гумору. Саме через ці якості таких людей називають "сонячними", бо у них не буває агресії, злоби чи заздрості, вони протягом усього життя відрізняються добротою, ніжністю.

 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

419

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

354

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

216

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

214

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

208

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...