Доступні ліки

Доступні ліки

За електронним рецептом уже у квітні

Уряд запроваджує новий, більш зручний механізм отримання "доступних ліків" - за електронним рецептом. Уже з квітня лікарі будуть виписувати тільки е-рецепти на ліки, що включені до урядової програми "Доступні ліки". Е-рецепт дозволить пацієнтам отримувати потрібні їм ліки в будь-якій аптеці, що увійшла в програму, незалежно від того, в якому місті чи селищі був виписаний рецепт. Препарат, виписаний лікарем, наприклад, у Львові, можна буде без проблем отримати за е-рецептом в аптеці Києва чи Одеси. 
Щоб отримати "доступні ліки" за е-рецептом необхідно:
- звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта, який випише вам е-рецепт на необхідний препарат. На ваш мобільний телефон надійде повідомлення з кодом рецепта. Якщо ви не маєте телефону, лікар роздрукує вам код.
- завітати до аптеки, що бере участь у програмі і має на дверях наліпку "Доступні ліки", назвати аптекарю код вашого рецепта і отримати препарат безплатно або з незначною доплатою.
Тепер за цією програмою можна отримати 258 препаратів від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми, 64 з них є безкоштовними. Отримати доступні ліки можна в кожній третій аптеці країни. За час дії програми держава відшкодувала вартість ліків за понад 33 мільйонами рецептів і перерахувала аптечним закладам більше 1,7 млрд грн. Уряд планує розширювати програму, кількість доступних ліків буде збільшуватись.
Із переходом програми "Доступні ліки" в адміністрування НСЗУ відшкодування вартості лікарських засобів буде відбуватися за принципом "гроші йдуть за пацієнтом в аптеку".
НСЗУ стане єдиним платником за програмою. Як НСЗУ зараз укладає договори з медичними закладами первинної ланки, так укладатиме їх із аптеками. Правила укладання будуть прозорими і єдиними для всіх. Усі аптеки, які виконають певний набір вимог, зможуть укласти договір із НСЗУ про реімбурсацію. Лікар випише рецепт, аптека відпустить препарат пацієнтові, а НСЗУ відшкодує гроші за договором безпосередньо аптеці.
Усі процеси, реєстрація аптеки в електронній системі охорони здоров'я, укладання договору та відпуск електронних рецептів відбуватимуться в електронній формі.
Усі ліки за програмою будуть виписуватися за допомогою електронного рецепта, який можна буде реалізувати в будь-якій аптеці, що має договір із НСЗУ, незалежно від місця проживання пацієнта і місця роботи лікаря.
Електронні рецепти на "Доступні ліки" матимуть право виписувати лікарі "первинки": сімейні лікарі, педіатри і терапевти.
Функціонал електронного рецепта буде простим і дозволить мінімізувати ризик помилки при виборі препарату й дозування. Після успішного відпрацювання нових правил і механізму реалізації планується у 2021 році розширити програму реімбурсації "Доступні ліки" з тим, щоб більше пацієнтів, які живуть зі складними захворюваннями, мали стабільний доступ до необхідних ліків, оплачених Національною службою здоров'я України.

Коментарі експертів:

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:

- На сьогодні 33 млн рецептів по цій програмі вже виписано. Це означає, що 33 мільйони разів українці звертались до аптек і отримували ліки, які є життєво необхідними для них. програма діє відносно осіб, хворих на гіпертонію та інші серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму і цукровий діабет. І цю програму треба розширювати, і донести ці ліки до самого-самого невеличкого села в Україні.

Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк:

- Із квітня програма переходить на новий рівень. І це не просто зміна платника, це оновлення самої програми.

Директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників Володимир Ігнатов:

- Добре, що робиться на новій технологічній базі і фактично один орган оплачує будь-якій аптеці. З мінусів, про які говорить індустрія - гонитва МОЗ за найдешевшими препаратами. Хоча тут є обіцянки, що в реімбурсацію включать препарати з доведеною біоеквівалентністю.

"Місто" запитало у читачів: "Чи стануть електронні рецепти популярними в Україні?"

Ілона, консультантка:

- Як і будь-яка інша корисна новинка, вони будуть корисні. І сама б такими скористалася. 

Дмитро, комірник:

- Думаю, це буде зручно. І корупцію, коли відправляють лише у "свої" аптеки, зменшить.

Лідія, психологиня:

- Нарешті лікарям не треба буде нічого писати, а людям - мучитись, розшифровуючи ті рецепти у аптеці.

Гліб, схемотехнік:

- Це не вирішить проблему вартості, бо дешеві, чи навіть безкоштовні ліки підходять не всім. Але в цілому - гарна ідея.

Антоніна, не працює:

- Такого я навіть за кордоном не бачила. Але чому б і ні - телефон зараз є у кожного. Це зручно.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

317

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

188

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

144

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

142

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

135

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...