Вибори - 2019

Вибори - 2019

Аналітик і політолог Дон НУ ім. Василя Стуса Володимир Кіпень про виклики президентської кампанії і "пігулки" від популізму

Цьогорічні президентські вибори є доленосними для України, бо саме вони визначать шлях нашої країни не лише на найближчі п'ять років, а на більш далеку перспективу. Проте окрім популізму, прямолінійної критики, скандалів і "чорного піару" кандидати на президентське крісло дуже мало демонструють змістовних смислів та програм розвитку. Це призводить до того, що український виборець постає перед вибором без вибору. Якби за ці чотири роки в країні сформувалися нові цікаві політичні проекти, серйозні політичні обличчя - то це додало б не просто гостроти у передвиборчу гонку (її і зараз вистачає), а більш позитивної перспективи. 
Утім, вибирати треба - стверджує голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, доцент Донецького національного університету імені Василя Стуса Володимир Кіпень і радить виборцям голосувати не стільки серцем, скільки розумом, раціонально оцінюючи: "а що буде завтра".

Про три можливі сценарії

- Інтрига у наших виборах залишатиметься до останнього, ніхто із серйозних людей не скаже, хто ж переможе. Це, до речі, те, що принципово відрізняє нас від Росії, де вибори - декорація для проголошення незмінного вже двадцять років "царя". Достатньо висока конкуренція передбачає можливість кількох варіантів розвитку політичної ситуації. Я виокремлюю три базових сценарії, хоча, можливо, що їх може бути більше. Перший - той, за яким отримує перемогу чинна влада, який може зберегти певною мірою стабільність у ближній перспективі. Але ураховуючи реалії, він водночас "вагітний" великою загрозою стагнації. Ми сьогодні чуємо критику, що реформи за останні півтора роки зупинилися з різних причин. І це непокоїть.

Другий сценарій - це перемога умовно "демократичної опозиції". Від неї ми можемо очікувати рішучих змін у внутрішній політиці (меншою мірою у зовнішній), що підриватиме стабільність у країні. Але може дати можливість такого собі певного шансу для прориву України, який нам дуже необхідний. 
Третій варіант - коли перемогу отримає кандидат, який не має сильної підтримки, команди і стане об'єктом маніпуляцій та "декоративною фігурою" без реальної влади. Політика стане схожою на "флюгер". Різні групи давитимуть на президента і вимагатимуть свого. Як наслідок - отримаємо непослідовну політику, що буде заряджена нестабільністю і навіть розвалом держави. Це найгірший варіант, і, звичайно, було б дуже бажано в нього не потрапити. 
І, безсумнівно, не можна забувати про війну, яку веде сьогодні країна на Сході. Тож при виборі треба ніби "приміряти" здатність кандидата відстояти інтереси держави, забезпечити перемогу. Інакше виграє кандидат, а програє весь народ. 

Про формальні програми кандидатів і нереалістичні обіцянки

- За соціологією, лише 5-10% українських виборців знайомляться із програмами кандидатів у президенти. Тому й кандидати великою мірою перетворюють їх на документи формального типу, суто для реєстрації. Меншою мірою, як перелік кроків, які вони будуть виконувати як президент. Хоча є низка критеріїв, які мають бути враховані при характеристиці кандидатів і їхніх програм. До речі, ці критерії напрацьовані в політичній практиці розвинених демократичних країн. І зараз їх намагається запровадити "Виборча Рада UA" - неполітична громадська платформа експертів в Україні. До неї входить понад 30 експертів. Ми займаємося саме аналізом програм кандидатів та ставимо претендентам на посаду президента публічні питання по змісту їхніх пропозицій щодо розвитку країни. 

Незабаром на Громадському телебаченні громадські експерти із Виборчої Ради UA візьмуть участь у відкритих дебатах кандидатів у президенти. 
Так от, головні критерії, які бажано враховувати, оцінюючи програму кандидата, це, звичайно, комплексність підходів, яка зорієнтована на ті повноваження, що має посада президента за Конституцією України. Вже виходячи з цього левова частка програм кандидатів не відповідає цьому критерію, адже вони пропонують розв'язувати ті питання, повноваження щодо яких президент у принципі не має (ціна на газ, комунальні послуги тощо). Наступним важливим критерієм для оцінки програм є їхня реалістичність, яка передбачає не просто формулювання гасел на кшталт "Зроблю Україну найщасливішою на земній кулі", а передбачає наявність тих конкретних кроків, які дадуть можливість здійснити ці пропозиції. Більше того, важливі не лише кроки, а ще й певні часові характеристики, коли це планується зробити. 
Ще один момент стосується відсутності популізму у програмах. Популізм, який пропонує для вирішення складних питань прості рецепти, який обіцяє зробити все і негайно, який зваблює нереалістичними обіцянками, що збуджують і розділяють суспільство, але є нездійсненні у реальності - це надзвичайно розповсюджене явище, яке закладене у велику кількість програм кандидатів.

Про незасвоєні уроки і помилки

- Вибори за крісло президента мають бути змаганням стратегій розв'язання ключових проблем сучасної Української держави, стратегій розвитку українського суспільства, а не хизуванням амбіцій. Однією із бід українського суспільства є те, що на виборах більшість людей голосує серцем чи емоціями (не кажу вже "за гречку"). А час голосувати розумом, маючи під рукою аргументи, факти, програми. Досягти цього можна лише у разі сильної, цілеспрямованої та незаангажованої інформаційної кампанії, яка аргументовано роз'яснювала, хто є в реальності кожен кандидат, щоб український виборець міг вибирати свідомо.

Ми, як виборці, не ідеальні. І читати та ще аналізувати велику кількість програм пересічний громадянин не буде. Але подивитися хоча б кілька програм симпатичних йому кандидатів дуже бажано. Голосувати треба не тільки серцем та емоціями, а більше головою, по-розумному. Адже ми як народ вже не раз помилялися у виборі і на виборах. Треба дорослішати і засвоювати уроки із помилок. Потрібно орієнтуватись не тільки на персону, а обов'язково і на змістовне наповнення того порядку денного і тих підходів, які планує реалізувати ця особа на найвищій державній посаді. Це дуже важливо. 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

323

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

194

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

146

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

144

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

135

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...