Новий шанс для детективів

Новий шанс для детективів

З'явився новий законопроект "Про приватну детективну (розшукову) діяльність"

У грудні минулого року закінчилася невдачею спроба легалізувати в Україні приватних детективів - депутати не змогли подолати вето Президента, накладене на закон "Про приватну детективну (розшукову) діяльність" (проект №3726). І ось практично та ж група народних депутатів зареєструвала законопроект №10024 з тією ж назвою.
Де-факто приватним розшуком в Україні зараз займаються не тільки фізичні, але і юридичні особи, але такого виду діяльності офіційно немає.
Метою законопроекту названо врегулювання приватної детективної (розшукової) діяльності як одного з шляхів забезпечення конституційних гарантій громадян щодо захисту їхніх законних прав та інтересів.
Пропонується таке визначення приватної детективної (розшукової) діяльності: дозволена Нацполіцією підприємницька діяльність з надання замовникам на платній договірній основі детективних послуг з метою захисту їхніх законних прав та інтересів.
У проекті визначені:
- види і правовий статус суб'єктів приватної детективної (розшукової) діяльності;
- процедура видачі свідоцтв про право на заняття такою діяльністю;
- види послуг, які можуть надаватися суб'єктами приватної детективної (розшукової) діяльності, їхні права та обов'язки;
- питання підготовки та перепідготовки приватних детективів;
- здійснення контролю за діяльністю детективів.
На суб'єктів приватної детективної (розшукової) діяльності не поширюється дія законів, що регулюють правовий статус працівників правоохоронних органів.
Приватний детектив не може бути службовцем або посадовою особою органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних або судових органів.
Не може бути приватним детективом особа, яка має непогашену чи незняту судимість; визнана судом недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; що перебуває на обліку в закладах охорони здоров'я в зв'язку з психічними захворюваннями, алкоголізмом або наркоманією; звільнена з посади судді, прокурора, нотаріуса, зі служби в правоохоронних органах, з державної служби або служби в органах місцевого самоврядування за порушення присяги, вчинення корупційного правопорушення; позбавлена права на здійснення приватної детективної діяльності - якщо не пройшло три роки з моменту такого позбавлення.
"Цей законопроект про приватну детективну (розшукову) діяльність вже був прийнятий Верховною Радою, проте він був відправлений на доопрацювання і в подальшому ветований. Верхована Рада не подолала це вето і, таким чином, це означає, що ще немає законодавчого врегулювання. Якщо новий законопроект буде розглянутий парламентом і затверджений. Якщо він не буде ветований, тоді вже можна говорити про те, що ця проблема врегульована", - зазначив юрист юридичної компанії "Пронін та партнери" Олег Горбачов.
Він зауважив, що "це дуже правильна ініціатива, оскільки практично у всіх європейських країнах та у Сполучених Штатах це питання вже давно врегульовано на законодавчому рівні".

 

Коментарі експертів:

Юрист Олег Горбачов:

- Прийняття закону збільшить можливості для боротьби зі злочинністю, оскільки детективи матимуть можливість збирати та фіксувати докази, які можуть бути використані для кримінального провадження. 

Президент Українського детективного союзу Олександр Денисенко:

- В основному працюють приватними детективами колишні співробітники спецслужб, поліції, СБУ, зовнішньої розвідки. Але є багато молоді, людей без юридичної освіти. Вони активні, мислять креативно і роблять успіхи в професії. Тому необов'язково, щоб приватною детективною практикою займалися лише колишні співробітники органів.

Президент Всеукраїнської асоціації приватних детективів Ігор Цминський:

- Якщо солдат стоїть з автоматом і мисливець з рушницею - ми ж не говоримо, що вони рівні. Один йде добути для своєї родини качку, інший стоїть на сторожі держави. Така ж різниця між правоохоронними органами та приватними детективами - зовсім різні завдання, цілі, методи.

"Місто" запитало у читачів: "Чи потрібні Україні приватні детективи?"

Карина, діловод:

- Якщо вони в інших країнах, то чому не бути в нашій. Аби тільки законів дотримувалис

Микола, водій:

- Наспраді вони вже давно є, тільки діють напівлегально. Правильно буде узаконити цю професію.

Вікторія, учителька:

- Не впевнена, що це добре. У нас і так права людини від чужого втручання не завжди захищені.

Ярослав, інженер:

- Нічого поганого не буде. Але не впевнений, що їхні послуги вже так потрібні звичайним людям.

Катерина, касирка:

- Якщо є державні, нехай будуть і приватні. Є ж у нас, наприклад, державні та приватні нотаріуси.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

327

Понад 500 людей за день реєструють адміністратори у "Вінниця-картсервісі" У Вінниці уже з цієї осені з муніципального транспорту зникне ...

219

У поліції почали службове розслідування, поліцейського поки відсторонили від посади Близько сьомої години ранку 17 березня на ...

177

Коли борг  за газ  при виході з опалювального сезону  перевищить 340 грн, субсидія призупиняється, кажуть у "Вінницягаз Збуті" Оскільки ...

171

Водойму забруднюють мешканці приватного сектора і зливова каналізація Вишенське озеро – одне з улюблених місць відпочинку вінничан. ...

171

Двох підозрюваних затримали у Києві, третього ще шукають У Вінниці 18 березня у міському суді обрали міру запобіжного заходу 31-річному ...