Відкриті бюджети для шкіл

Відкриті бюджети для шкіл

Батьки контролюватимуть, на що навчальний заклад витрачає гроші

У Вінниці презентували Єдину систему відкритих бюджетів шкіл для батьків учнів. Електронний ресурс є онлайн платформою, яка дозволяє в розрізі окремого закладу освіти слідкувати за фінансами. Відтак інформація про потреби, витрати коштів і їх залишок буде завжди доступними освітянам, батькам і благодійникам. На сайті будуть відображені всі звіти про використані кошти. Рік тому таку систему впровадили у Херсоні. Саме там вінничани проходили практику її застосування і тепер передають досвід міським школам.
Координаторка системи відкритих бюджетів Світлана Дмитрієва каже, що вони проаналізували звітність шкіл Вінниці. 

- Так, всі навчальні заклади звітують, але їхні сайти дуже різні за структурою, і щоб знайти цю інформацію, треба витратити багато часу, - звертає увагу пані Світлана. - Упровадження Єдиної системи відкритих бюджетів шкіл вирішує цю проблему, тому що це онлайн платформа, на якій представлені усі школи, які підключені до неї. Вони звітують у єдиному форматі, інформацію дуже легко промоніторити, щоб зробити якісь свої висновки.

У Вінниці у системі відкритих бюджетів шкіл у тестовому режимі працюють уже 20 навчальних закладів. Для них проводяться відповідні навчання. 

- В одному із розділів сайту є інформація про потреби закладу. В іншому - список внесків. У систему можна прикріпляти акти виконаних робіт, роздруковувати необхідні документи із підтвердженням витрат. У розділі "Бюджетні запити" батьки завжди можуть подивитися, чи подавала такі їхня школа і стосовно чого, - перераховує можливості сайту Світлана Дмитрієва. - Скажу, що з минулого року у Вінниці є залишки бюджетних коштів, передбачених на сферу освіти. І керівники шкіл завжди можуть подавати запити на ту чи іншу потребу. Чому не роблять цього? Мабуть, тому, що за бюджетні кошти звітувати важче. Для прикладу, процедура з ремонтом зламаної труби може надовго затягнутися, якщо все оформлювати документально - простіше за здані батьками гроші купити цю трубу в магазині, а потім відзвітувати чеком.

Ще одна з можливостей системи - проекти. Зараз школи пишуть гранти на міжнародні організації. І публікуючи таким чином свої проекти, школа може показати свою прозорість і відкритість.

- Зараз ведуться перемовини з банком, який обслуговуватиме цю систему, щоб з тих, хто робить внески, не знімалася комісія, - пояснює координаторка системи відкритих бюджетів. - При оплаті онлайн обов'язково вказується прізвище людини, яка вносить кошти на рахунок, що надходять до Державної казначейської служби. 

Автором ідеї і розробником системи відкритих бюджетів шкіл є херсонець Андрій Жнивін. На запитання він відповідав Скайпом. 

- Покращення навчального процесу в школах у першу чергу цікавить батьків. А він залежить і від матеріально-технічної бази. На жаль, у бюджеті немає коштів на всі потреби. Якщо коротко, то ця система допомагає взаємодіяти батькам у цьому плані. Як сказав директор нашої 52-ї школи, ця система дає можливість звітувати перед батьками, викликаючи їхню довіру, - розповідає він. - У херсонській гімназії №3 батьки є "тримачами" коштів, які вони збирають, розподіляючи їх за потребами після голосування адміністрації і батьків. Звіти про витрати вивішуються на сайті.

Андрій Жнивін визнає, що на сьогодні частина батьків не має батьківських карток, через які пропонується робити благодійні внески. Утім готівка - це можливість для маніпуляції. 

- Ми нарешті повинні прийти до того, щоб усі платежі здійснювалися через Інтернет. Можна, скажімо, узгоджувати це питання між собою, наприклад, покласти гроші на картку того, хто проведе платіж, - пояснює пан Андрій, як можна вийти із ситуації. 

Також він звертає увагу на те, що наразі не всі батьки розуміють ті глобальні процеси, які відбуваються в країні. І один з них стосується того, аби зробити прозорими фінансові потоки у навчальних закладах. 

- Ми маємо дійти до того, щоб звітували 100% шкіл України, чого, на жаль, на сьогодні нема, - каже Андрій Жнивін. - Для частини батьків взагалі простіше незрозуміло куди здати гроші - аби їх ніхто не чіпав. Але так не повинно бути, за все треба відповідати. Цей ресурс дозволяє аналізувати витрати і прогнозувати видатки з державного бюджету - маючи підкріплені аргументами дані, школа буде здійснювати відповідні запити.

Щоб дізнатись про переваги та можливості, на презентацію системи прийшли батьки учнів шкіл міста. У ній взяла участь директорка департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко. Після старту проекту у вересні 2018 року, вже у жовтні із 36 вінницьких шкіл до платформи підключились десять шкіл, а станом на сьогодні - 20 (інші заклади - у процесі підготовки). Поки система працює у пілотному варіанті, адже і батькам, і педагогам потрібен час, щоб навчитися нею користуватися.

Тестовий режим 
Сайт системи - https://openschool.in.ua. У Вінниці до неї приєдналися уже 20 навчальних закладів. У тестовому режимі підключені школи №№1, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 19, 21, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 36, Технічний ліцей.
Реалізація проекту відбувається за підтримки департаменту освіти Вінницької міської ради, ГО "Центр Поділля-соціум", Благодійного фонду "Об'єднання" та Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу.

 

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

906

23 травня в одному з місцевих кафе Вінниці співробітники управління стратегічних розслідувань Головного управління Нацполіції  у ...

494

26 травня у місті пройде напівмарафон «Вінниця біжить» на дистанцію у 21,095 км. На час проведення масового забігу для автомобільного ...

413

Вже за два тижні Вінниччина стане епіцентром подій культурної мапи України. З 4 по 9 червня просто неба у тульчинському Палаці Потоцьких ...

290

22 травня Вінницький міський голова Сергій Моргунов підписав Меморандуми про взаєморозуміння та співробітництво з Палатою торгівлі та ...

241

Пожежа сталася 22 травня у Стрижавці на місцевому підприємстві, де виготовляють олію. Рятувальники приїхали на виклик, коли горів дах ...