"ЕНЕРА" проти "ВОДОКАНАЛУ"

Поки два монополісти з'ясовують стосунки - страждають вінничани

Одразу два мікрорайони Вінниці 11 лютого залишились без водопостачання. У кількох - був понижений тиск води. Причиною відключення від електропостачання насосних станцій, які обслуговують Старе Місто та Вишеньку, стали борги. Борги "Водоканалу".
"Відключення від електропостачання відбулося у зв'язку з тим, що КП "Вінницяоблводоканал" немає змоги оплатити 100% авансового платежу за лютий 2019 року", - так прокоментували тоді ситуацію у "Водоканалі" та одразу ж звернулись до мера Вінниці Сергія Моргунова та голови облради Анатолія Олійника з проханням "недопущення цілковитого припинення електропостачання об'єктів централізованого водопостачання і водовідведення та розглянути питання щодо надання підприємству на перехідний період фінансової підтримки".
У Вінницькій міськраді відреагували на ситуацію одразу ж. 
"Вінницька міська рада обурена ситуацією, що склалась між КП "Вінницяоблводоканал" і ТОВ "Енера Вінниця", яке нині є надавачем послуг з постачання електроенергії, - зробили офіційну заяву у міськраді. - Вінничани та комунальні підприємства міста, які вчасно сплачують за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення, стали заручниками неспроможності цих надавачів послуг налагодити достойні партнерські взаємовідносини та якісно побудувати свою співпрацю. Унаслідок конфлікту між ТОВ "Енера Вінниця" та підприємством обласного підпорядкування "Вінницяоблводоканал" страждають кінцеві споживачі - пересічні вінничани. Адже Вінницькі міські електричні мережі, які є структурним підрозділом ПАТ "Вінницяобленерго", відключили від електропостачання водонасосні станції ІІІ "Старе місто" та "Вишенька". Поставивши мешканців перед фактом припинення подачі води, що є неприпустимим! Згідно із чинним законодавством, у Вінницької міської ради відсутні правові механізми вирішення фінансових питань будь-яких підприємств обласного підпорядкування за рахунок міського бюджету. Оскільки КП "Вінницяоблводоканал" підпорядковується обласній раді - органи місцевого самоврядування міста Вінниці не мають повноважень втручатись у фінансову діяльність підприємства та відрегулювати його управлінську функцію для вирішення питань розрахунків із іншими структурами. Разом з тим, міська рада готова спільно з обласною владою, КП "Вінницяоблводоканал", ПАТ "Вінницяобленерго" та ТОВ "Енера Вінниця" шукати механізм виходу із цієї ситуації". 
ідключення насосних станцій "Водоканалу" того ж дня розглядали на засіданні профільної комісії Вінницької облради. 
- Зупинка роботи "Водоканалу" може призвести до соціальної напруги та екологічної катастрофи, - наголосив голова постійної комісії облради з питань житлово-комунального господарства, енергоефективності та енергозбереження, депутат облради Андрій Ковальов.
Натомість директор "Вінницяоблводоканалу" Олександр Чернятинський говорить про значне фінансове навантаження на своє підприємство.

- Передплата у нас не передбачена, лише розрахунок за фактом споживання, та й тариф, за яким нам пропонують платити за електроенергію, є економічно необгрунтованим. А у НКРЕКП ігнорує коригування тарифів, - каже він.

У свою чергу енергетики посилаються на зміни до закону "Про електроенергію", які дозволяють вимагати 100-відсоткової передоплати за надання протягом місяця послуг. 

- Так, ми із 1 січня уклали угоду з компанією-водопостачальником у Вінниці та внаслідок цього маємо борг за спожиту електроенергію в січні на 3,162 млн грн. Крім того, "Водоканал" не проплатив авансовий платіж за лютий, хоча мав можливість обрати один із трьох варіантів оплати. Хоча саме авансовий платіж - найдешевший зі всіх, які ми можемо запропонувати, - пояснює керівниця ТОВ "Енера Вінниця" Ганна Пістружак.

Після з'ясування ситуації, обурення споживачів і висловлених позицій уже надвечір наступного дня водопостачання вінничанам пообіцяли відновити. За інформацією "Міста", насосні "Водоканалу" увімкнули під гарантії. Утім, від повторення ситуації й досі ніхто не застрахований. Так, на тому ж засіданні постійної комісії облради прозвучало, що енергетики взагалі можуть розірвати угоду з "Водоканалом". Та й, на думку експертів, "Водоканал" не проявляє достатньої зацікавленості для владнання ситуації. 

- Ми вже заявляли, що готові стати тим громадянським майданчиком, який дозволить врегулювати конфлікт двох сторін, - каже керівниця громадської організації "Філософія серця" Юлія Грига. - Але "Водоканал", мені здається, живе нині за принципом - якось воно та й буде. І справді, поки підприємство мало справу з державними структурами - так і було, але "Енера" - приватна структура, там так просто борги не пробачать. Зрозуміло, що "Водоканал" - збитковий, але це не дає приводу сидіти, склавши руки, й нічого не робити. Треба спільно з енергетиками, спільно з владою шукати можливості, треба зробити хоча б спробу піти на діалог. А цього бажання я поки не бачу. Якщо "Енера" розірве договір із "Водоканалом", а вони вже заявляли про готовність до цього, той змушений буде отримувати послуги у постачальника "останньої надії" (постачальник "останньої надії" забезпечує електропостачання у випадку ліквідації попереднього електропостачальника споживачам, що не обрали електропостачальника. - Авт.). На Вінниччині - це "Обленерго". Але там на 40 копійок дорожчий тариф, і це одразу ж вдарить по кишені споживачів, - попереджає Юлія Грига. 

Можливе повторення

У ТОВ "Енера Вінниця" кажуть, що не хотіли брати Вінницький водоканал на постачання. Причина - несвоєчасні проплати підприємства і близько 60 млн грн загального накопиченого боргу. А також те, що водоканали належать до категорії "вільної ціни". 
Чи може повторитися ситуація з відключенням? Директорка "Енери" каже: 
- Так. Якщо не будуть розраховуватися, то ситуація буде повторюватися.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

604

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

458

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

240

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

234

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

223

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...