Коли болить шлунок, а винна ... депресія

Коли болить шлунок, а винна ... депресія

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки

Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні стани, неврози й інші психічні хвороби. Як лікар-психіатр вищої категорії, вона за останні роки роботи у Центрі психічного здоров'я спостерігає сміливу для нашого суспільства тенденцію - люди вже не закриваються, а йдуть до спеціалістів.

- Пані Наталю, до психіатра піти зважуються не всі, хто цього потребує, це менталітет такий?

- Можна й так сказати. Раніше дійсно похід до психолога чи психіатра вважався чимось ганебним. Та ситуація змінилася. Хоча чимало людей прагнуть анонімного лікування. Професія психіатра стає однією з головних: згідно зі статистикою і даними ВООЗ, захворюваність на депресії і тривожні розлади до 2020 року вийде на перше місце, витіснивши серцево-судинні хвороби. Це відчувається вже зараз. За останні три роки кількість пацієнтів зросла утричі. Приходять люди, які страждають панічними атаками, тривожними розладами, депресіями. Звертається з цією проблемою все більше молоді.

- Яка цьому причина?

- Причин багато. Перш за все, генетична схильність. Впливає й те, що психіка людей не встигає за розвитком науково-технічного прогресу, потоком інформації. Вплив негативних новин теж має місце. Так, після вбивства у Вінниці сім'ї з дітьми, п'ятеро моїх пацієнтів на тлі вражень прийшли із погіршенням стану.

- Яка категорія людей найбільш схильна до психічних розладів?

- Психічні розлади - генетично зумовлені захворювання. Якщо у роду вони були, нащадки у зоні ризику. Також у ній люди із нездоровим, асоціальним способом життя. Вплив алкоголю і наркотиків - тема розмови не одного дня. Ендокринні хвороби теж можуть призвести до психічних порушень. Окрема група - онкопацієнти, бо променева терапія діє депресивно. Тривожними розладами страждають і жінки, і чоловіки, але перші - частіше. Більш вразлива молодь, у зрілому віці інші проблеми - скажімо, деменція (слабоумство. - Авт.). Традиційно мешканці мегаполісів більш схильні до депресій, аніж жителі маленьких містечок. Панічна атака вперше може виникнути ще у підлітковому віці. Раптове серцебиття під час виклику до дошки, при конфліктах з однолітками та при інших переживаннях може бути першим симптомом. Випускний клас, вступ до вишу або переїзд - теж непрості періоди. Тоді багатьом в нагоді стає Інтернет. До мене молодь часто приходить вже підготовленою, зі знанням проблеми і попереднім "діагнозом". І це дуже добре, коли є доступ до інформації. Адже якщо не звернутися до фахівця вчасно, то тривога і депресія переплітаються настільки, що потім це важко одразу діагностувати і підібрати адекватне лікування. Якось мені зателефонував хлопець і попросив порятунку від панічної атаки, сказав, що тато не вірить у його проблему. Ми зустрілися, а наступного дня він з батьком прийшов. Була довга розмова, адже той взагалі не визнавав наявності таких розладів у сина, вважаючи видумкою. Юнаку призначили лікування і стан його значно покращився.

- Які вони - сучасні психічні розлади?

- Депресія і тривожні розлади виходять на перше місце. Далі йдуть порушення, пов'язані з органічними ураженнями головного мозку (черепно-мозковими травмами, інтоксикацією, менінгіти, енцефаліти). Багато аутоімунних вражень мозку, чого раніше не було. З початком війни в Україні окреме місце посідає посттравматичний стресовий розлад.

 - Як відрізнити поганий настрій від депресії?

- Є ряд симптомів, характерних для депресивного чи тривожного розладу. Це поганий настрій, тривожність, порушення сну та апетиту, зниження енергії, відсутність інтересу до того, що раніше цікавило, дратівливість, неприємні відчуття в різних ділянках тіла, когнітивні порушення. Якщо симптоми тривають протягом двох тижнів і це порушує якість життя, треба звертатись до фахівця. Крім того, в Інтернеті є тести для визначення психічної проблеми. Наприклад, за шкалою "РHQ-9" стан людини навіть сімейний лікар може перевірити. 

- Усі хвороби від нервів?

- У моїх пацієнтів, як правило, найтовстіші медичні картки з максимальними обстеженнями. Насправді депресія і тривожні розлади можуть приховуватись за "масками", соматичними проявами, які важко діагностувати. Скажімо, при панічних атаках, коли серце, здається, вистрибне, люди йдуть до кардіолога. Але насправді це може свідчити про наявність тривожного або панічного розладу. Одна моя пацієнтка безуспішно лікувала псоріаз, який виник після важкого розлучення з чоловіком. Спочатку розвилася депресія, на яку вона не звернула уваги, а згодом висипи. Через два місяці приймання антидепресантів проблема зникла. То був не псоріаз, а прихована депресія. Ще одна дівчина ніяк не могла завагітніти. Звернулася зі скаргами на біль за грудиною, відчуттям тривоги і страху, порушенням сну і апетиту, поганим настроєм і зниженням енергії. Після тритижневого лікування вона прийшла з позитивним тестом на вагітність. Багато таких пацієнтів - постійні відвідувачі гастроентерологів роками лікують проблеми ШКТ, поки не потрапляють до психіатра. 

- Чи можна обійтися без пігулок?

- Консультацій і бесід достатньо, коли ми не переходимо на психотичний рівень. Психіатрія, на відміну від психології, працює з патологією. При депресії йдеться про порушення біохімічних процесів головного мозку. Якщо серйозних патологій нема, можна займатися психокорекцією, що й роблять психологи.

- Психічні розлади виліковні чи це на все життя?

- Дуже хороше питання. Адже більшість дійсно вважає, що треба буде все життя "сидіти" на антидепресантах. Це не так. Антидепресанти - такі ж ліки, як будь-які інші. Психотропні препарати діють на певні нейромедіатори, психіка відновлюється, настрій вирівнюється і пацієнт потім може жити без них. У кожного захворювання свій термін лікування. Якщо це не шизофренія чи маніакально-депресивний розлад, після покращення препарати відміняють.

- Які правила психічного здоров'я?

- Якщо ви багато часу за комп'ютером, постійно працюєте, мало рухаєтеся, переїдаєте, перегляньте своє життя. Відчуваєте тривогу? Почніть спати по 8 годин, з'їжте шоколад, банан, випийте молоко з медом - у них міститься серотонін. Прогулянка на свіжому повітрі стане у нагоді теж. Ці банальні речі, так само як і позитивні емоції, дійсно працюють. А найголовніше - це бережно ставитися до себе, уникати зайвих навантажень, не брати непосильну ношу. Обов'язково чергувати роботу з відпочинком. А після емоційного сплеску робити фізичні навантаження.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

79

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

73

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

69

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

66

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...

65

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...