ЕНЕРГІЯ - 2019

ЕНЕРГІЯ - 2019

Що чекає на українську енергетику у цьому році?

У 2019 році українці відчують подорожчання енергоресурсів, проте отримають більше інструментів для їхньої економії. "Радіо Свобода" зібрало думки експертів щодо цих та інших змін, які, ймовірно, чекають українську енергетику цьогоріч.
400 мільйонів гривень - таку суму заклали у бюджеті-2019 на "теплі кредити". Про це, зокрема, повідомив у соцмережах голова Держенергоефективності Сергій Савчук. Це така ж сума, яку держава витратила на "тепле" кредитування у минулому, 2018 році.
Однак Сергій Савчук ініціював звернення до Кабміну задля збільшення цієї суми. З іншого боку, ОСББ та окремі українці вже набули досвіду використання "теплих кредитів" на утеплення осель та альтернативні джерела опалення. Тож, припускають експерти, у 2019 році ефективність використання цих коштів виросте.
За час дії програми державного пільгового кредитування на енергоефективність нею скористалися півмільйона українців, а загальна сума, яку витратили за програмою "теплі кредити" (а це і державні, і власні кошти, і гроші інвесторів) перевищила 7 мільярдів гривень, свідчить державна статистика.
Та поки вікна, дахи та стіни багатокварнирних будинків досить швидко утеплюються, батареї - холоднішають: в Україні дедалі більше лихоманить міські системи централізованого опалення.
Це визнають і перші особи держави, і недержавні експерти.
Так, колишній член Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, а нині експерт із питань енергетики Андрій Герус прогнозує, що наступний опалювальний сезон буде навіть складнішим за нинішній, який почався з холодних батарей у багатьох українських містах.
"Наступний опалювальний сезон буде ще важчим за нинішній. Теплокомуненерго наразі є збитковими, і це найслабша ланка в системі. Станом на 12 листопада 22 міста України сиділи без тепла і гарячої води. Це один мільйон українців без тепла у домівках. Це системна проблема", - заявив Герус у коментарі "Радіо Свобода".
А екс-заступник міністра палива та енергетики України Вадим Улида наголошує, що українські тепломережі, які потребують значної та коштовної реконструкції, мають втрати до 30% виробленого тепла, і якщо нічого не зміниться, цей показник - зростатиме.
"Ситуація з реформуванням системи централізованого опалення є дуже складною. Таке опалення є економічно вигідним, але якщо воно нормально працює. Потрібна модернізація. І треба почати з аудиту системи та створити національний документ про реформування цього сектору - його досі немає. Загалом система не змінювалася з радянських часів, і до цього додалося накопичення проблем із розрахунками за газ. Якщо нічого не робити - то тарифи ростимуть, а ефективність опалення - все одно падатиме", - прогнозує Улида.

Коментарі експертів:

Народний депутат Верховної Ради України Олександр Домбровський:
- Ми знаходимося в рік виборів президента країни, парламентських виборів. Він дуже вже заполітизований, а буде ще заполітизованішим. І мені дуже б не хотілося, я переконаний, що така позиція і моїх колег по комітету, щоб ми робили "стоп" реформам в енергетичному секторі. 
Експерт з ядерної енергетики Ольга Кошарна:
- Дискримінаційна політика щодо тарифів "Енергоатому" перед виборами пов'язана зі спробами втримати оптові ціни на електроенергію для підприємств. Доки тариф 56,6 копійок за кіловат - нічого хорошого не світить.
Експерт із питань енергетики Андрій Герус:
- "Зелені" виробники енергії покажуть зростання, адже наразі мають найвищий тариф у Європі, для порівняння - втричі вищий, ніж у Німеччині. "Сонце" і "вітер" у наступному році виростуть на 50% за обсягом виробітку енергії, а може, ще більше. Таке зростання однозначно вплине на ціни для кінцевих споживачів. 

"Місто" запитало у читачів, чи задовільняє їх ціна та якість енергетичних послуг?

Вікторія, тренерка:
- Батареї теплі, іноді аж занадто, бо зима цього року не надто холодна. А ціни могли б бути менші. 
Михайло, реалізатор:
- Категорично, ні. Платимо за лічильниками, економимо на усьому, а рахунки все більші й більші.
Сніжана, кондитерка:
- Півзарплати на їжу, півзарплати на послуги. Ні, мене це не влаштовує, щоб вони там не говорили.
Григорій, водій:
- Поки маємо субсидію, то ніби жити можна. Але знаю тих, кому не призначили, тим важко зараз.
Валерія, помічниця керівника:
- Якість послуг має бути ще кращою, поки не дотягує до європейської. А от ціни вже майже як там.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

757

Сьогодні, 10 липня, на птахофабриці у Ладижині помер 53-річний працівник. Про це повідомляє Державна служба України з питань праці у ...

495

Чинні народні депутати, обрані в мажоритарних округах Вінниччини, продовжують «піаритися» на тому, що вони мають стосунок до заходів, ...

434

Три автівки, дев'ять травмованих - такі наслідки ДТП, яка сталася 8 липня у Немирівському районі у селі Гриненки.  - 24-річний водій ...

374

У Вінниці виконуватимуться роботи по капітальному ремонту зупинки громадського транспорту «Майдан Небесної Сотні» по вул. ...

337

Як змінилося бачення виборців і хто на Вінниччині у лідерах парламентських перегонів У виборців Вінниччини кардинально змінився ...