ДО ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ ПРИЄДНУЮТЬСЯ НОВІ ГРОМАДИ

ДО ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ ПРИЄДНУЮТЬСЯ НОВІ ГРОМАДИ

Але не у кожному селі Вінницької області це відбувається спокійно

Дедалі частіше на Вінниччині відбуваються збори, на яких вирішується питання приєднання місцевої громади до Православної церкви України. Останнім часом до ПЦУ приєдналися ще шість релігійних громад на Вінниччині.
За інформацією прес-служби Вінницької єпархії, 16 січня за Помісну Церкву проголосувала громада Покровського храму села Малі Крушлинці Вінницького району. 17 січня православні мешканці села Сосонка цього району також зробили свій вибір на користь ПЦУ. 19 січня був призначений новий настоятель у парафію святого апостола Іоанна Богослова села Бохоники того ж Вінницького району. 20 січня за приєднання до Помісної Православної Церкви України проголосували парафіяни храму святого великомученика Димитрія Солунського села Журавлівка Тульчинського району. 21 січня до Вінницької єпархії ПЦУ привезли документи представники релігійної громади Різдва Пресвятої Богородиці села Володіївці Чернівецького району.
Утім, не в усіх громадах перехід відбувається спокійно. Так, у Пеньківці Літинського району на зборах територіальної громади люди вирішили приєднатися до Православної церкви України. А парафіяльні збори під головуванням настоятеля місцевого храму вирішили зберегти вірність Московському патріархату. Представники двох різних поглядів на подальше релігійне життя села пересварились просто під церквою та так, що втихомирювати прихожан приїхав в.о. начальника Літинського відділення Калинівського відділу головного управління Національної поліції області Петро Дукало. 

- Відправили матеріали про рішення громади до Вінниці? А тепер почекайте на відповідь! Бо самозахоплення приміщення - це не вихід, - запевняв він селян. 

У Писарівку Вінницького району на сільські збори, де вирішувалось аналогічне питання, 23 січня разом із місцевим батюшкою завітали ще й кілька десятків священників і вірян Московського патріархату. У сутичці постраждали сільський голова і дільничний. 
Збори громади у селищі Вороновиця 25 січня, де люди відстоювали перехід до Православної церкви України, теж були фактично зірвані через суперечки з такими ж "візитерами". Втім, схоже, це лише відтермінує те, чого місцева громада прагне.

- Протягом наступних декількох тижнів будуть проводитись круглі столи, де обговорюватимуться релігійні питання, і жителі нашої громади та священнослужителі зможуть доносити власну думку до людей. По закінченню таких обговорень буде проведено другий етап зборів, на яких громада вирішить остаточно, - пообіцяв голова Вороновицької ОТГ Олександр Ковінько.

Розійшлися думки щодо майбутнього місцевої церкви й у Луці-Мелешківській. Так, місцева громада 26 січня обрала приєднання до Православної церкви України. А парафіяльні збори місцевого храму на чолі з настоятелем у відповідь записали та розповсюдили відеозвернення, де назвали такі дії незаконними.
У деяких громадах на збори місцевий настоятель запрошував своїх колег-священиків. 

- Спокійний, мирний перехід громади до Православної церкви України відбувається там, де громада вирішує це питання сама зі своїм настоятелем, а до вирішення залучаються люди, які мешкають на території цієї парафії. А як тільки приїздять якісь "гості" - прошені, чи не прошені - чекай на конфлікт, - каже секретар єпархіального управління протодиякон Владислав Демченко. - Конфлікти приходять зовні. А зникнуть вони тоді, коли громада буде визначатись зі своїм вибором сама, без тиску тієї чи іншої сторони. Більше того, дедалі частіше спостерігаю випадки, коли люди самоорганізовуються та стихійно проводять збори, щoб перейти громадою до Православної церкви України. І навіть ми у єпархії дізнаємось про це після того, як вони вже провели зібрання. Вчора (27 січня. - Авт.) таке зібрання люди провели у селі Шевченкове, що у Барському районі. Так само, лише з Інтернету дізнався, що спроба провести таке зібрання після недільної служби була й у селі Хижинці, що у Вінницькому районі.

За його словами, головне, щоб усе відбувалося мирно, щоб усі учасники суперечок розуміли відповідальність за свої вчинки.

- Тому коли до нас звертаються за консультацією, завжди кажемо людям - спершу поговоріть зі своїм священиком. Не ображайте один одного, не розпалюйте ворожнечу, - говорить Владислав Демченко.

Як розповів "Місту" соціолог Руслан Штогрин, загалом жителі Вінниці і Вінницького району схиляються у своїй більшості до створеної помісної церкви. 

- У рамках проведення маркетингового соціологічного дослідження щодо оцінки споживчої спроможності для одного із торгівельних центрів м.Вінниці було вирішено здійснити замір приналежності жителів м.Вінниці та Вінницького району до релігійних конфесій. Результати виявились досить неочікуваними, - ділиться соціолог Руслан Штогрин. - Якщо Вінницю розділити на лівий та правий береги, то сумарно 52% жителів правобережжя відносять себе до православних віруючих Київського патріархату або новоствореної Православної церкви України. 17% жилетів правобережжя Вінниці відносять себе до православ'я Московського патріархату. Зовсім інша картина на лівому березі Вінниці: тут із Московським патріархатом асоціюють себе тільки 3,4%, натомість 66% жителів відносять себе до ПЦУ та Київського патріархату.

 

Офіційна реєстрація і майнові питання

За словами в.о.прес-секретаря ПЦУ Івана Сидора, реєстрацію Київської митрополії Православної церкви України завершать до кінця січня. На 3 лютого запланована офіційна церемонія входження на престол предстоятеля помісної церкви митрополита Епіфанія. Після цього громади зможуть юридично долучитись до нової інституції.
Щоб унормувати перехід церковних громад і вирішити майнові питання, Верховна Рада 18 січня ухвалила зміни до закону "Про свободу совісті та релігійні організації". Зокрема, депутати визначили, що релігійна громада може змінити підлеглість, якщо за це на зборах проголосує дві третини прихожан і засвідчить своє рішення підписами. У документі вказано, що храм залишається у власності громади. Таким чином, коментують експерти, парафіяни можуть перейти до помісної церкви, навіть якщо їхній священик проти. А частина прихожан, яка виступає проти переходу, має право утворити нову громаду. Тоді вони повинні укласти новий договір про користування храмом і майном з їхнім власником.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

435

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

313

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

169

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

162

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

158

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...