У Вінниці обговорювали старт виборчої компанії

Експерти кажуть про стратегічну вагу вибору українців у 2019 році

Про старт, особливості та перспективи цьогорічної виборчої компанії говорили у Вінниці 17 січня у Вінницькому прес-клубі. До розмови були запрошені голова правління Вінницького осередку “Комітету виборців України” Владислав Телень, начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Вінниці Анатолій Синявський та політолог, професор ДонНУ ім.Стуса, голова Інституту соціальних досліджень та політичного аналізу Володимир Кіпень. До участі в обговоренні приєдналась і комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Галина Сегеда.

Терміни та дати

Основні дати у рамках підготовки до виборів Президента у 2019 році окреслив Владислав Телень. Він нагадав присутнім, що висування кандидатів триватиме до 3-го лютого, потім у відповідності до законодавства ще п'ять днів відведено на реєстрацію. 

- Таким чином 8 лютого о 24-ій годині ми будемо знати імена всіх кандидатів у президенти, - каже Владислав Телень.

Далі відбуватиметься формування окружних виборчих комісій.

- В області таких буде 225, процес їх формування триватиме до 18 лютого. Склад комісії - не менше як 12 осіб, при цьому кандидатів надаватимуть не партії, а винятково учасники перегонів, - додав представник КВУ. 

Наступний етап - формування дільничних виборчих комісій, їх сформують до 12 березня, у кожній має бути щонайменше дев'ять осіб. Хоча там, де буде багато роботи, їх склад можуть розширити до 18 осіб. Перше своє засідання дільничні комісії мають провести не пізніше 14 березня.

- До 22 березня дільниці отримають списки виборців і почнеться процес ознайомлення виборців зі списками, люди зможуть прийти на дільницю, щоб отримати інформацію - є вони в списках, чи ні, - каже Владислав Телень. - Наступна важлива дата - 29 березня. Цього дня о 18.00 закриваються виборчі фонди кандидатів, а вже о 24:00 закінчиться передвиборна агітація в Україні. З цього моменту всі її прояви місцеві органи влади мають знищити, зняти, замалювати, заклеїти та т.і. 30 березня всі дільниці будуть облаштовуватись - встановлюватимуть кабіни для голосування та урни, а також формуватимуться списки виборців, які голосуватимуть за межами виборчої дільниці. А 31 березня відбуватиметься голосування.

Далі - підрахунок голосів і оголошення результатів виборів.

- За інформацією, якою ми володіємо, найімовірніше, у першому турі ми переможця не отримаємо, тому буде другий тур, - каже представник КВУ. - Його оголосять за два тижня після оголошення результатів першого туру - орієнтовно 21 квітня, тоді знову будуть сформовані окружні та дільничні комісії, але цього разу вже з представників лише тих двох кандидатів, які пройдуть у другий тур. І вже десь на травневі свята ми, можливо, знатимемо прізвище можливого президента. Говорю, можливого, бо скоріше за все без судових розглядів ці вибори не завершаться.

На Вінниччині буде сформовано вісім виборчих округів, понад 1600 виборчих комісій, з яких понад сто розташують в обласних лікарнях, і ще дві – у місцях відбування покарання.

- Додам, що на цих виборах за спеціальною процедурою проголосувати зможуть всі мешканці України. Навіть, якщо людина з Хмільника, Козятина, Жмеринки перебуватиме на лікуванні у Вінниці, вона зможе проголосувати, - каже Владислав Телень. - Якщо людина є в списку і вона подає документ, яким підтверджує свою особу - вона проголосує.

Для голосування буде достатньо паспорту старого чи нового зразка і жодних додаткових документів. 

Реклама та відповідальність

Оскільки процес реєстрації кандидатів ще не завершився, то найбільше питань у спостерігачів нині виникає саме з приводу політичної реклами.

- На жаль, норми закону, які регламентують політичну рекламу в нашій країні, практично не діють. Принаймні, вони не дають чіткої відповіді, з якого моменту людина може бути суб'єктом політичної агітації, - говорить Владислав Телень. - Я багато буваю в області, але досі не бачив відповідно оформленої політичної реклами навіть з боку тих кандидатів, які чітко заявили про свої наміри - ні тиражів, ні замовників, ні суб'єкта, який надрукував, ні прізвища відповідальної особи. У центральних ЗМІ я ще не бачив інформації про відкриття виборчих фондів кандидатів, хоча вся передвиборча агітація має фінансуватись саме з цих джерел. Таким чином можемо сказати, що вся та реклама кандидатів, яку ми нині бачимо на місцевих білдбордах не відповідає нормам виборчого законодавства. 

Ще один момент - місце розміщення. Закон чітко регламентує, що суб'єкти рекламного ринку мають забезпечити рівний доступ для розміщення всіх кандидатів. А також є місця, де розміщення політичної агітації заборонено - це приміщення місцевих органів влади, лікарні, школи, дитсадки, інститути і т.п.
У свою чергу Галина Сегеда підтвердила, що мережа ОПОРА вже неодноразово повідомляла про випадки виборчої агітації із порушеннями у Вінницькій області.

- Маємо визнати, що поки найбільше покаранням для кандидатів-порушників - це те, що Центральна виборча комісія скрушно помахає їм пальцем і скаже "ай-ай-ай", - невесело жартує Владислав Телень. – Що б кандидат не порушив, від ЦВК він може отримати лише попередження. З одного боку це добре, бо Центрвиборчком не зможе зняти кандидата за якусь надуману чи випадкову провину, з іншого - навіть якщо кандидат навмисно і впевнено порушуватиме законодавство, він теж не буде покараний. Хоча, якщо врешті хтось із кандидатів у суді оскаржуватиме результати виборів, йому можуть стати у пригоді ті попередження, які ЦВК виносила його конкуренту.

"Зниклі" виборці

У Вінниці нині 161 виборча дільниця: 20 малих - до 500 виборців, сім середніх - до 1500 осіб і ще 134 великих - до 2500 виборців. 
За оцінками Анатолія Синявського, якби нині формувався список виборців, то це було б 282616 осіб. 

- Але у нас є проблема виборців, які вибули, а потім ніде не зареєструвались, таких нараховуємо близько дев'яти тисяч, - каже він. - Головним чином це студенти, які виписались по завершенню навчання з гуртожитку, але далі не стали реєструватись. Це ті особи, які уникають реєстрації, щоб уникнути сплати за комунальні послуги. Ті, хто вже звільнився з місць відбування покарання, але чіткої нової адреси для проживання досі не має. А також ті, хто ставав на облік у Консульських установах - там "знялися", а у нас не зареєструвались.

Існує також певна особливість, що стосується внутрішньо переміщених осіб з окупованих територій України.

- За соціологічними даними, таких осіб у Вінниці налічується 12 тисяч. З одного боку це ніби й не багато, з іншого - це майже три повноцінні дільниці, - каже Володимир Кіпень. - За оцінками соціологів, 30% переселенців думають, що вони не мають права голосувати на президентських виборах - хоча це не так. Отже потрібна ширша інформаційна робота

За його інформацією, в першу чергу внутрішньо переміщена особа має до 25 березня прийти із паспортом до органу ведення Реєстру виборців за місцем фактичного проживання. Після цього потрібно написати заяву про тимчасову зміну місця голосування (йдеться про дільницю відповідно до адреси, де виборець перебуватиме в день виборів). Орган ведення Реєстру видає громадянину посвідчення, що підтверджуватиме тимчасову зміну місця голосування. Тоді внутрішньо переміщена особа-виборець може перевірити свою присутність у списках виборців. У випадку, якщо буде оголошено про другий тур виборів, процедуру доведеться повторити.

Вибори стратегічної ваги

За словами Володимира Кіпеня, ціна помилки на цьогорічних виборах буде дуже висока. 

- За судженнями дуже багатьох впливових експертів, вибори 2019 року - це вибори надзвичайно важливої стратегічної ваги для України, - каже Володимир Кіпень. - Хоча у нас ніби кожні вибори є доленосними, але зараз у контексті тих світових змін, які проходять, маємо буквально кілька років, щоб забезпечити перспективи власної країни та благополуччя її народу. Ситуація 2014 року, так званий "однотуровий варіант", нині вже не прийнятна. І якщо народ України зробить неправильний вибір, ми будемо ще далі відкинуті на узбіччя світового суспільного прогресу, без сподівань, що ми його зможемо наздогнати.

Він також звернув увагу на те, що вибори проходитимуть у дуже складній обстановці, продиктованій двома основними чинниками - війною та масовим суспільним невдоволенням нинішнім соціально-економічним становищем.

- Ключовий запит у суспільстві - це запит на більшу соціальну справедливість у всіх сферах. А соціальна справедливість - це дуже непроста категорія і у різних верствах населення вона різна. А отже кандидати, відгукуючись на цей запит, будуть змушені весь час грати на популізм - на обіцянки всього і всім, - прогнозує політолог. 

За його словами, саме цей політичний популізм буде основною загрозою виборів 2019 року.

- При тому, що рівень політичної культури населення у нас досить низький. За соціологічними дослідженнями, лише 36% українців цікавляться у тій чи іншій мірі політикою, а дві третини не цікавляться - і вони будуть вибирати, - підсумовує Володимир Кіпень. 
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

329

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

302

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

269

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

261

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

261

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...