Чим дихає економіка Вінниччини

Навколо фінансової кризи з’явилося безліч думок, прогнозів та порад, але найголовнішим чинником появи остраху у звичайних людей є не саме усвідомлення, що ми опинились у кризі, а те, що більшість з нас не знає, як будуть надалі розгортатись події не тільки в Україні, а й в цілому світі, що робити, як поводитись, щоб не потрапити у халепу.

Звідки ноги у кризи ростуть
Жодна з країн світу не може похвалитися тим, що їй вдалося уникнути впливу економічної кризи. Неприємності почалися ще минулого року із другосортних іпотечних кредитів у США. Потім проблеми розширилися до масштабів усієї фінансової системи, і поступово загальмувала уся світова економіка. В Україні криза позначилася на блокуванні доступу до фінансування і падінні попиту на сталь через зниження обсягів будівництва та машинобудування. Потім вона почала поступово охоплювати всі галузі економіки в усіх регіонах.

У Вінницькій області першими її відчули будівельники, які з серпня по листопад скоротили обсяги будівництва наполовину. За ними — машинобудування, виробники будівельних матеріалів і, врешті-решт, харчопромислові підприємства. Все це позначилося і на місцевих бюджетах, які вже у листопаді не дорахувались запланованих надходжень, і таку ж ситуацію очікують наступні кілька місяців.

Працюватимуть підприємства – подолаємо кризу
Аби зрозуміти, які перспективи очікують нас, жителів Вінницької області, у найближчі місяць-два-п’ять-півроку, ми вирішили з’ясувати, як зараз почуваються “стовпи” економіки області, що вони планують робити в умовах фінансової кризи.

Від роботи саме великих підприємств залежить соціально-економічне самопочуття не тільки десятків тисяч їх працівників, а й не меншої кількості працівників бюджетної сфери. Вони ж бо отримують свою зарплатню за рахунок податків, котрі сплачують підприємства, що за класифікацією податківців належать до бюджетоутворюючих. Таких на Вінниччині поки що не надто багато — близько двадцяти, але їх частка в економіці області й, відповідно, у бюджетних надходженнях складає близько 80%. Це, так би мовити, найважливіші органи нашого обласного організму, від яких залежить його життєздатність.

Більшість з нас, дивлячись телевізор, слухаючи новини по радіо та читаючи газети і журнали, думають, що найбільший тягар відповідальності у подоланні кризових явищ в Україні лежить на виконавчій владі. Це так і не так. Від можновладців залежать лише умови та правила, за якими будуть розвиватися події. А головним гравцем є реальна економіка — тобто підприємства, які виробляють продукцію та послуги і створюють так звану додану вартість. Влада ж нічого, окрім документів, які встановлюють та регулюють діяльність усіх суб’єктів держави, не продукує. А головне завдання її існування — забезпечити умови в країні, аби суспільство було нагодоване і захищене. Все інше залежить від того, чим зайняте населення країни чим воно заробляє собі на життя, тобто від економіки держави.

Хто годує область

Головний годувальник економіки області — місцева промисловість. На неї приходиться близько 80% загального обсягу так званого валового продукту. У цифрах це складає трохи більше одного мільярда гривень на місяць. З них на харчопромислову галузь припадає близько 80% від загального обсягу промислового виробництва, на енергетику — 7%, виробництво будівельних матеріалів — 3,5%, машинобудування — близько 3%, легку промисловість — 2% й по 1,5% — на хімічну та добувну галузі.

Найбільше в області підприємств харчової галузі. Серед них теж можна виокремити лідерів, які є не тільки флагманами області, але й усієї країни. Понад те, вони формують економічний імідж нашої держави у світі. До таких підприємств зараховують компанію Nemiroff, Вінницьку кондитерську фабрику Roshen, Вінницький олієжировий комбінат промислової групи “Віолія”, “Аграна Фрут Україна” (колишній “Поділля-ОБСТ”), Тульчинський маслосирзавод корпорації „Терра Фуд” та “Люстдорф”. Окрім того, до найбільших промислових виробників області зараховують Ладижинську теплоелектростанцію компанії “Західенерго”, агропромислові холдинги концерну “Укрпромінвест”, “Зелена долина”, “Зернопродукт”, “Кряж”, а також будівельний концерн “Поділля”.
 
Що обіцяють робити?
Обласна влада не змімає з себе відповідальності за ситуацію. Великі надії все ж таки покладаються на будівництво, яке завше називали локомотивом вінницької економіки. І хоча з червня, як зазначив перший заступник губернатора Валерій Коровій, у Вінниці не було закладено жодного нового будинку, плани на наступний рік амбітні. Планується спорудження нового приміщення кондитерської фабрики. За словами Валерія Коровія, обсяг інвестицій має скласти 750 млн. грн. На будівництві працюватимуть робітники, потім будуть нові робочі місця. Але вже із першої закладеної цеглини майбутня фабрика почне працювати на бюджет і добробут населення.

Крім того, ні влада, ні інвестори не відмовляються від будівництва Миронівського комбінату хлібопродуктів, який також доволі перспективний для регіону. Планується в області і проведення будівельної ради за участю Президента України. На ній обласні чиновники вищого рангу обіцяють підняти перед гарантом проблемні питання, так би мовити, на перспективу.

В області створена антикризова рада. І хоча майже усі важелі впливу на ситуацію залишаються у центрі, зі свого боку губернатор Олександр Домбровський наголошує, що не було жодного разу, коли обласна влада і підприємці не знаходили вихід „по больових проблемних точках”.

Чим можуть допомогти і чи можуть допомогти взагалі? Це вирішувати в кожному окремому випадку. Аби не кивали один на одного і не шукали винних.
А ще губернатор радить усім залишатися оптимістами. Бо ж песиміст, як відомо, — добре проінформаваний оптиміст. А найбільше негативу і керівники підприємств, і робітники отримують з новин. Тут тобі і щедрі прогнози росту долара, і просто карколомні цифри скорочень обсягів виробництва і працівників і ще багато чого.

А якщо усім так погано, то хіба може хтось залишатись з добрим самопочуттям? Але як свідчить та ж світова практика – може.


Олександр Юрський, Ірина ЖукКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

486

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

355

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

184

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

175

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

169

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...