Скрутні часи для клімату

Скрутні часи для клімату

Невже глобальна катастрофа незворотня

Мільйони людей по всьому світу потерпали від екстремальних погодних умов у 2018 році.
Температура б'є рекорди у Японії і Арктиці, лісові пожежі лютують у Каліфорнії і Греції, а найбільш заселений штат Австралії - Новий Південний Вельс - повністю охоплений посухою.
Для кліматологів всі ці явища - попереджувальні сигнали ще більшої загрози, яку несуть зміни клімату, спричинені діяльністю людини, зокрема викидами вуглецю у атмосферу.
"Думаю, люди правильно асоціюють свої переживання із спричиненим людиною потеплінням планети", - зазначає кліматолог і співзасновник наукового консорціуму Climate Analytics Білл Гейр.
Вважається, що зростання глобальної температури планети всього на 2 градуси за Цельсієм - це межа, яку Земля іще може пережити без катастрофічних змін рівня світового океану, ситуації із питною водою, продуктами харчування, флорою і фауною.
Для того, аби втримати потепління планети на рівні 1,5 градуса або менше, усі вчені погоджуються, що викиди вуглецю в атмосферу після 2020 року мають різко скоротитися - так, щоб до 2050 року досягти нульового рівня.
"Чи можемо ми це зробити? Чи це реально з економічної і технічної точок зору? Це все закономірні питання, але наукова спільнота вже показала, що це можливо. Що у більшості випадків це реально з точки зору економіки. І що це несе значну користь для сталого розвитку", - пояснює Гейр.
Доповідь Міжнародного енергетичного агентства стверджує, що якщо вжити заходів заздалегідь, скоротити викиди CO2 у атмосферу до 2050 року, можна вже на 70% і повністю від них відмовитися вже до 2060 року.
Такий енергетичний перехід потребуватиме "незрівнянного зростання усіх низьковуглецевих технологій в усіх країнах", стверджує доповідь.
Гарні новини: в Європі, а також Китаї й Індії вугілля швидко відходить у минуле як джерело енергії. Тим часом популярності набувають вітряні і сонячні джерела енергії.
За словами доктора Гейра, електризація транспортної системи стане наступним кроком у скороченні викидів вуглецю.
Його доповідь припускає, що останнє авто, яке працює на викопному пальному, продадуть у 2035 році - якщо, звісно, ми хочемо дотримуватися межі у 1,5 градуса зростання температури.
Ще одним внеском у боротьбу із викидами CO2 стане будівництво будинків і офісів, які вироблятимуть відновлювальну енергію, аби забезпечувати власні річні потреби.
Ти чи справді світ рухається до того, аби почати зменшувати викиди вуглецю після 2020 року?
"Це не зовсім ясно, - каже доктор Гейр. - викиди СО2 почали знову зростати, і якщо це триватиме, то їхній пік настане значно пізніше за 2020. Наразі не виглядаємо, що ми можемо це зробити, якщо тільки великі країни не зроблять якихось помітних кроків".
На Паризькому кліматичному саміті світові лідери пообіцяли стримувати глобальне потепління у критичних межах - на рівні 1,5 градуса за Цельсієм. Хоч навіть таке зростання температури планети може зачепити малі острови й інші вразливі зони.

Коментарі експертів:

Співголова Міжнародної групи з питань зміни клімату Дебра Робертс: 

- Мова йде не про віддалену науку; а про те, де ми живемо та працюємо, і це дає нам уявлення про те, як ми можемо зробити свій внесок у ці масові зміни, тому що всі мають брати у них участь... Ми можемо вибирати, як ми пересуваємось містами, і якщо ми не маємо доступу до громадського транспорту, то потрібно переконатись, що ми обираємо політиків, які надають варіанти щодо розвитку громадського транспорту.

Представниця "Грінпіс" Каїса Косонен:

- Ми вже перебуваємо в зоні небезпеки при потеплінні на 1,5°С. Обидва полюси тануть у прискореному темпі, старі дерева, які росли сотні років, раптово вмирають, а влітку ми самі це пережили - майже весь світ палав.

Співголова Міжнародної групи з питань зміни клімату Джим Скеа:

- Якщо уряди просто виконають обіцянки, які вони зробили відповідно до Паризької угоди до 2030 року, то цього вже не буде достатньо. Так буде дуже складно втримати глобальне потепління на рівні 1,5°C. 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи лякають їх зміни клімату, які відчуває Україна?"

Cвітлана, тимчасово не працює:

- Всі говорять про глобальне потепління. Раніше якось не задумувалась, а тепер бачу, що це не жарти.

Віталій, стропальник:

- Не було раніше таких теплих зим і такого спекотного літа. Все це для нас не дуже звично і нормально.

Карина, hr-менеджерка:

- Зміни не лякають. Думаю, багато що - просто перебільшення. Погода завжди була мінлива. 

Сергій, водій:

- Клімат - не найбільша проблема у цьому світі, принаймні для мене. Є про що й без того думати.

Євгенія, студентка:

- Клімат уже змінився і навряд чи буде іншим. Аби не гірше, не хочу, щоб Україна стала пустелею.

 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1224

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

406

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

218

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

216

  ...