Прощавай, Росіє!!!

Прощавай, Росіє!!!

Як українська економіка переорієнтувалася на ЄС

Товарообіг між Україною та ЄС зростає на тлі напружених відносин з Росією. Німецькі інвестори хвалять реформаторів у Києві, однак буму інвестицій в умовах неоголошеної війни із сусідом чекати годі.
"У нас є широкий спектр можливостей об'єднання наших капіталів, аби разом стати сильнішими", - ці драматичні слова українського прем'єр-міністра, звернені до учасників Третього українсько-німецького бізнес-форуму, що відбувся 29 листопада у Берліні, лунали немов заклик гуртуватися.
"Я глибоко переконаний, що ваш успіх - це успіх України", - наголошував Гройсман. 
Поміж рядків його емоційної промови читалося: європейські інвестиції й торгівля з країнами ЄС мають зробити Україну сильнішою в умовах протистояння з Росією. Настрій українського прем'єра явно поділяли і присутні: промову перервали гучними оплесками, коли український прем'єр подякував німецькій канцлерці за підтримку територіальної цілісності України. 
Відкриття бізнес-форуму не могло обійтися без політики, коли весь світ вкотре з тривогою дивиться на Україну, яка оголосила воєнний стан на частині своєї території після нападу Росії на військові кораблі у Керченській протоці. Анґела Меркель у своїй промові демонстративно підтримала Київ і закликала Москву звільнити ув'язнених українських моряків і розблокувати Азовське море для кораблів, що прямують в українські порти. Промова німецької канцлерки різко контрастувала з її виступом три роки тому, коли відбувся перший українсько-німецький бізнес-форум на міжурядовому рівні.
2015 року Меркель, як і чимало німецьких учасників, висловлювала сподівання, що Україна знайде компроміс з Росією і буде рівнозначно розвивати торгівлю і з Заходом, і зі Сходом. За три роки, здається, ілюзій вже не залишилося - канцлерка про співпрацю з Москвою взагалі не згадувала. Натомість Меркель висловила захват тим, як швидко Україна переорієнтовується у своїй торгівлі з Росії на ЄС і Німеччину. 
"Це було абсолютно правильно, що ми з повним завзяттям боролися за угоду про асоціацію і вільну торгівлю, які є основою нинішньої економічної співпраці", - наголосила канцлерка. 
Свої слова вона підкріпила красномовними цифрами: якщо 2013 року на Євросоюз припадало лише 24 відсотки української торгівлі, то сьогодні вже понад 40.
Щоб опікуватися проблемами іноземного бізнесу, при Уряді було нещодовно навіть створено Офіс залучення і підтримки інвестицій. Його голова Данило Білак - із урядовцями "на короткій нозі". Міністра Кабінету Міністрів Олександра Саєнка і заступника міністра економіки Максима Нефьодова "головний опікун інвесторів" під час дискусії на берлінському форумі називав не інакше як "Саша і Макс": присутні німецькі інвестори, вочевидь, мали відчути, що в Україні їх чекають не бюрократи і корупціонери, а друзі і партнери. При цьому іноземці хвалять децентралізацію і дерегуляцію, а також реформи у фінансовому секторі. 

Коментарі експертів:

Директор Офісу сприяння інвестиціям Данило Білак:

- Економічне зростання на рівні 1-2 відсотки, яке спостерігається в Україні зараз, - це вже добре, бо за останні роки ці показники впали. І треба враховувати те, через що пройшла Україна за цей час: революція, анексія, війна, втрата 60 відсотків вартості валюти, майже 30 відсотків вартості ВВП. Я не знаю, яка б інша країна таке витримала.

Керівник німецького об'єднання "Ліберальний середній бізнес" Кристіан Ґроссе:

- Дуже добре, що реформи в Україні нарешті проводяться. Але багато німецьких компаній досі не наважуються вкладати в Україну і вичікують. Надто непевною є міжнародна ситуація, до того ж, досі немає остаточної впевненості у верховенстві права, залишається актуальною і корупція.

Президент Німецько-української торгово-промислової палати Андреас Лір:

- Як показало наше опитування, 2017 рік був найкращим для бізнесу за всі роки роботи в Україні. Цього року позитивна тенденція продовжується, хоч зростання і не таке динамічне, як торік.

"Місто" запитало у вінничан: "Які перспективи відкриває Україні бізнес-співпраця з ЄС?"

Надія, сортувальниця:

- Думаю, краще орієнтуватись на Захід. Усе, що вони там досягли, дав саме бізнес.

Віктор, менеджер:

- Ми багато часу втратили намагаючись зберегти зв'язки із Росією та СНГ. Це не працює.

Яніна, продавчиня:

- Європа - це і робота, і зарплата, і нормальне життя. Чим швидше туди прийдемо, тим краще. 

Михайло, експедитор:

- У нас є можливості працювати і з Заходом, і з Сходом. Аби тільки не з Росією.

Діана, приватна підприємиця:

- Бізнес у Європі краще розвинутий. Якщо дати усім рівні можливості, він просто поглине український.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

446

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

422

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

387

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

370

13 червня у Вінниці відкриється літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа». На 10-ти різних відкритих локаціях відбуватимуться ...

344

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...