Прощавай, Росіє!!!

Прощавай, Росіє!!!

Як українська економіка переорієнтувалася на ЄС

Товарообіг між Україною та ЄС зростає на тлі напружених відносин з Росією. Німецькі інвестори хвалять реформаторів у Києві, однак буму інвестицій в умовах неоголошеної війни із сусідом чекати годі.
"У нас є широкий спектр можливостей об'єднання наших капіталів, аби разом стати сильнішими", - ці драматичні слова українського прем'єр-міністра, звернені до учасників Третього українсько-німецького бізнес-форуму, що відбувся 29 листопада у Берліні, лунали немов заклик гуртуватися.
"Я глибоко переконаний, що ваш успіх - це успіх України", - наголошував Гройсман. 
Поміж рядків його емоційної промови читалося: європейські інвестиції й торгівля з країнами ЄС мають зробити Україну сильнішою в умовах протистояння з Росією. Настрій українського прем'єра явно поділяли і присутні: промову перервали гучними оплесками, коли український прем'єр подякував німецькій канцлерці за підтримку територіальної цілісності України. 
Відкриття бізнес-форуму не могло обійтися без політики, коли весь світ вкотре з тривогою дивиться на Україну, яка оголосила воєнний стан на частині своєї території після нападу Росії на військові кораблі у Керченській протоці. Анґела Меркель у своїй промові демонстративно підтримала Київ і закликала Москву звільнити ув'язнених українських моряків і розблокувати Азовське море для кораблів, що прямують в українські порти. Промова німецької канцлерки різко контрастувала з її виступом три роки тому, коли відбувся перший українсько-німецький бізнес-форум на міжурядовому рівні.
2015 року Меркель, як і чимало німецьких учасників, висловлювала сподівання, що Україна знайде компроміс з Росією і буде рівнозначно розвивати торгівлю і з Заходом, і зі Сходом. За три роки, здається, ілюзій вже не залишилося - канцлерка про співпрацю з Москвою взагалі не згадувала. Натомість Меркель висловила захват тим, як швидко Україна переорієнтовується у своїй торгівлі з Росії на ЄС і Німеччину. 
"Це було абсолютно правильно, що ми з повним завзяттям боролися за угоду про асоціацію і вільну торгівлю, які є основою нинішньої економічної співпраці", - наголосила канцлерка. 
Свої слова вона підкріпила красномовними цифрами: якщо 2013 року на Євросоюз припадало лише 24 відсотки української торгівлі, то сьогодні вже понад 40.
Щоб опікуватися проблемами іноземного бізнесу, при Уряді було нещодовно навіть створено Офіс залучення і підтримки інвестицій. Його голова Данило Білак - із урядовцями "на короткій нозі". Міністра Кабінету Міністрів Олександра Саєнка і заступника міністра економіки Максима Нефьодова "головний опікун інвесторів" під час дискусії на берлінському форумі називав не інакше як "Саша і Макс": присутні німецькі інвестори, вочевидь, мали відчути, що в Україні їх чекають не бюрократи і корупціонери, а друзі і партнери. При цьому іноземці хвалять децентралізацію і дерегуляцію, а також реформи у фінансовому секторі. 

Коментарі експертів:

Директор Офісу сприяння інвестиціям Данило Білак:

- Економічне зростання на рівні 1-2 відсотки, яке спостерігається в Україні зараз, - це вже добре, бо за останні роки ці показники впали. І треба враховувати те, через що пройшла Україна за цей час: революція, анексія, війна, втрата 60 відсотків вартості валюти, майже 30 відсотків вартості ВВП. Я не знаю, яка б інша країна таке витримала.

Керівник німецького об'єднання "Ліберальний середній бізнес" Кристіан Ґроссе:

- Дуже добре, що реформи в Україні нарешті проводяться. Але багато німецьких компаній досі не наважуються вкладати в Україну і вичікують. Надто непевною є міжнародна ситуація, до того ж, досі немає остаточної впевненості у верховенстві права, залишається актуальною і корупція.

Президент Німецько-української торгово-промислової палати Андреас Лір:

- Як показало наше опитування, 2017 рік був найкращим для бізнесу за всі роки роботи в Україні. Цього року позитивна тенденція продовжується, хоч зростання і не таке динамічне, як торік.

"Місто" запитало у вінничан: "Які перспективи відкриває Україні бізнес-співпраця з ЄС?"

Надія, сортувальниця:

- Думаю, краще орієнтуватись на Захід. Усе, що вони там досягли, дав саме бізнес.

Віктор, менеджер:

- Ми багато часу втратили намагаючись зберегти зв'язки із Росією та СНГ. Це не працює.

Яніна, продавчиня:

- Європа - це і робота, і зарплата, і нормальне життя. Чим швидше туди прийдемо, тим краще. 

Михайло, експедитор:

- У нас є можливості працювати і з Заходом, і з Сходом. Аби тільки не з Росією.

Діана, приватна підприємиця:

- Бізнес у Європі краще розвинутий. Якщо дати усім рівні можливості, він просто поглине український.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

551

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської ...

462

В Чернівецькій ДПІ Могилів-Подільського управління ДФС у Вінницькій області відбулось урочисте відкриття чергового Центру ...

416

Микола Леонідович Спектор, президент ТРК «Еверест»   Інтерв'ю з президентом ТРК «Еверест» Миколою Леонідовичем Спектором вже стали ...

405

З 20 по 30 серпня у Вінниці відбудеться Мистецька резиденція «Над Богом». Формат проекту передбачає синтез творчої резиденції та ...

378

Протягом січня-липня 2019 року до Вінницької обласної служби зайнятості звернулися за сприянням у пошуку працівників 5774 роботодавці, які ...