Воєнний стан: що чекати і чого не буде

Воєнний стан: що чекати і чого не буде

"У нас немає потреби у створенні військово-цивільної адміністрації"

10-ти областях України, в тому числі і на Вінниччині, із 28 листопада почав діяти воєнний стан. Мова про впровадження у дію на території Вінницької області закону про режим воєнного стану, - уточнює голова облдержадміністрації Валерій Коровій. У четвер, 29 листопада, він скликав брифінг, аби роз'яснити, чого від воєнного стану чекати вінничанам і жителям області, а чого в жодному разі не буде.

- Чесно скажу, закон, який називається "Правовий режим воєнного стану", для нас новий. Там є цілий ряд питань, які ми вперше опробовуємо, - каже Валерій Коровій. - Ми звернули увагу, що певна частина людей, коли вони почули про воєнний стан, в уяві мали, що це танки, автоматчики у Вінниці, перевіряють якісь документи, обмежують свободи і т.д. Насправді, це не так.

На Вінниччині створена Рада оборони, яку очолив голова облдержадміністрації, Штаб ради оборони та медійний центр. Військові частини переведені на казармений стан, а силові структури (МВС, СБУ, Нацгвардія, поліція, ДСНС, Прикордонна служба) перейшли на посилений режим служби і реалізовують свої заходи, спрямовані на виконання Указу Президента. Зокрема, у Вінниці з'явились поліцейські блокпости. Голова облдержадміністрації пояснює, що вони - пересувні і зупинятимуть не усіх. 

- Їхнє завдання у тому, щоб відсікати підозрілі автомобілі і забезпечити перевірку документів, - уточнює Валерій Коровій. - Але на в'їздах у Вінницькій області буде встановлена додатково система контролю у вигляді знаків "Стоп. Контроль". 

Мобілізація

Мобілізації, яка була в Україні у 2014-2015 роках, не передбачено. 
- Проводиться робота із резервістами 1-ї черги. Таких у Вінницькій області близько тисячі людей. Це особи, які мають відношення до облікових військових спеціальностей, морська піхота, ВДВ, а також цілий ряд вузькопрофільних спеціалістів системи протиповітряної та протиракетної оборони, - пояснює голова облдержадміністрації. - Зараз реалізовуємо план заходів територіальної оборони. У Вінницькій області є бригада територіальної оборони, шість загонів. Наразі уточнюється завдання, плани, розміщення, матеріально-технічне забезпечення. Я не виключаю, що на якомусь етапі будуть проведені збори резервістів, у тому числі з питань територіальної оборони.

Ситуація на кордоні

Вінниччина має майже 40 кілометрів кордону із Придністров'ям, на 34 кілометрах якого зроблений протитанковий рів. 

- Дуже ефективна інженерна споруда. Водночас ту територію підсилили по лінії Національної поліції і Національної гвардії, - каже Валерій Коровій.

За його словами, наразі говорити про якісь масштабні небезпеки з боку Придністров'я немає підстав. Утім вважає, що загрозу можуть становити диверсійні групи. 
- Тому саме на це реалізовується окремий план заходів щодо посилення охорони кордону не лише через прикордонні війська, але також і СБУ, і спецпідрозділами Нацполіції, - уточнює голова облдержадміністрації. - Ми цього року істотно посилили систему захисту кордону. Окрім всього ще встановили 3 застави, нещодавно відкрили одну у Піщанці, на 50 людей. До речі, Могилів-Подільський прикордонний загін цього року визнаний найкращим в Україні. Але ми моніторимо ситуацію по ту сторону. У нас є оперативна інформація. Громадянам заборони перетину кордону немає.

Документи, комендантська година, мітинги 

- Рішення про комендантську годину має вводити в дію тільки військово-цивільна адміністрація. Вона не створена. Поки що потреби її створювати немає. Тому не буде комендантської години, - каже Валерій Коровій. - Навчальні заклади, лікарні працюють у звичайному режимі. Проте відповідно до указу Президента, рішення РНБО, Міністерство охорони здоров'я визначило 6 лікарень на Вінниччині, які в разі потреби будуть надавати конкретну допомогу військовим. Щодо паспортів. Ніхто у вас не буде свідомо вимагати паспорт. Але. Посилюється система патрулювання і цілком зрозуміло, якщо людина підозріла або підозріло поводиться, правоохоронні органи мають право підійти, розпитати і уточнити особу цієї людини.

Власне, обмеження прав і свобод громадян (у тому числі і на мітинги та мирні зібрання), які можуть бути під час воєнного стану, починаються лише тоді, коли створюється військово-цивільна адміністрація. Вона створюється Президентом. І її, як бачимо, не створили. 

- Допоки військово-цивільна адміністрація не створена, ми діємо за стандартною процедурою - коли заходи чи мирні зібрання проводяться у спосіб, коли вони інформують орган місцевого самоврядування про проведення такого заходу. Наголошую: якихось чинників, які б обмежували права і свободи громадян на мирні зібрання, відсутні, - зазначає Валерій Коровій і тут же звертається до спільноти. - …перед тим, як щось організовувати, треба дуже добре подумати організаторам на предмет того, а на кого вони працюють. Утім це вже психологічно-моральний аспект для розмов.

Ялинка і масові заходи

Голова облдержадміністрації запевняє, що усі заплановані заходи, в тому числі і новорічна ялинка, відбудуться за планом. Утім оголошений воєнний стан все ж вносить свої корективи. 

- Наприклад, 1 грудня у Тульчині мав був захід, пов'язаний з Леонтовичем. Мало бути шоу, з феєрверками і т.п. Тому ми наполегливо звернулися до організаторів цих заходів у Тульчині: або відтермінувати, або змінити формат, - пояснює він. - Зрозуміло, що загальна ситуація буде накладати з точки зору здорового глузду свій відбиток у процесі організації. Ми планували на 1 грудня прийняття військової присяги Національної гвардії у центрі Вінниці. Після проведення відповідних консультацій вирішено, що прийняття присяги буде у військовій частині (так у частині присягу і склали 1 грудня. - Авт.).

Долар по 30

Ажіотаж навколо зростання курсу валют не має економічного підґрунтя, каже голова облдержадміністрації. 

- Я хотів би, щоб ви мене просто почули. Макроекономічна ситуація в Україні після прийняття закону про Держаний бюджет, після позитивних переговорів з МВФ… Ми маємо ситуацію, коли почав істотно зростати експорт, відповідно експортна виручка від продажу сільськогосподарської продукції надходить в Україну. Тому це зростання (долара. - Авт.) було досить спекулятивним, - пояснює Валерій Коровій. - Ми спостерігаємо, що уже пішов зворотній процес. 

Водночас він відзначає, що вінничани не скуповували гречку, муку, цукор тощо: 

- Тут себе проявили досить позитивно, на відміну від деяких територій.

"Мобілізація" майна і фейки
- Мене уже журналісти запитували відносно мобілізації майна, корів, кіз і таке інше. Ви ж розумієте, що це не відповідає дійсності. Питання не стоїть у такій частині, - говорить Валерій Коровій. - Ми відмітили зростання фейкової інформації у соціальних мережах. Бачимо, що дуже багато людей її відсікають. Щось подібне ми спостерігали у ніч вибухів під Калинівкою. Тому підрозділи кібербезпеки і СБУ зараз відслідковують усі ці речі.

0800-500-455 - телефон гарячої лінії контактного центру обласного Штабу оборони для вінничан і жителів області. Дзвінки безплатні


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

451

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

325

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

215

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

166

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

152

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...