Воєнний стан: що чекати і чого не буде

Воєнний стан: що чекати і чого не буде

"У нас немає потреби у створенні військово-цивільної адміністрації"

10-ти областях України, в тому числі і на Вінниччині, із 28 листопада почав діяти воєнний стан. Мова про впровадження у дію на території Вінницької області закону про режим воєнного стану, - уточнює голова облдержадміністрації Валерій Коровій. У четвер, 29 листопада, він скликав брифінг, аби роз'яснити, чого від воєнного стану чекати вінничанам і жителям області, а чого в жодному разі не буде.

- Чесно скажу, закон, який називається "Правовий режим воєнного стану", для нас новий. Там є цілий ряд питань, які ми вперше опробовуємо, - каже Валерій Коровій. - Ми звернули увагу, що певна частина людей, коли вони почули про воєнний стан, в уяві мали, що це танки, автоматчики у Вінниці, перевіряють якісь документи, обмежують свободи і т.д. Насправді, це не так.

На Вінниччині створена Рада оборони, яку очолив голова облдержадміністрації, Штаб ради оборони та медійний центр. Військові частини переведені на казармений стан, а силові структури (МВС, СБУ, Нацгвардія, поліція, ДСНС, Прикордонна служба) перейшли на посилений режим служби і реалізовують свої заходи, спрямовані на виконання Указу Президента. Зокрема, у Вінниці з'явились поліцейські блокпости. Голова облдержадміністрації пояснює, що вони - пересувні і зупинятимуть не усіх. 

- Їхнє завдання у тому, щоб відсікати підозрілі автомобілі і забезпечити перевірку документів, - уточнює Валерій Коровій. - Але на в'їздах у Вінницькій області буде встановлена додатково система контролю у вигляді знаків "Стоп. Контроль". 

Мобілізація

Мобілізації, яка була в Україні у 2014-2015 роках, не передбачено. 
- Проводиться робота із резервістами 1-ї черги. Таких у Вінницькій області близько тисячі людей. Це особи, які мають відношення до облікових військових спеціальностей, морська піхота, ВДВ, а також цілий ряд вузькопрофільних спеціалістів системи протиповітряної та протиракетної оборони, - пояснює голова облдержадміністрації. - Зараз реалізовуємо план заходів територіальної оборони. У Вінницькій області є бригада територіальної оборони, шість загонів. Наразі уточнюється завдання, плани, розміщення, матеріально-технічне забезпечення. Я не виключаю, що на якомусь етапі будуть проведені збори резервістів, у тому числі з питань територіальної оборони.

Ситуація на кордоні

Вінниччина має майже 40 кілометрів кордону із Придністров'ям, на 34 кілометрах якого зроблений протитанковий рів. 

- Дуже ефективна інженерна споруда. Водночас ту територію підсилили по лінії Національної поліції і Національної гвардії, - каже Валерій Коровій.

За його словами, наразі говорити про якісь масштабні небезпеки з боку Придністров'я немає підстав. Утім вважає, що загрозу можуть становити диверсійні групи. 
- Тому саме на це реалізовується окремий план заходів щодо посилення охорони кордону не лише через прикордонні війська, але також і СБУ, і спецпідрозділами Нацполіції, - уточнює голова облдержадміністрації. - Ми цього року істотно посилили систему захисту кордону. Окрім всього ще встановили 3 застави, нещодавно відкрили одну у Піщанці, на 50 людей. До речі, Могилів-Подільський прикордонний загін цього року визнаний найкращим в Україні. Але ми моніторимо ситуацію по ту сторону. У нас є оперативна інформація. Громадянам заборони перетину кордону немає.

Документи, комендантська година, мітинги 

- Рішення про комендантську годину має вводити в дію тільки військово-цивільна адміністрація. Вона не створена. Поки що потреби її створювати немає. Тому не буде комендантської години, - каже Валерій Коровій. - Навчальні заклади, лікарні працюють у звичайному режимі. Проте відповідно до указу Президента, рішення РНБО, Міністерство охорони здоров'я визначило 6 лікарень на Вінниччині, які в разі потреби будуть надавати конкретну допомогу військовим. Щодо паспортів. Ніхто у вас не буде свідомо вимагати паспорт. Але. Посилюється система патрулювання і цілком зрозуміло, якщо людина підозріла або підозріло поводиться, правоохоронні органи мають право підійти, розпитати і уточнити особу цієї людини.

Власне, обмеження прав і свобод громадян (у тому числі і на мітинги та мирні зібрання), які можуть бути під час воєнного стану, починаються лише тоді, коли створюється військово-цивільна адміністрація. Вона створюється Президентом. І її, як бачимо, не створили. 

- Допоки військово-цивільна адміністрація не створена, ми діємо за стандартною процедурою - коли заходи чи мирні зібрання проводяться у спосіб, коли вони інформують орган місцевого самоврядування про проведення такого заходу. Наголошую: якихось чинників, які б обмежували права і свободи громадян на мирні зібрання, відсутні, - зазначає Валерій Коровій і тут же звертається до спільноти. - …перед тим, як щось організовувати, треба дуже добре подумати організаторам на предмет того, а на кого вони працюють. Утім це вже психологічно-моральний аспект для розмов.

Ялинка і масові заходи

Голова облдержадміністрації запевняє, що усі заплановані заходи, в тому числі і новорічна ялинка, відбудуться за планом. Утім оголошений воєнний стан все ж вносить свої корективи. 

- Наприклад, 1 грудня у Тульчині мав був захід, пов'язаний з Леонтовичем. Мало бути шоу, з феєрверками і т.п. Тому ми наполегливо звернулися до організаторів цих заходів у Тульчині: або відтермінувати, або змінити формат, - пояснює він. - Зрозуміло, що загальна ситуація буде накладати з точки зору здорового глузду свій відбиток у процесі організації. Ми планували на 1 грудня прийняття військової присяги Національної гвардії у центрі Вінниці. Після проведення відповідних консультацій вирішено, що прийняття присяги буде у військовій частині (так у частині присягу і склали 1 грудня. - Авт.).

Долар по 30

Ажіотаж навколо зростання курсу валют не має економічного підґрунтя, каже голова облдержадміністрації. 

- Я хотів би, щоб ви мене просто почули. Макроекономічна ситуація в Україні після прийняття закону про Держаний бюджет, після позитивних переговорів з МВФ… Ми маємо ситуацію, коли почав істотно зростати експорт, відповідно експортна виручка від продажу сільськогосподарської продукції надходить в Україну. Тому це зростання (долара. - Авт.) було досить спекулятивним, - пояснює Валерій Коровій. - Ми спостерігаємо, що уже пішов зворотній процес. 

Водночас він відзначає, що вінничани не скуповували гречку, муку, цукор тощо: 

- Тут себе проявили досить позитивно, на відміну від деяких територій.

"Мобілізація" майна і фейки
- Мене уже журналісти запитували відносно мобілізації майна, корів, кіз і таке інше. Ви ж розумієте, що це не відповідає дійсності. Питання не стоїть у такій частині, - говорить Валерій Коровій. - Ми відмітили зростання фейкової інформації у соціальних мережах. Бачимо, що дуже багато людей її відсікають. Щось подібне ми спостерігали у ніч вибухів під Калинівкою. Тому підрозділи кібербезпеки і СБУ зараз відслідковують усі ці речі.

0800-500-455 - телефон гарячої лінії контактного центру обласного Штабу оборони для вінничан і жителів області. Дзвінки безплатні


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1224

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

406

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

218

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

216

  ...