Голова обласної профспілки медиків Іван Лєта - про головні медичні ризики 2019 року

Голова обласної профспілки медиків Іван Лєта - про головні медичні ризики 2019 року

Держбюджет–2019 ухвалений. Але ще його проект спричинив чималий резонанс. Зведений кошторис на медицину, яка в активній фазі реформування, складає 95,8 млрд грн. І це на 10% більше, ніж цього року, але обсяг видатків на забезпечення реформи системи охорони здоров’я та оплату праці медичних працівників залишається критично низьким. Про говорить голова Вінницької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Іван Лєта. За його словами, поза увагою залишилися ключові питання: збільшення розміру капітаційної ставки, тарифікація і нарахування заробітної плати відповідно від рангу та досвіду. Лікарів фактично розділили на два табори, зауважує він. Сімейні – отримують достойну оплату праці від 12 тисяч і вище, а зарплата вузьких спеціалістів, які працюють на «вторинці», ледве дотягує до 7-ми тисяч. 

– Ті заклади, які не увійдуть у реформу у 2019 році, будуть фінансуватися за принципом медичної субвенції. Субвенція  з державного бюджету місцевим бюджетам на спеціалізовану амбулаторну, стаціонарну та екстрену медичну допомогу складе 55,5 млрд грн, що на 1,9 млрд. грн. менше ніж у 2018 році. Медична субвенція у поточному році становить 57 366 717, 0 тис. грн., при цьому дефіцит фонду оплати праці складає близько 3,6 млрд грн., що вже призвело до утворення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я в 11 областях України.

– І на Вінниччині?
– На щастя, у нас цієї проблеми немає, область перекриває дефіцит всіма можливими  і неможливими важелями, але по інших регіонах сукупна сума заборгованості склала 98,2 млн грн. А це змушує хвилюватися, бо при дефіциті на наступний рік – заборгованість почне виникати ще влітку. У лікарів і так мізерні зарплати, окрім сімейних, які перейшли на нове фінансування. Але на «вторинці» і третинному рівні – лікарі отримують мізер. Це одна з причин того, що останнім часом спостерігається сильний відтік спеціалістів закордон. Про це, до речі, в одному з інтерв’ю говорив і головний лікар Подільського регіонального центру онкології. Подібна ситуація по всіх лікувально-профілактичних закладах області. Раніше знайти роботу санітарки було проблематично, а тепер нікому працювати.

– Куди виїздять, у які країни?
– Близького зарубіжжя. Мій колега із вчительської профспілки не так давно повернувся з Польщі, під час зустрічі з профспілками були презентовані офіційні цифри – 2 мільйони українців офіційно працевлаштовані в Польщі. Організували там свою профспілку, яка вже зараз об’єднує 100 тисяч осіб. Якщо уявити, то фактично уся Вінницька область зникла з території України. Медики традиційно залишаються на останніх позиціях у рейтингу за рівнем середньомісячної заробітної плати. За даними Державного комітету статистики, у червні 2018 року середній рівень заробітної плати працівників охорони здоров’я становив 6 258 грн., що менше у 1,5 раза від показника в промисловості (9 552 грн.), у 1,4 раза –  галузі освіти (8 553 грн), в 1,1 раза - галузі культури (6 641 грн.). 

А з 1 січня 2019 року фінансування первинної ланки передбачається лише через Національну службу охорони здоров’я України у розмірі 15,3 млрд. грн. проти 13,3 млрд. грн. у 2018 р. Але… Розмір капітаційної ставки у 2019 році мав скласти 450 гривень відповідно до схваленої бюджетної резолюції на 2018 – 2020 роки – проти 370 грн у 2018 р. Разом з тим, за даними Держкомстату, на 1 січня 2018 року чисельність населення України становила 42 386 403 особи, отже розрахунковий обсяг коштів на первинну медичну допомогу, визначений виходячи з національного тарифу (капітаційної ставки) у розмірі 450 грн, має сягати 19,1 млрд. грн.

– У 2019 році реформа торкнеться і вторинної ланки надання медичної допомоги, тобто стосуватиметься районних і обласних медичних установ. 
– Так. Суть реформи у тому, що кожна лікарня почне отримувати гроші за конкретного пацієнта, який пройшов у них лікування. Для цього лікарні мають стати комунальними підприємствами і укласти договори з Національною службою здоров’я. Зі свого боку Нацслужба оплачуватиме всі проведені лікарями операції, лікування, діагностику – за базовими тарифами. Але розцінок на медпослуги досі немає. Не зрозуміло, що має увійти до тарифу – повинні увійти вартість ліків і матеріалів, оплата праці медиків, а також плата за комунальні послуги та інші витрати. Також невідомо, які послуги оплачуватиме держава, а які доведеться «погашати» із власної кишені. Та якщо знову повернутися до проекту бюджету, то виявляється, що у бюджеті коштів бракує. Тобто кожен базовий тариф може покрити лише частково.

– Серед бюджетних ноу-хау наступного року також прописана «безкоштовна діагностика». Вона дійсно буде безкоштовною?
– На діагностику за направленням сімейного лікаря, яка з 2019 року має стати безкоштовною, уряд планує виділити 2 млрд грн. Багато це чи мало? Давайте рахувати. Якщо все населення України підпише декларації з лікарями первинної ланки – сімейним, педіатром або терапевтом, то на кожного потенційного пацієнта припаде менше як 50 грн. На сьогодні, згідно зі статистикою сайту eHealth, майже 18 млн українців вже підписали декларації. Тобто до кінця року цілком ймовірно, що таких буде 32 млн. На яку діагностику можна розраховувати за 50 або 60 грн на рік? Чи вистачить цих коштів на звичайне УЗД?

– А як щодо екстреної медичної допомоги, вона залишається безкоштовною?
– У наступному році розпочинається реформа «швидкої», на яку у проекті бюджету передбачена колосальна сума – 922,5 млн грн. За ці кошти у 2019 році буде реалізовано пілотний проект розвитку екстреної медичної допомоги у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та місті Києві. Але загальна потреба на реалізацію Закону України «Про екстрену медичну допомогу» в обсязі 11 млрд грн 1 млрд грн планують витратити не на всю екстрену медичну допомогу, а лише на пілотні області. Тобто нам пощастить – бо ми знову в «пілоті», а це дасть можливість отримати солідний ресурс на оновлення автопарку, матеріально-технічної бази, запровадження нових технологій, в тому числі і парамедиків, до роботи яких доведеться звикати. Але інші області не отримають на ці цілі кошти. І безкоштовні виклики будуть обмежуватися, бо недешева послуга.

– Сільська медицина. Вже зараз в окремих районах через скорення персоналу доводиться закривати ФАПи.
– На реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, передбачено 1 млрд грн проти 5 млрд грн за попередній період. Справа в тому, що ФАПи опинилися поза медреформою, бо відповідно до неї амбулаторія повинна мати тільки сімейних лікарів, по дві медсестри на кожного, плюс працівник, який веде фінансову звітність – всі решта непотрібні. Утримувати ФАПи у селах, де мешкає 200–300 осіб, стало нерентабельно. В окремих громадах вирішили фінансувати їх з місцевого бюджету, а деякі – перерозподіли зарплату сімейного лікаря на фельдшерів, і вийшло, що лікар утримує підпорядкованих фельдшерів, ділячись своєю зарплатою. 
Єдина надія на громади. Ми бачимо позитивний приклад Вінниці, яка почала активно вливала кошти в оснащення лікарень. Виходить так, що виграють ті люди і лікарі, які живуть у багатих громадах. А зважаючи на поділ області на госпітальні округи, можна припустити, що в майбутньому залишиться чотири потужних медичних центри. А як же ті 27 районних лікарень, які можуть залишитися лише «сірими» закладами з відділеннями на 30–40 ліжок, бо більше не зможуть утримувати? 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

145

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

133

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

133

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

131

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

129

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...