Швидка допомога після реформи

Швидка допомога після реформи

Чи стане яснішою, чи буде швидшою?

Відповідно до закону про екстрену медичну допомогу, час прибуття швидкої на місце виклику має складати 10 хвилин у містах і 20 хвилин у сільській місцевості. Однак у житті тривалість очікування медиків може займати більше години. Головні причини такої ситуації - повільна обробка виклику диспетчером, нестача санітарних авто і вибір не найближчої за розташуванням бригади. У МОЗ обіцяють, що з наступного року ситуація зміниться, адже на черзі реформа системи екстреної медицини.
На початку 2018 року в Україні стартувала медична реформа. Оскільки вона передбачає структурні зміни у сотнях медичних закладів, міністерство охорони здоров'я розробило етапи переходу. Цього року почалась перебудова первинної ланки медичної допомоги, пацієнти взялися обирати сімейних лікарів, а медичні заклади переходити на нове фінансування. За планом на 2019 рік реформа торкнеться спеціалізованої та екстреної медичної допомоги.
УМОЗ пояснюють, що роботи дуже багато. Потрібно підвищувати кваліфікацію медичних бригад, збільшувати зарплати для фахівців, закупляти новий транспорт, оснащений необхідним обладнанням, підключати диспетчерські служби до єдиної електронної системи. Загалом усі ці трансформації займуть близько п'яти років і вимагатимуть 10 млрд грн. витрат із держбюджету.
"У 2019 році МОЗ України розпочинає перший етап реформи екстреної медичної допомоги, яка стартує у Донецькій, Одеській, Тернопільській, Полтавській, Вінницькій областях та Києві. Зміни почнуться в областях, що мають інфраструктуру, можливості для перекваліфікації медиків та продемонстрували свою управлінську ефективність під час реформи первинної медичної допомоги. Тут додатковий 1 млрд грн, закладений у державному бюджеті на наступний рік, забезпечить помітні зміни, поки інші області готуватимуться", - кажуть у прес-службі міністерства.
Однією із найцікавіших серед запланованих змін видається розділення швидкої медичної допомоги на екстрену і невідкладну. Принципова відмінність полягає у тому, що невідкладна допомога буде приїздити, коли у людини піднялася температура, стрибнув тиск або загострилась хронічна хвороба, мета екстреної - рятувати життя. Останню варто викликати, якщо є необхідність термінової госпіталізації: сильні травми, наприклад, у разі ДТП, кровотечі, інфаркти тощо.
За словами в.о. міністра Уляни Супрун, якщо по невідкладну допомогу пацієнти звертатимуться до сімейних лікарів, з медичних бригад буде знято багато непрофільних викликів. 
Нову систему вже тестують у Києві. За словами глави департаменту охорони здоров'я КМДА Валентини Гінзбург, усі виклики тепер приймають фахівці, які миттєво допоможуть людині зорієнтуватися - потрібна їй невідкладна допомога чи екстрена.
Викликати медичну допомогу, як і раніше, можна буде через єдиний номер 103. Вона надається без обмежень щодо місця реєстрації та проживання, безоплатно та цілодобово.

Коментарі експертів:

Президент України Петро Порошенко:

- Тим, кому потрібно, - будуть бригади "швидкої", або екстрена служба лікарні своєчасно доставить людину, уже маючи результати і знаючи, що саме готувати для того, щоб не втрачати час.

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун:

- На виклик повинен їхати автомобіль, який перебуває найближче, а не та машина, яка територіально належить якійсь станції швидкої допомоги.

Керівник проекту з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб Роман Ланський:

- Після завершення тестового періоду всі регіони зможуть обмінюватись даними про виклики. У рамках проекту ми вперше отримаємо достовірну та прозору статистику в режимі реального часу і побачимо, на яких етапах виникають проблеми. На основі цих даних Агенція екстреної медицини зможе давати рекомендації щодо підвищення якості надання допомоги. Наприклад, це можуть бути рекомендації щодо необхідної кількості бригад у певному регіоні та місць їхнього розміщення.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи задоволені ви оперативністю швидкої допомоги? Чи має вона працювати краще і як саме?"

Євген, мебельник:

- Я не користуюсь просто. Але, думаю, після виклику докладають всіх можливих зусиль для порятунку.

Віра, пенсіонерка:

- Я вважаю, що вона добре працює. Не користувалась ще, але від знайомих знаю, що нормально працює.

Ігор, учитель:

- Потрібно збільшити автопарк, щоб встигали приїздити на екстрені виклики. І змінити ставлення до викликів. 

Едуард Валентинович, охоронник:

- У мене інсульт був. Через 40 хвилин приїхала бригада і завезла на Київську, хоча я пояснив, який у мене діагноз. 

Світлана, пенсіонерка:

- Зараз з цією реформою не можу нічого конкретного сказати, але коли у мене була потреба, вони приїхали швидко. 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

275

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

222

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

205

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

194

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

187

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...