Шарм давнини і багато нового

Шарм давнини і багато нового

Валентина Кечина: "Якщо парк відвідують і вінничани, і гості міста- значить, він привабливий"

Cлово "парк" асоціюється з дитинством, каруселями і солодкою ватою. Це місце, де можна покататися на гойдалці чи просто прогулятися, годуючи булочкою голубів. Про те, чим живуть сьогодні парки України, розповідає президентка Всеукраїнської ГО "Асоціація працівників парків культури України", заслужена працівниця культури Валентина Кечина. Вона приїздила у Вінницю на республіканський семінар керівників паркової справи. 

- Які у вас враження від вінницького парку? 

- Це гарна зелена зона і чудове місце для свят. Дуже подобається ваш планетарій. Він - унікальний, таке обладнання ще треба пошукати. У парку багато ще радянських атракціонів, але у них гарний стан. Збережений той шарм давнини, але й нового багато. Якщо парк відвідують і вінничани, і гості міста - значить, він привабливий. Взагалі треба багато сил для розвитку цієї сфери, вигадуючи щось нове. 

- Яка ситуація в індустрії розваг України?

- У багатьох районних центрах, де були парки, ще років 10-15 тому було затишшя, адже багато з них позакривалися. Але ситуація змінюється. Сьогодні в Україні бум, нарешті почали більше звертати уваги на цю сферу, думають, як привабити відвідувачів і зберегти те, що є. Все більше людей бувають за кордоном, і їм є з чим порівняти наші природні об'єкти й атракціони. Подібні ідеї починають запроваджувати і в Україні. Наприклад, у Харкові, замість старого, зараз зовсім новий парк: красиві клумби, зелена зона. Облаштовують парк і у Кременчуці, Кропивницькому, Чернівцях. У Мелітополі є дуже популярний атракціон, якому понад 50 років, його зберігають у гарному вигляді й технічному стані.

- Далеко не кожен парк може дозволити собі нове обладнання. 

- У зв'язку з відсутністю в Україні виробництва в індустрії розваг і дозвілля є такий провал, як відсутність серйозних підприємств, котрі випускають атракціони. Я не хочу говорити погано про діючі, адже вони забезпечують нас батутами, невеликими атракціонами - такі фірми є. Діє виробництво у Києві, Тернополі, Хмельницькому. Проте більшість всього привозиться з-за кордону. Імпорт переважає, бо нема державного фінансування і концепції розвитку. Масово з'являються китайські атракціони, італійські, чеські. До речі, чеські луна-парки перестали масово працювати в Україні. Через політичні, економічні, законодавчі причини. Вони виїхали, але наші підприємства закупили ці атракціони, і це добре, бо заповнилася суттєва ніша потреб. Утім з'явилася проблема із забезпечення новими запчастинами, підтриманням технічного стану. Відпрацювавши роками за кордоном, а потім ще й в Україні, вони мають свої вади й небезпеку - місцями приховану. 

- Яким чином це контролюється?

- Раніше діяв єдиний центр з технічної експертизи атракціонів. Тепер, завдяки роботі Державного комітету з охорони праці, у кожному обласному центрі є експертний центр, який має право проводити техогляди, давати дозволи на експлуатацію атракціонів підвищеної небезпеки, проводити техогляди. Капітальний ремонт має здійснювати спеціалізоване підприємство, але таких мало, і це наша проблема. Наприклад, стосовно "Колеса огляду", яке має потужний зубчатий механізм, деяким паркам доводилося навіть звертатися на Житомирський танковий завод. У багатьох містах збереглися атракціони такого типу, як "Орбіта" чи "Сюрприз". Вони мають закриті механізми. І щоб перевірити необхідність заміни деталей, їх демонтують.

- Люди, які приходять у парк, хочуть бути впевненими у безпеці. 

- Я вболіваю за кожного директора, щоб у нього була можливість заробітку, і за кожного відвідувача - аби він безпечно відпочивав. Не дай бог, щось станеться на атракціоні, а більшості з них вже понад 10-20 років… Недарма кажуть, що коли десь щось ламається, то проводять "землетрус" по всіх парках. Тоді виходить державна комісія з охорони праці і починає все перевіряти. І добре, коли вона щось знаходить - значить, вчасно можна виправити. Водночас це дуже заважає роботі, бо буває, не будемо приховувати, безпідставно призупиняється робота і втрачаються прибутки. 

- Але ж є дійсно прикрі випадки з вини самих працівників.

- Цього року в Умані відвідувача атракціону вдарило електричним струмом. Дійсно, не тільки виникають поломки обладнання, а й має місце халатне ставлення до роботи. У тому випадку були проблеми з орендарями, які прийшли до парку. Як правило, новий підприємець повинен отримати дозвіл, він вивчає правила, здає іспити. Але людина поспішила, поставивши на робоче місце необізнаного працівника, який підвів і парк, і себе. 

А ще часто буває, що неприємність виникає через неадекватну поведінку самих відвідувачів. Тому я завжди нагадую директорам, що їхній персонал повинен бути не тільки чемним і красивим, а й навченим і готовим до таких ситуацій, бути у деякій мірі психологом, уміти працювати з людьми різного настрою. Я ніколи не забуду, коли у Київ приїжджав президент всесвітньої асоціації парків. На семінарі його перша фраза була про те, що у них в Америці є досвід, яким вони готові ділитися. Але головною проблемою є наявність персоналу - толерантного, навченого і технічно грамотного. Вони постійно навчають своїх працівників, проводять бесіди, розбирають усі випадки. Добре працювати на технологічній лінії заводу - там все просто. А в парку, де 30 різних механізмів, які кардинально різні… - робота складна. Важко підбирати з такими вимогами персонал на невеличку зарплату. Потрібно, щоб люди любили свою професію.

- Чого не вистачає сучасним паркам? 

- Згідно із дослідженнями тенденцій щодо відвідування розважальних закладів, то попит на атракціони, порівняно з театрами, кіно й концертами, становить усього 12%. Є над чим працювати. Для збільшення кількості відвідувачів треба думати про привабливість послуги, її безпеку, ставлення персоналу до людей. Дуже важливою є реклама. Добре, коли парк має свій сайт із переліком атракціонів, режимом роботи, анонсами заходів. Молодь в основному користується інформацією з Інтернету. А якщо її там нема - значить, ми втрачаємо значну частину аудиторії.

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

911

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

117

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

109

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

103

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

101

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...