У яких ОТГ призначили вибори

У яких ОТГ призначили вибори

Село Високе передумало приєднуватися до Вапнярки - додаткові вибори відмінили

Перші місцеві вибори у 125-ти об'єднаних територіальних громадах ЦВК призначила на 23 грудня. Серед тих ОТГ, де напередодні нового року мають бути проведені вибори, три - на Вінниччині. Це Теплицька, Соболівська та Павлівська об'єднані територіальні громади. 

- Процес створення ОТГ розпочався у 2015 році після ухвалення відповідного законодавства. Перші вибори в ОТГ теж були проведені наприкінці 2015 року, - коментує представник Комітету виборців України у Вінницькій області Владислав Телень. - Влітку 2018 року старий склад ЦВК чомусь вирішив цей процес загальмувати, посилаючись на деякі законодавчі акти прямо не пов'язані із виборами в ОТГ. Вони зачепили закон про місцевий референдум, і на цій підставі відтермінували проведення перших виборів в ОТГ - чим поставили сам процес створення ОТГ і їхній розвиток під питання. Після зміни складу ЦВК він дослухався до думки уряду, президента й експертного середовища і визначився, що ще можна провести вибори в ОТГ наприкінці цього року. На жаль, ці вибори знову ж таки будуть відбуватися у несприятливих погодних умовах. Чому не можна було провести вибори у жовтні, коли ще було тепло?

За словами представника КВУ, хоч повноваження ОТГ є набагато більшими, ніж колишніх населених пунктів, вибори до цих громад конкурентними назвати важко. Водночас Владислав Телень називає виклики майбутнього волевиявлення. І перший з них - створення дільничних виборчих комісій. Так, робота членів цих комісій оплачується. Утім не оплачується робота районної виборчої комісії, яка створює ці ДВК. 

- А позаяк районна виборча комісія у цьому разі працює на "волонтерських засадах", то і результат матимемо "волонтерський", - жартує Владислав Телень. 

Виклик №2 - рівень і склад комісій. Районні виборчі комісії мають бути готові, що партії потрібну кількість кандидатів у ДВК можуть не надати, попереджає Владислав Телень. Тож деяких потенційних членів комісій доводиться або вмовляти, або заохочувати. Часті випадки, що до дня голосування склад ДВК повністю змінюється кілька разів. І не факт, що такі члени ДВК матимуть хоча б потрібний рівень знань законодавства. 
Утім при усіх "але" вибори в ОТГ найпевніше будуть такими, що відбудуться. Принаймні випадків скасування результатів таких виборів у суді поки не було. 
23 грудня вибори мали відбутися на території Височанської сільської ради, яка висловила бажання приєднатися до Вапнярської ОТГ. Однак 1 листопада ЦВК внесла зміни до постанови від 12 жовтня, виключивши Вaпнярську ОТГ. Причина - скасування рішення Височанської сільради щодо надання згоди на добровільне приєднання села Високе до Вапнярської об'єднаної територіальної громади, яке ухвалене ще 13 червня. 
коментарі ГО "ОПОРА" член ЦВК Ольга Лотюк уточнила, що до Комісії надійшов лист про скасування Височанською сільською радою свого рішення про приєднання, а також лист від Вінницької облдержадміністрації про підтримку такого рішення. Тим часом Вапнярська селищна рада опублікувала на своєму сайті лист, в якому висловила занепокоєння з приводу такого рішення і уточнила, що не ухвалювала жодного рішення щодо скасування приєднання Височанської сільської ради до цієї ОТГ та взагалі заперечує проти такого скасування. 

- Процесу об'єднування передувала копітка робота, яка тягнулася понад рік, були громадські слухання, ухвалені рішення обох громад. Діяли спільно. І тут я дізнаюся, що вибори на території Височанської сільської ради не відбудуться, бо, як сказав сільський голова Високого, вони передумали. Це рішення ухвалили на позачерговій сесії, навіть не попередивши про це місцевих жителів, - коментує голова Вапнярської ОТГ Олександр Горенюк кореспондентці газети "Місто". - У законодавстві немає прописаного механізму звернення окремої сільської громади до ЦВК, на яких підставах вони діяли - невідомо. Сподіваюся, що це рішення було поспішним. Жителі Високого обслуговуються у нашій лікарні, користуються послугами нашої пожежної частини. Хоча кошти на ці видатки досі надходять до районного бюджету. Доведеться ставити громаду села знову перед вибором.

Зв'язатися із головою Височанської сільради для отримання коментаря не вдалося. Але, як пояснив представник КВУ Владислав Телень, якщо рішення про добровільне приєднання територіальної громади скасоване, то немає підстав призначати місцеві вибори, тобто "ЦВК діяла в законодавчому полі".

- Добре, що це відбулося до того, як були виділені гроші на вибори, - каже Владислав Телень. 

До речі, перші вибори в ОТГ оголошує ЦВК, і фінансуються вони з державного бюджету. Усі наступні вибори (в тому числі і довибори, коли до ОТГ приєднується ще якісь громади, чи проміжні вибори) фінансуються уже з бюджетів самих ОТГ. Тож в Україні часті випадки, коли з такими виборами в об'єднаних громадах, м'яко кажучи, не поспішають. Або ж чекають принагідно виборів чергових. А найближчі - це вибори Президента, у березні 2019 року. 

Коли верстався номер, стало відомо, що перші вибори у 34-ох ОТГ, у тому числі й у трьох на Вінниччині, можуть не відбутися у призначену дату. Причина - рішення Окружного адмінсуду Києва ще від 2 листопада, яке було оприлюднено 6 листопада у реєстрі судових рішень. 
До Мінрегіонбуду і 34-ох місцевих рад позов подав нардеп від Радикальної партії Артем Вітко. Суд ухвалив рішення про забезпечення позову депутата шляхом зупинення дії рішень місцевих рад про добровільне об'єднання до вирішення спору.
"Ключовим питанням подальшого розвитку подій є позиція ЦВК щодо необхідності або неприйнятності врахування рішення суду як підстави для скасування вже призначених виборів, процес яких розпочався, - йдеться зокрема у заяві ОПОРИ. - На думку ОПОРИ, чинне законодавство, підзаконні акти, рішення КСУ та судова практика не передбачають можливості скасування виборів після їх призначення".
Тож своє слово має сказати ЦВК. А там 1 листопада уже створили прецедент, скасувавши своє ж рішення про призначення додаткових виборів у 4-ох ОТГ, у тому числі в одній на Вінниччині.

Чи будуть вибори у Десні?
Нещодавно до Вінниці доєдналася сусідня Десна. Тож, логічно, що постало питання виборів старости цього СМТ, який чи яка б мали бути представником громади у Вінницькій міськраді. 
- Одразу відповідаю: вибори проводитися зараз не будуть. З моменту ухвалення міськрадою рішення про приєднання Десни повноваження селищного голови Десни і селищної ради припиняються. А повноваження Вінницького міського голови і Вінницької міської ради - розповсюджуються на територію Десни, - коментує представник КВУ на Вінниччині Владислав Телень. - Будуть проводитися вибори старости чи не будуть - міська рада з цим питанням ще не визначилась. Але, відповідно до чинного законодавства, селищний голова призначається в.о.старости. І ця людина буде представляти інтереси цього населеного пункту при міській владі. У неї так званий представницький мандат. 

 

Коли верстався номер, стало відомо, що перші вибори у 34 ОТГ, в тому числі і у трьох на Вінниччині, можуть не відбутися у призначену дату. Причина – рішення Окружного адмінсуду Києва ще від 2 листопада, яке було оприлюднено 6 листопада у реєстрі судових рішень. До Мінрегіонбуду і 34 місцевих рад позов подав нардеп від Радикальної партії Артем Вітко. Суд ухвалив рішення про забезпечення позову депутата шляхом зупинення дії рішень місцевих рад про добровільне об’єднання до вирішення спору.

«Ключовим питанням подальшого розвитку подій є позиція ЦВК щодо необхідності або неприйнятності врахування рішення суду як підстави для скасування вже призначених виборів, процес яких розпочався, - йдеться зокрема у заяві ОПОРИ. - На думку ОПОРИ, чинне законодавство, підзаконні акти, рішення КСУ та судова практика не передбачають можливості скасування виборів після їх призначення».

Тож своє слово має сказати ЦВК. А там 1 листопада уже створили президент, скасувавши своє ж рішення про призначення додаткових виборів у 4 ОТГ, в тому числі в одній на Вінниччині.

 

 


Олександра МАКОВЕЦЬКА, Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

819

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

633

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

424

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

368

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

366

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...