"Зелена" енергія для України

За 30 років відмовимось від вугілля?

Користуватись лише відновлюваними енергетичними джерелами вирішили чотири міста України, які прагнуть повністю відмовитись від викопного палива. На це вони відвели собі три десятиліття.

"Електричний транспорт, будівлі з адаптованих матеріалів, з нульовими викидами, сонячні колектори на дахах, вітрові електростанції на доступних місцях, теплоенергоцентралі, переобладнані під біопаливо, LED-освітлення вулиць", - так описує ідеальний вигляд міста зі 100-відсотковою відновлюваною енергетикою Світлана Романко, координаторка організації "350.org" у регіоні Східна Європа, Кавказ, Центральна Азія.

За її словами, у світі є міста, які вже досягли цього ідеалу - швейцарський Базель, ісландський Рейк'явік, американський Барлінгтон, і ще десятки таких, які "на фінішній прямій".

На думку Романко, зможуть такими стати і чотири українських міста: Кам'янець-Подільський, Чортків, Житомир, Львів, які нещодавно підписали з громадською організацією "350.org" меморандум про повний перехід до 2050 року на відновлювані джерела енергії.

За словами Світлани Романко, для України цей енергетичний перехід від викопного палива до чистої енергії - історичний процес: у такий спосіб і Україна долучається до боротьби зі зміною клімату. І хоча меморандум - це документ про наміри, але його виконання контролюватимуть громадські організації.

Спершу українські міста писатимуть енергетичні плани і кліматичні стратегії, відтак інтегруватимуть їх у вже наявні свої програми. При цьому спосіб переходу на "зелену" енергетику у кожного міста буде свій, оскільки ресурсні, географічні, погодні умови у них різні. Участь у цій угоді дасть містам доступ до міжнародних фондів, які допоможуть фінансувати перетворення.

Наприклад, Житомир уже знає, як будуватиме стратегію переходу на відновлювані джерела.

- Плануємо розвиток мережі електротранспорту, через закупівлю додаткового рухомого складу. Хочемо модернізувати котельні. Також будуємо теплоцентралі (ТЕЦ), які генеруватимуть теплову та електричну енергію і які працюватимуть на біопаливі з дерев'яної щепи і відходів з полів сільськогосподарських фермерських господарств, - каже директор комунального підприємства "Агенція розвітку міста" Борис Пахолюк.

У те, що українські міста-учасники меморандуму, зможуть повністю перейти на "зелену" енергетику, хай навіть за 30 років, не вірить еколог групи "Охорона довкілля" "Реаніма­ційного пакету реформ" Алла Войціховська. Вона переконана, що Львову бракує необхідних ресурсів.

  • Відновлювані джерела - це ГЕС, вітрові, сонячні електростанції. ГЕС - відпадають, у нас - немає річок. Вітрові станції - теж малоймовірно. Єдина надія - на сонячні батареї. Але їх економічно вигідно ставити теж не завжди й усюди, - говорить фахівець і переконує, що ці плани занадто амбітні: навіть європейські міста поки розраховують лише на 50 відсотків чистої енергії.

Коментарі експертів:

 

Голова Фонду Генріха Белля Ральф Фюкс:

- Не-можливо застосувати німецький досвід в Україні один до одного, але для українців він був би корисним. Україна має величезний потенціал "зеленої енергетики": енергія води, біомаси, вітру, сонця. При цьому треба розуміти, що найголовніше джерело енергії в Україні - це скорочення використання, розбазарювання енергії загалом і підвищення енергоефективності.

Координаторка Національного екологічного центру УкраїниАнна Шумейко:

- Се-редній вік вугільних станцій становить 50 років, а то й більше. Коефіцієнт їхньої корисної дії не перевищує 46 відсотків. Вони є потенційно аварійними об'єктами.

Представник департаменту з питань зміни кліматуі захисту озонового шару Мінекології Михайло Чиженко:

Ве-ликий недолік відновлювальних джерел енергії - непередбачуваність. Чому так важко розстатися із природним газом, вугіллям? Тому що там усе передбачувано: ти відкрутив - воно горить, працює, закрутив - не працює.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи зможе Україна повністю відмовитись від викопного палива?"

Віктор,учитель:

- Я вважаю, що зможе відмовитись. Однак спершу необхідно повернути окуповану частину Донбасу, де його добувають.

Станіслав, пенсіонер:

- А чом і ні? Стільки атомних станцій є. Вугілля в час війни почали нам в рази дорожче продавати.

Анна,пенсіонерка:

- Думаю з часом можна. Якщо так розвинені держави змінюють, то і ми згодом зможемо.

Оксана,кухарка:

- Може відмовитись, а може ні. Потрібно обирати найкращий варіант, який менше впливає на екологію.

Віктор, педагог:

- Зможе, якщо захоче. Для цього потрібне бажання такі речі здійснювати. Якщо таке бажання буде, то однозначно зможе.

 

 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

338

Понад 500 людей за день реєструють адміністратори у "Вінниця-картсервісі" У Вінниці уже з цієї осені з муніципального транспорту зникне ...

227

У поліції почали службове розслідування, поліцейського поки відсторонили від посади Близько сьомої години ранку 17 березня на ...

190

Коли борг  за газ  при виході з опалювального сезону  перевищить 340 грн, субсидія призупиняється, кажуть у "Вінницягаз Збуті" Оскільки ...

180

Водойму забруднюють мешканці приватного сектора і зливова каналізація Вишенське озеро – одне з улюблених місць відпочинку вінничан. ...

180

Двох підозрюваних затримали у Києві, третього ще шукають У Вінниці 18 березня у міському суді обрали міру запобіжного заходу 31-річному ...