Хто з вінничан може розраховувати на субсидію і як дізнатися її обсяг

На початку опалювального сезону все більше сімей задумуються над тим, аби оформити субсидію на житлово-комунальні послуги. До прикладу, минулого року в опалювальний період понад 70 тисяч вінничан її мали, а в неопалювальний кількість скоротилася до 13 тисяч.

Як не втратити право на пільгу цього року – з’ясовуємо разом.

Зміни в особистому житті і право на субсидію

Леонід Гуляєв заповнює документи на отримання житлової субсидії вже другий рік. Він пенсіонер і каже, що це «непоганий спосіб заощадити кошти», тим паче, що «своє державі вже давно віддав». Тепер — її черга.

Леонід Миколайович прописаний один у приватному будинку і жодних проблем із отриманням субсидії у нього не виникало. Однак цього року він зустрів жінку, з якою хоче пов’язати життя і прописати її у себе вдома. Втрачати субсидію Леонід Миколайович не хоче, але чи зможе на неї взагалі претендувати після початку сумісного життя, теж не знає.

Перша заступниця директора департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Наталія Паламарчук каже, що хвилюватися Леоніду Гуляєву не варто. Поява ще одного мешканця у його будинку не означатиме припинення призначення житлової субсидії. Лише її перегляд.

«Якщо вони обоє пенсійного віку, субсидія надається незалежно від того, чи вони працюють, чи ні. Просто враховується і заробітна плата, і розмір пенсії за останній місяць перед місяцем звернення», — каже чиновниця.

За її словами, при розрахунку субсидії враховується дохід усіх зареєстрованих осіб у домогосподарстві.

«Але якщо чоловік перебуває у шлюбі з дружиною і дружина при цьому зареєстрована в одному місці, а він в іншому, для розрахунку субсидії в обох домогосподарствах будуть враховуватися доходи обох. Тобто і для будинку чоловіка будуть враховувати його і її доходи, і для будинку жінки будуть враховувати його і її доходи», — пояснює Наталія Паламарчук.

Для того, аби зберегти право на субсидію, необхідно вказати у заяві-декларації про її оформлення правдиві дані.

Якщо у людини відбулися зміни у сімейному житті, наприклад, вона почала жити з кимось, потрібно цей факт зазначити у заяві. Також обов’язково треба вказати особисту інформацію такої особи: прізвище, ім’я і по батькові, паспортні дані та ідентифікаційний код. Це потрібно для того, аби управління могло перевірити доходи людини і те, чи сплачує вона єдиний соціальний внесок (адже якщо немає відрахувань ЄСВ, немає і права оформлювати субсидію).

Водночас, 19 жовтня, Міністерство соціальної політики оприлюднило сім основних змін в програмі житлових субсидій, чинні вже у цьому опалювальному сезоні. Зокрема, якщо у вас є заборгованість по сплаті ЄСВ з вини роботодавця — то ви можете мати субсидію на загальних підставах.

 

Тонкощі отримання субсидії

Аби отримати субсидію, потрібно звернутися до головних спеціалістів Департаменту соціальної політики, які здійснюють прийом у територіальних відділеннях Центру адміністративних послуг «Прозорий офіс» за місцем реєстрації. На опалювальний період це можна зробити у будь-який місяць із жовтня до травня, неопалювальний — з травня по вересень.

«Якщо людині у міськраді відмовили в отриманні субсидії, вона має право подати документи до комісії, яка діє при мерії. Фахівці переглядають рішення управління і виносять своє. Якщо ж особа не погоджується з вердиктом комісії, вона може або ще раз подати заяву із новими документами, які, на її думку, підтвердять право на отримання субсидії, або оскаржити рішення через суд», — зазначає Наталія Паламарчук.

За словами представниці міськради, до суду зазвичай не доходить. Вінницька комісія, як і департамент, детально вивчають справу кожного і з розумінням ставляться до людей. Так, якщо склалися складні життєві обставини, наприклад, хтось із родини захворів, рішення скоріше за все буде на користь такої людини.

Коли субсидію точно не призначають

Досі найпоширенішою у Вінниці причиною відмови у наданні субсидії було те, що людина виїхала на заробітки за кордон. Але відповідно до жовтневих змін, тепер домогосподарства, до яких належать такі громадяни, можуть отримати пільгу.  Для цього слід надати документи, які підтверджують сплату ЄСВ за кордоном.

Але є кілька випадків, коли субсидію навряд чи призначать.

Субсидію не призначають, якщо:

опалювальна площа квартири перевищує 120 квадратів, а будинку — 200. Це не стосується багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу або якщо у домогосподарстві проживає дві сім’ї із трьома та більше дітьми;

людина не працює і не сплачує соціальний внесок (крім безробітних у сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу — такі випадки розглядає Комісія);

дохід людини менший за мінімальну зарплату;

особа придбала щось або оплатила послуги, вартість яких більше 50 тисяч гривень;

людина володіє автомобілем, дата випуску якого менше п’яти років.

Як самостійно розрахувати субсидію

На сайті Вінницької міської ради є калькулятор субсидії. У ньому користувач зазначає площу своєї житлової площі, кількість осіб, які там зареєстровані і фактично проживають, середньомісячний сукупний дохід усіх зареєстрованих членів сім’ї та суму нарахувань за усі житлово-комунальні послуги за місяць. Програма рахує це і видає орієнтовну цифру.

Якщо брати ситуацію Леоніда Гуляєва, після того, як він впише свою супутницю у будинок, матиме субсидію у розмірі 537,59 грн. Це з розрахунку, що площа житла складає 70 квадратних метрів, а їй сукупний дохід — 5200 грн.

Також будь-хто може скористатися іншими калькуляторами для розрахунку субсидії. Один розробило Міністерство соціальної політики. Увійти у нього можна за допомогою електронної пошти, електронного цифрового підпису або Bank ID. Ресурс допомагає заповнити документи для призначення субсидії, направити їх на попередній розгляд тощо.

Ще один калькулятор від держави є на сайті teplo.gov.ua. Користувач має заповнити поля і вказати сукупний дохід і кількість зареєстрованих осіб у квартирі чи будинку. Тоді система автоматично розрахує відсоток обов'язкового платежу за ЖКП і максимальну суму, яку заплатить родина за комунальні у разі оформлення субсидії.

Також власний сервіс розробили представники громадського сектору. Проект Субсидія.Укр націлений на просте і детальне пояснення того, як нараховують субсидію, які зміни відбулися у законодавстві, консультування користувачів та інше. Наразі українців реєструють на тестування, сам сервіс обіцяють запустити у найближчі дні.

Якщо людині потрібно просто перевірити наявність чи відсутність субсидії, можна скористатися Єдиним реєстром одержувачів субсидії. На сайті показують розмір отриманої субсидії за всі періоди, а також за місяць.

 


Ганна БЕЛОВОЛЬЧЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

338

Понад 500 людей за день реєструють адміністратори у "Вінниця-картсервісі" У Вінниці уже з цієї осені з муніципального транспорту зникне ...

227

У поліції почали службове розслідування, поліцейського поки відсторонили від посади Близько сьомої години ранку 17 березня на ...

190

Коли борг  за газ  при виході з опалювального сезону  перевищить 340 грн, субсидія призупиняється, кажуть у "Вінницягаз Збуті" Оскільки ...

180

Водойму забруднюють мешканці приватного сектора і зливова каналізація Вишенське озеро – одне з улюблених місць відпочинку вінничан. ...

180

Двох підозрюваних затримали у Києві, третього ще шукають У Вінниці 18 березня у міському суді обрали міру запобіжного заходу 31-річному ...