Першу хвилю грипу очікують у грудні

Першу хвилю грипу очікують у грудні

Вінничани вже традиційно можуть вакцинуватися від грипу за півціни

Пристрасті за кором ще не вщухли, а медики попереджають про наближення сезону захворюваності на грип. Поки вінничани і жителі області хворіють на звичайні застуди і ГРЗ. Cплеск захворюваності на грип очікують під час першої хвилі у грудні, і другої - у кінці січня.

- Єдиною профілактикою було і залишається щеплення, - наголошує завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ВНМУ ім.Пирогова Ірина Незгода. - Захворюваність на грип від звичайного ГРЗ відрізняється тим, що протікає дуже стрімко, стан людини може погіршуватися погодинно. Серед ускладнень - менінгіт, енцефаліт, стенозуючий ларинготрахеїт, вражається серцево-судинна система.

Перша допомога при грипі - у зниженні температури парацетамолом або ібупрофеном. Медики акцентують: у жодному разі не можна розтирали тіло оцтом чи спиртом, на власний розсуд приймати антибіотики. Звернення до лікаря при перших симптомах - обов'язкове, адже лише у перші 72 години діє експрес-тест, який визначає, чи дійсно у людини грип. Кожен сімейний лікар чи то "швидка" повинні мати такі тести.

- На сьогодні є тільки два підтверджені препарати для боротьби з грипом - це "таміфлю" і "реленза", - зазначає Ірина Незгода.

За словами завідувачки кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім.Пирогова Лариси Мороз, серед усіх інфекційних хвороб грип має найбільшу летальність.

- Наприклад, у США минулого року померли понад 80 тисяч осіб безпосередньо від грипу, без ускладнень. Там вирував штам типу "А" (Мічіган). Це при тому, що до вакцинації в американців серйозніший підхід, ніж у нас, - каже вона. - В Україні лише 0,1-0,3% населення вакцинується від грипу.

Щеплення від грипу мають 0,8% вінничан. У 2015-2016 роках за такою вакцинацією до лікарень звернулася лише 431 людина (від вірусних пневмоній, пов'язаних із грипом, у ті роки померло п'ятеро людей). Уже у 2016-2017 р. щеплення зробили 2743 особи, а у 2017-2018 р. - 5385. Під час двох останніх епідемічних періодів у Вінниці смертей від грипу і його ускладнень не зафіксовано. На думку медиків і чиновників, зацікавленості населення у щепленнях посприяла міська програма "Стоп-грип", за якою люди можуть придбати вакцину за 50% вартості.

Рекомендовані вакцини під час цього епідсезону грипу - "Джісі Флю" (Південна Корея) та "Ваксігрип Тетра". У пунктах щеплення за програмою "Стоп-грип" вартість "Джісі Флю" становить 125 грн (повна ціна - 250), "Ваксігрип Тетра" - 144 грн (повна ціна 288). Ціни можуть коливатися, залежно від націнки в аптеках.

Вакцину "Ваксігрип Тетра" можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а "Джісі Флю" - від шести місяців. Для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, вакцинація безплатна.

- Усі, хто хоче вакцинуватися, мають звернутися до Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Перед вакцинацією лікар здійснює огляд пацієнта і визначає, чи немає протипоказань. Далі буде виписаний рецепт, з яким пацієнт йде до найближчого аптечного пункту і сплачує вказану вартість. З чеком повертається до лікаря і робить щеплення, - проінформував директор департаменту охорони здоров'я міської ради Олександр Шиш.

Мешканці області купуватимуть вакцину за повну ціну. Найкращий період для щеплень - жовтень і листопад, щоб організм встиг виробити імунітет.

За інформацією медиків, у нинішньому епідеміологічному сезоні очікуються такі штами грипу: "А" (Michigan), "А" (Singapore), "B" (Colorado).

- "Мічіган", який циркулював минулоріч, ймовірно, не спричинить великих ускладнень. А от "сінгапурський" штам, якого не було у двох попередніх сезонах, спричинить зростання захворюваності. Це ж стосується і вірусу типу "В", - передбачає завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ "Обласний лабораторний центр МОЗ України" Степан Томин. - На сьогодні серед населення області циркулюють лише віруси парагрипу і ГРЗ, ситуація така, як зазвичай у цю пору року. В Україні в цілому поки що не спостерігається інтенсивності поширення грипу. Лише два його штами - типу "А" і "В" - зафіксували в Одеській області.

Найбільш небезпечним медики називають "сінгапурський" грип. Звертають увагу, що в зону ураження цього штаму грипу найчастіше потрапляють діти до 5 років та люди поважного віку (65 років і старші) - через ще не вироблений або знижений імунітет. Для літніх людей цей штам загрозливий, оскільки саме у них, особливо при наявності хронічних захворювань, найчастіше виникають небезпечні ускладнення. 

Скільки живе вірус грипу

Кожен вірус і інфекція можуть по-різному існувати на різних поверхнях. Наприклад, у самому повітрі вірус грипу живе в середньому до 9 годин. Але у кожному приміщенні є багато предметів побуту… Тож скільки живе вірус грипу? Інформація узагальнена, але висновки можна зробити:

- На папері - до 12 годин.

- На тканині - до 10  годин.

- На пластикових або металевих виробах - до 48 годин.

- На шкірі - до 15 годин.

- На склі - до 7-10 діб.

- У мокроті - до 1,5-2 тижнів.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

338

Понад 500 людей за день реєструють адміністратори у "Вінниця-картсервісі" У Вінниці уже з цієї осені з муніципального транспорту зникне ...

227

У поліції почали службове розслідування, поліцейського поки відсторонили від посади Близько сьомої години ранку 17 березня на ...

190

Коли борг  за газ  при виході з опалювального сезону  перевищить 340 грн, субсидія призупиняється, кажуть у "Вінницягаз Збуті" Оскільки ...

180

Водойму забруднюють мешканці приватного сектора і зливова каналізація Вишенське озеро – одне з улюблених місць відпочинку вінничан. ...

180

Двох підозрюваних затримали у Києві, третього ще шукають У Вінниці 18 березня у міському суді обрали міру запобіжного заходу 31-річному ...