БІЙ ІЗ ТІННЮ

Із 5 жовтня бізнес чекатимуть великі штрафи за "зарплати в конвертах"

Зовсім недавно Уряд України ухвалив розпорядження "Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення", яким передбачено вивести із тіні ринок праці та вдосконалити контроль за оформленням трудових відносин із найманими працівниками. 
Одну з ключових, хоча й не єдину, роль у цьому процесі має відіграти Державна служба України з питань праці. Спільно з іншими органами виконавчої влади, а також із органами місцевого самоврядування вона має посилити координацію органів державної влади у питаннях проведення роз'яснювальної роботи, здійснення заходів щодо виявлення фактів застосування незадекларованої праці, а також перегляд актів органів виконавчої влади та внесення змін до них з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин.
Про те, як це відбувається на рівні Вінниччини, журналіст "Міста" спілкувався із начальником Управління Держпраці у Вінницькій області Володимиром Маруньком.
- Почнемо з того, що наша структура у суспільній свідомості ще й досі ототожнюється з територіальним управлінням Держгірпромнагляду. Дехто й досі приходить і запитує: "А де тут у вас Держгірпромнагляд?" Насправді ж наша організація утворена шляхом об'єднання вже згадуваного Держгірпромнагляду та територіальної державної інспекції з питань праці, яка здійснює делеговані повноваження інспекції з питань гігієни праці та атестації робочих місць. А головним завданням нашого управління є наглядово-інспекційна діяльність у напрямках охорони праці та додержання норм законодавства про працю, - сказав Володимир Марунько.
- Саме ваше управління визначає ті вінницькі підприємства, які проходитимуть перевірки?

- Так, ми щорічно готуємо списки підприємств, де мають відбуватись планові перевірки. Їх затверджують у Києві із врахуванням тих доповнень, які може внести Мінекономрозвитку. Цього року ми свої пропозиції подали - якщо цей перелік затвердять, то у 2019 році перевірятимемо 570 підприємств, у минулому році було 715.

- Чому аж настільки менше?

- Ну, по-перше дещо зменшилась кількість самих об'єктів господарювання. А, по-друге, кількість перевірок не може бути довільною. Наприклад, великі підприємства, такі як "Вінницяоблгаз", перевіряємо не частіше, ніж раз на два роки. Там перевірка, до речі, якраз нещодавно завершилась - вручені приписи на усунення виявлених порушень, зібрана колегія за участю керівників усіх ланок цього підприємства, де озвучувались результати перевірки.

- А позапланові перевірки ви теж проводите?

- Так, якщо на підприємстві стався нещасний випадок і під час його розслідування у інспекторів виникли обґрунтовані підозри, що порушення можуть повторитися у подальшому. Тоді готуємо клопотання до центрального апарату Держпраці дозволити нам позапланову перевірку. Там це клопотання опрацьовують і передають Мінсоцполітики, яке й вирішує - проводити нам перевірку чи ні.

- Що отримуєте частіше: дозвіл чи відмову?

- Порівну. Цього року мали чотири таких випадки, при цьому у двох випадках дозволили перевірку, а у інших двох зазначили, що не вбачають доцільності… 

- Несподіванкою ваші візити до підприємців не будуть?

- Аж ніяк. По-перше, маємо добре організований сайт www.vn.dsp.gov.ua з окремим розділом, де зазначені всі заплановані перевірки та дати їх проведення. А, по-друге, за десять днів у обов'язковому порядку ми повідомляємо про нашу перевірку керівника підприємства у телефонному режимі. Тому жодної несподіванки у візиті наших інспекторів бути не може. Інша справа, що бізнес часто ігнорує перспективу таких перевірок або, можливо, розраховує не допустити наших інспекторів. Таких чекають серйозні штрафи. 

- А як щодо боротьби з тіньовою зайнятістю?

- Ми щодня отримуємо дуже багато звернень від громадян щодо порушень у цьому питанні, з початку року таких було вже більше півтисячі. Тому провели майже 2000 семінарів-нарад в усіх районах області, де переконували керівників підприємств дотримуватись норм законодавства про працю. При цьому ми маємо право здійснювати інспекційне відвідування фактично стосовно всіх питань щодо трудового законодавства - порядку нарахування зарплати, заборгованості по зарплаті, надання відпустки та відпускних розрахунків, порядку звільнення, ведення трудових книжок і т.д.

- З якими порушеннями найчастіше стикаєтесь?

- Найчастіше керівники підприємств нехтують порядком розрахунків при звільненні працівників, а також не ведуть трудових книжок. І, звичайно ж, дуже багато випадків "тіньової праці". Хоча офіційно непрацевлаштований робітник може обійтися підприємству штрафом від однієї до тридцяти мінімальних зарплат, а це вже 111 690 гривень. Якщо таких неоформлених працівників кілька, то можемо сміливо множити цю суму на їх кількість. А це вже дуже серйозні суми!

- В якій галузі проблеми найбільші?

- Маємо дуже багато звернень від працівників охоронних фірм. Ці структури, як правило, не мають місцевих представництв, всі папери оформлюються десь у столиці, на руки працівники ніяких підтверджуючих документів не отримують. Таких людей часто просто виставляють за двері без жодного розрахунку. І довести потім вони нічого не можуть.

Згідно із підрахунками Пенсійного фонду України, його збитки від тіньової зайнятості минулого року склали 30 мільярдів гривень, а частка нелегально працевлаштованих сягала 23,1%. За даними Державної служби статистики, без оформлення трудових відносин працює майже кожен третій працівник, або близько 3,7 мільйона осіб. Найпроблемнішою є сфера сільського господарства, в якій у "тіні" працює близько 43% робітників. Для порівняння, у торгівлі та будівництві, що посідають друге і третє місця, цей показник складає близько 20% і 16% відповідно.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

183

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

158

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

90

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

84

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...

79

Україні нардепи проголосували за закон №1150, який передбачає штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Документ набуде чинності після...