Калинівка:спогади і нові виклики

Калинівка:спогади і нові виклики

Рік після трагедії на 48-му арсеналі - слідство не завершене, люди досі відбудовують свої помешкання

Перші повідомлення про те, що у Вінниці чи під Вінницею щось "бахкає", з'явилися у соцмережі близько дев'ятої вечора 26 вересня 2017 року. Через півгодини жителі сусідньої з Вінницею Стрижавки повідомили, що то горять склади з боєприпасами під Калинівкою. Близько 23.00 вийшло офіційне підтвердження, що Калинівка та прилеглі села - Павлівка, Сальник, Медвідка, Дорожнє, Лаврівка та дачні масиви - у небезпеці. 
Так для більшості вінничан розпочалася та "вибухаюча" ніч, упродовж якої із епіцентру надзвичайної ситуації було еквакуйовано 30 тисяч людей. 
Системна евакуація людей була налагоджена тієї ж ночі - у зону лиха виїхали 50 автобусів. Але одразу, як тільки стало відомо про біду, вивозити людей кинулися небайдужі. Лише сільський голова Павлівки Віктор Кособуцький разом зі своїм товаришем Олегом на власній автівці вивезли зо дві сотні односельчан.

- У ніч, коли вибухали боєприпаси, ми з Олегом не спали, не тікали, а працювали. У першу чергу, допомогу надавали сім'ям з дітьми та одиноким пенсіонерам, які мешкають ближче до лісу - це вулиці Мізяківська, Садова, Шевченка, Шкільна. Усе було ніби в режимі нон-стоп. Дзвінок, заявка, що на такій-то вулиці треба забрати бабусю, дітей. У машину брали по 10-12 людей. Багажник великий, то дітей у багажник садив. Пам'ятаю, що вагітну вивозили. Тієї ночі вона народила, це був гарний знак, - пригадує Віктор Васильович. - Евакуацією займалися до 12 години наступного дня, поки мене не викликали у штаб у Вінницю. Я тоді більше доби не спав. Коли повернувся в село, злякався, бо побачив об'єми руйнування: постраждали 1105 дворів зі 1482 наявних, тобто 90%. Найбільше були пошкоджені покрівлі, вибиті вікна і двері, посипалася (а у деяких садибах навіть впала) стеля. Страшно було людям в очі подивитися, а вони дякували, що врятував. Попри близьке розташування до військових складів жоден мешканець Павлівки в ніч вибухів не загинув. І це для мене було найважливіше.

Боєприпаси ще вибухали, але люди уже наступного дня почали повертатися додому і відновлювати помешкання. Пенсіонер Віктор Мартоніков, чий будинок розташований неподалік від сільради, пригадує, що усі вікна в його хаті винесло вибуховою хвилею, особливо постраждала веранда. На даху позривало шифер, а в самій хаті потріскала стеля. 

- Ми не стали чекати, поки дадуть гроші. Одразу перекрили хату в тих місцях, де не було шиферу. Посклили вікна, бо це ж осінь - погода могла змінитися в будь-який момент. Більш-менш зробили в себе роботу, пішли до сусідів помагати, щоб на голову не текло. А коли вибухи припинилися, почали потроху робити ремонти всередині будинку, - розповідає пенсіонер. - Торік отримали відшкодування у 600 грн - це за цвяхи, шурупи, бо чеків не брали, не знали, що вони знадобляться. Дали два пластикових вікна. Вставили - і так перезимували. Цього року нам від сільської ради поставили ще 3 вікна і повернули 2000 грн. А витратили ми вже щонайменше 40 тисяч, бо ремонтувати довело кожну кімнату - міняємо двері, підлогу, шпалери. Вибухи показали, що треба бути готовим до всього. Тепер документи завжди напоготові. Нам ще пощастило - хата вціліла, а були родини, кому не було куди повертатися.

Всього у Павлівці придбали шість будинків для родин, чиї хати знищили вибухи. Мав бути сьомий будинок, але власник вирішив взяти кошти на ремонт, а не купувати інший. Найперше житло купили для родини пенсіонерів Ковальчуків, чий будинок ущент вигорів. Його показували по всіх телеканалах, бо розташований одразу при в'їзді в село. Решту купували за висновками спеціально створеної комісії, яка обстежувала постраждалі будинки та пропонувала родинам нові варіанти житла.
Однією з таких стала сім'я Ігоря й Ольги Ковальчуків. До трагедії вони жили у старенькій глиняній хаті, після вибухів вона "ледве дихала", пригадує Ігор. Страшно було заходити, бо стеля могла впасти у будь-який момент. Дітей відправили до батьків, а самі почали встановлювати опори, щоб хата не впала.

- Тоді я ще не думав, що нам запропонують новий будинок. А тепер виходить, що нещастя принесло щастя, бо за державні кошти нам купили нову хату. Зараз завершуємо там ремонт і на Новий рік плануємо новосілля. А поки тулимося всі разом у батьків. Але, як кажуть, хоч не пишно, зате затишно, - каже Ігор. - Добре, що цього року людям почали трохи повертати гроші. Торік не всі встигли відремонтувати будинки. Люди обурювалися, бо на ремонти витрачали власні кошти, а це не тисяча і не дві. Є й такі, які нічого не робили, бо не мали звідки. Так і зимували. Тепер, отримавши підтримку, почали ремонтувати помешкання. Молотки чути по всьому селі. 

Цього літа на сесії облради депутати виділили 5 млн грн на компенсацію виплат місцевим жителям. Та ці кошти закінчилися. Минулого тижня комісія Калинівської райдержадміністрації з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій призупинила виплату відшкодувань за чеками та складеними актами. Тепер кожну справу розглядатимуть колегіально, повідомив перший заступник голови Калинівської райдержадміністрації Юрій Слабчук (наразі він призначений головою Козятинської райдержадміністрації. - Ред).

- На початок виплат у районі залишалося 70 будинків, які у різній мірі потребували ремонту. Частину з них люди відновлювали самостійно, решту за допомогою підрядних будівельних організацій, але до нового року завершити весь обсяг необхідних робіт не встигли. Тому влітку були виділені кошти для проведення компенсаційних виплат місцевим жителям. Ми розрахували, що їх має вистачити, але люди почали ходити по другому і третьому колах. Із 70 будинків стало чотири сотні. Утворилася лавина, люди приходять знову і знову, деякі починають маніпулювати і обманювати, - розповідав Слабчук. - Починають ремонтувати сараї, паркани, або брати гроші на хати, які були зруйновані ще до вибухів. Нам так ніяких коштів не вистачить. Вже зараз ми відчуваємо дефіцит в 1 млн грн. 

Склади резерву

Як повідомив перший заступний голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, у Вінницькій області сформували склади мобілізаційного резерву, де зберігаються будівельні матеріали, котрі будуть використовуватися у разі надзвичайної ситуації

 

 


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

153

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

143

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

141

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

140

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

139

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...