Цікаві історичні факти про Вінницю – у громадському транспорті

Пасажири, які користуються трамваями, тролейбусами та автобусами, чують короткі історичні довідки про те, що і коли вперше відбулося у Вінниці. Проект «Історична зупинка» впроваджує Центр історії Вінниці. Історики підготували 20 цікавих історичних цікавих про події, які у різні часи у місті відбулися вперше.
Розповідає пасажирам цікаві історичні факти директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. Звук допоміг записати Центр концертних та фестивальних програм. 

- У такому форматі проект реалізується вперше в Україні. Ми підготували ряд подій, які відбулися у Вінниці вперше, записали їх. Звернулися до Вінницької транспортної компанії, аби між зупинками пасажирам повідомлялося про цікаві історичні факти. Наразі маємо багато схвальних відгуків щодо цього проекту, - розповів директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. 

Ще із 2017 року  у вінницьких трамваях зазвучали вірші відомих вінницьких авторів. Більшість творів читають самі ж поети, а деякі - начитують диктори. Таку ідею реалізував вінницький поет Юрко Юрчак в рамках проекту "TRAmART". 
 

Що почують пасажири в рамках проекту «Історична зупинка» 
1. Перший регулярний поштовий зв'язок у Вінниці було налагоджено у 1737 році з містом Радом, що у Польщі.
2. Перша згадка про пожежну службу у Вінниці датується 1814 роком. Дев’ять вогнеборців перебували на службі при поліцейському управлінні Вінницького магістрату.
3. Перше електричне освітлення вулиць у Вінниці з’явилось у 1910 році. Перших 36 ліхтарів освітили вечірні вулиці міста.
4. Перший футбольний матч у Вінниці був зіграний в 1911 році на Бригантині за участі молодіжних клубів міського реального училища.
5. Перший у Вінниці завод розпочав свою роботу у 1862 році. Це була броварня підприємця РохаВахнєвського на Старому місті.
6. Перший музей Вінниці розпочав свою роботу в 1918 році. Нині це Вінницький обласний краєзнавчий музей.
7. Перший український навчальний заклад почав діяти у Вінниці у 1632 році завдяки зусиллям митрополита Петра Могили. Це був колегіум при православному монастирі Вознесіння Господнього.
8. Перший телефонний зв'язок у Вінниці з’явився у 1906 році завдяки зусиллям інженера Фазли. 5 років потому міська телефонна мережа мала 130 приватних номерів.
9. Перший кінотеатр Вінниці був відкритий у 1911 році. Його назва «Амбрось» символізувала їжу богів Олімпу з грецької міфології.
10. Перша згадка про студента-уродженця Вінниці датується 1469 роком. «Іван з Вінниці» зазначався у списках спудеїв Краківського університету.
11. Перша система водопостачання у Вінниці була введена в експлуатацію у 1912 році. Вона охопила декілька вулиць у середмісті.
12. Перший громадський транспорт Вінниці – трамвай – з’явився у 1913 році. Тоді денний прибуток одного вагону для міста складав 98 карбованців.
13. Перший ліфт у Вінниці був встановлений у 1913 році для обслуговування мешканців найвищої на той час споруди міста - готелю «Савой».
14. Перші демократичні вибори у Вінниці відбулися 27 серпня 1917 року, в роки Української революції. Тоді вінничани обирали депутатів міської Думи.
15. Перша публічна бібліотека Вінниці була відкрита у 
1907 році. Вона носила ім’я всесвітньо відомого українського письменника Миколи Гоголя. Нині це обласна бібліотека імені Тимірязєва.
16. Перша міжміська автобусна станція Вінниці була споруджена у 1954 році. Маршрути поєднували місто з районними центрами регіону.
17. Першу телевізійну станцію Вінниці з найвищою у Європі приймальною щоглою було зведено у 1961 році.
18. Перші рейси з аеропорту Вінниця було здійснено у 1962 році. Авіалінії зв’язали обласний центр з Києвом та іншими великими містами СРСР.
19. Перша тролейбусна лінія Вінниці розпочала роботу у 1963 році. Маршрут пролягав вулицею Брацлавською до Олієжиркомбінату.
20. Першою дев’ятиповерховою спорудою Вінниці став будинок побуту «Ювілейний», зведений у 1970 році. 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

263

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

152

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

141

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

141

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

134

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...