Закон про аліменти - у дії

У Ямполі депутат заплатив 90 тис.грн аліментів після того, як арештували його автомобіль

Заступник міністра юстиції Сергій Петухов приїхав до Вінниці, аби особисто розповісти про ефективність програми Мін'юсту та Уряду "Чужих дітей не буває" щодо стягнення аліментів із батьків-боржників. 

- Близько року тому ми ініціювали зміни до законодавства, які посилили відповідальність неплатників аліментів та запровадила нові можливості обмеження прав злісних неплатників, - розповідає він. - Крім того, запроваджені додаткові штрафи щодо тих, у кого заборгованість вже більше року - сума стягнень збільшується на 10%, у кого більше двох років - на 30%, більше трьох років - на 50%. Якщо людина не може сплатити аліменти через безробіття, її направлять на виконання суспільно-корисних робіт. 

Тоді з їхньої зарплати вираховуватимуть обов'язкову частку на погашення боргу. 
Якщо ж боржник ухилятиметься від суспільно корисних робіт, до нього застосовуватиметься адмінарешт. У випадку злісного ухилення - кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк до двох років.

- Натомість, як стимулювання тих батьків, які продовжують опікуватись дитиною, запроваджена норма, яка дозволяє вираховувати із податків, які платять батьки, ті гроші, які йдуть на оплату гуртків чи позашкільних занять, - каже Сергій Петухов.

За його словами, потреба у таких законодавчих новаціях в Україні назріли вже давно.

- Ми відчули, що проблема невиплати аліментів та зловживання своїми обов'язками тих, хто не бере участь у вихованні дітей, дедалі шириться, стосується абсолютно всіх регіонів і від неї потерпає чимало дітей, - говорить Сергій Петухов.

Правдивість його слів могли підтвердити реальні вінничанки, які стикнулись із такими проблемами.

- Мій колишній чоловік не хотів виплачувати аліменти у тому розмірі, який мав би платити. Навіть із роботи звільнився, щоб не платити мені аліменти. Заборгував за п'ять років аж 37 тисяч гривень. Казав так: "Як дитині буде 18 років, то я їй тоді все виплачу", - розповіла свою історію Світлана, яка мешкає у Гнівані та виховує двох дітей. - На щастя, прийняли цей новий закон і йому обмежили виїзд за кордон, куди він раніше постійно їздив. То він одразу кинувся до мене проситись-молитись, виплатив усю заборгованість і тепер платить вчасно - місяць у місяць. 

До речі, представники Головного управління юстиції у Вінницькій області запевняють, що 37 тисяч боргу - це не межа. Найбільша одноразова сума примусового стягнення боргів за аліменти в області перевищує 100 тис. грн. 
- Із початку 2018 року у Вінницькій області заплатили 64 мільйони 485 тисяч грн аліментів, - повідомив начальник управління юстиції у Вінницькій області Юрій Круголь і додав, що майже третина від цієї суми - це штрафні стягнення за несвоєчасну виплату.

- За чотири роки батько моєї дитини заборгував аліментів майже на 90 тисяч, - говорить Світлана з Ямполя. - Він місцевий депутат, має бізнес і в Україні, і за кордоном. А не сплачувати аліменти вирішив принципово. У 2016 році суд присудив йому сплату однієї третини доходів на користь дитини, але жодної копійки він так і не сплатив. Аж поки не вступили у силу законодавчі норми про посилення відповідальності щодо осіб, які не сплачують аліменти. Виконавча служба заборонила йому керування транспортним засобом, авто заарештували і лише після того він одразу виплатив мені всю суму боргу. 

Якщо нові методи впливу на боржників-аліментників не діють, залишається крайній метод - звернення про примусовий продаж майна боржника.

- Ми маємо переломити цю ганебну практику безвідповідальності та ухилення від виплати аліментів. Дитина не винна у тому, як складаються стосунки у її батьків. Тому якщо у боржника є майно, його знайдуть і стягнуть на користь його дитини, - говорить Сергій Петухов. - Утім, як ми зараз бачимо, навіть без цих крайніх заходів кількість проваджень щодо злісних неплатників в Україні зменшується. Наприклад, протягом цього року їх кількість зменшилась на 44 тис. Це свідчить, що батьки-боржники, зважаючи на загрозу заборон та штрафних санкцій, почали активніше та вчасно виконувати свої обов'язки щодо виплати аліментів. 

Водночас заступник міністра визнав, що з труднощами працівники його відомства й досі зустрічаються. Зокрема, це стосується тих випадків, коли у боржників не можуть знайти майно, яке можна реалізувати, а самі вони на цей час уже перебувають за межами країни.

Обмеження

Батькам, які мають "борги" перед своїми дітьми, забороняється:
- виїжджати за кордон;
- полювати та користуватись зброєю;
- керувати автомобілем (обмеження не стосується тих, хто заробляє гроші "за кермом", використовує авто у зв'язку з інвалідністю чи утриманням інваліда, мобілізованих бійців).
Боржників можуть зобов'язати виконувати суспільно корисні роботи.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

240

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

140

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

139

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

139

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

133

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...