Школа і гроші: за що платити?

Збирати гроші готівкою у школі заборонили

Цього року першокласники почнуть навчатися за новим держстандартом освіти. На запровадження нового освітнього підходу держава виділила близько півтора мільярда гривень. У Міносвіти обіцяють, що зміняться як принципи викладання, так і оцінювання учнів. Однак багатьох батьків цікавить, чи зменшаться у новій школі їхні фінансові затрати?
Новий закон про освіту зобов'язує школи вести прозору звітність своєї діяльності і, зокрема, оприлюднювати дані про фінансування та витрати. Усі матеріальні потреби закладу повинні бути зафіксовані у бюджетному запиті до районного управління освіти. Адже витрати на оплату комунальних послуг, утримання школи, зарплату технічним працівникам забезпечують місцеві бюджети. Причому частину цих витрат покриває освітня субвенція від держави. Якщо ж у відповідь на свій запит школа не отримала підтримки від місцевої влади, тоді вона може звернутись по матеріальну допомогу до батьків.
Закон гарантує всім безоплатне здобуття повної середньої освіти. При цьому у ньому чітко вказано, що держава також забезпечує підручниками (зокрема електронними) та посібниками учнів і вчителів.Педагог не може змусити батьків купувати підручники за власний кошт. Це рішення має бути обґрунтоване дидактичною доцільністю, а також повинно отримати згоду всіх батьків. Це ж стосується і профільних класів, які навчаються за окремою програмою. 
Фахівці попереджають, що не слід одразу бігти до магазину, якщо вчитель пропонує купити якийсь додатковий посібник. Спочатку потрібно критично оцінити ситуацію. Може трапитись, що цей підручник не необхідність, а лише спосіб заробити гроші на довірливих батьках. 
Дискусії довкола шкільної форми точаться щоразу напередодні нового навчального року. Немає закону, який би зобов'язував учнів носити шкільну форму. Це питання регламентує статут і внутрішній розпорядок закладу. Водночас міністр освіти запевняє, що директор не може змусити батьків купувати одяг конкретної фірми, а лише рекомендувати колір чи стиль шкільного вбрання. При цьому батьки можуть і повинні долучатись до цього обговорення.
Благодійні внески в закладах освіти повинні бути добровільними і прозорими. Немає поняття рекомендованого добровільного внеску, й ніхто у школі не може вимагати гроші за навчання, якщо це не передбачено договором. Згідно зі ст. 30 Закону про освіту, школи повинні оприлюднювати на своїх веб-сайтах (або на сайтах своїх засновників) інформацію про вартість і порядок навчання, а також надання додаткових освітніх та інших послуг. 
Власне, кожна школа в Україні повинна мати спеціальний рахунок в управлінні освіти для обліку благодійності. Також для добровільних внесків батьки можуть створити власний благодійний фонд чи громадське об'єднання з відповідним банківським рахунком. Усі внески повинні бути безготівкові. За законом, збирати гроші готівкою у школі заборонено.

Коментарі експертів:

Міністр освіти Лілія Гриневич:

- Я хотіла б по-передити батьків, що ви зовсім не зобов'язані, наприклад, купувати якісь додаткові друковані зошити, якщо вам кажуть за це платити. Можна і в звичайному зошиті писати. Головне, щоб був підручник або роздатковий матеріал від учителя.

Співголова громадської ініціативи "Батьки SOS" Олена Парфьонова:

- Ва-жливо пам'ятати, що відрахувати зі школи, знизити оцінки, публічно принизити дитину тощо - такого не має бути у школі.

Юрист Роман Бондаренко:

- Як юрист я не вважаю благодійністю добровільні збори в школах. Адже батьки за фактом вкладають гроші в школу, де вчаться їхні діти, де вони здобувають освіту. Іншими словами, люди платять за доступ до освіти, а не займаються благодійністю. Якби вони допомагали, наприклад, інтернату, до якого не мають відношення, це була б благодійність… Якщо побачать різницю між зданими грошима, бюджетними та витраченими, це привід вимагати звіту від директора. 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи можна подолати практику шкільних поборів із батьків учнів?"

Віктор, диспетчер:

- Все залежить від людей. Якби хтось із батьків сказав: давайте не будемо цього робити. 

Анатолій Романович, пенсіонер:

- Можна подолати безумовно. Батьки мають думати. Хіба міліція за батьками ходити має?

Тетяна, лікарка:

- Вважаю, що можна, використовуючи кошти, які дійсно виділяють на потреби школи.

Марія Афанасіївна, пенсіонерка:

- Звичайно, і її треба подолати. Знаю такі випадки, коли в школі сказали будемо збирати, а їм батьки відповіли, що підемо в прокуратуру.

Валентин, студент:

- Це негативне, важке явище. Як його подолати, навіть не можу сказати.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

228

Місто продовжить розвиватися і розбудовуватися, залишаючись зручним і комфортним для містян Уже традиційно під час останньої сесії ...

185

У 2007 році вінничани отримали швейцарські трамваї, заінтригували всю Україну проектом власної "силіконової долини" та спекли 500 - ...

179

Новий вид соціальної допомоги встановила держава із початку січня 2019 року.  - Допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження ...

174

Із січня 2019 року розпочинається перший етап монетизації субсидій. На сайті Вінницької міської ради повідомляють, що під І етап ...

155

Митрополит Вінницький і Барський Симеон був у складі делегації на підписанні Томосу Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос ...