Церковне майно в Україні

Церковне майно в Україні

Як ділити після автокефалії

До кінця 2018 року Україна має шанс отримати Томос про автокефалію православної церкви у країні - документ, який надається новій автокефальній церкві і яким визнається право церкви на незалежне управління. Священний Синод Вселенського патріархату в Константинополі уже розпочав процедуру, необхідну для надання автокефалії Українській православній церкві.
Створення єдиної помісної праволавної церкви в Україні відбуватиметься на базі Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП). Утім, як відомо, у країні є церкви, храми та інші будівлі Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Що буде з цим майном? 
Предстоятель УПЦ КП патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет переконаний, що після визнання єдиної Української православної церкви будівлі, які зараз займає в Україні Московський патріархат, перейдуть у власність УПЦ. 
"Держава передала свою власність у користування українській церкві Московського патріархату. Але коли тут буде визнана українська церква, то лаври - і одна, і друга (Києво-Печерська і Почаївська. - Авт.) - будуть передані Українській церкві", - зазначив Філарет 1 серпня в інтерв'ю одному з українських телеканалів.
Як з'ясувала "DW", юридичної особи "Українська православна церква Московського патріархату" в Україні немає. Тобто немає єдиної структури, за якою б у країні були закріплені усі церкви та інші будівлі Московського патріархату. Власником кожного об'єкта церковної нерухомості, як правило, є інші юридичні особи.

Так, власником Почаївської лаври є релігійна організація "Почаївська Свято-Успенська лавра" - юридична особа, керівником якої є митрополит Володимир. Тобто об'єкти нерухомості Почаївської лаври перебувають у приватній власності, що підтверджується даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. 
"Приватизація" Почаївської лаври розпочалася за прем'єрства Віктора Януковича, коли у липні 2003 року він підписав розпорядження Кабміну про виключення зі складу Кременецько-Почаївського державного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври. Йшлось про Успенський собор, Троїцький собор, монастирські келії, архієрейський будинок, дзвіниці та надбрамний корпус. 
Тож для скасування тодішнього розпорядження Кабміну потрібні серйозні правові підстави.
"Одна юридична особа - держава Україна передала об'єкт іншій юридичній особі. Тобто відбувся правочин. Прийняття будь-якого рішення у релігійній сфері не може на нього вплинути і не може бути істотною підставою для його перегляду", - зазначає юрист компанії "Investment Service Ukraine" Максим Пирогов.
На думку релігійних експертів, на відміну від Почаївської лаври, заселеної переважно російськими і молдовськими монахами, у Києво-Печерській лаврі мають місце певні проукраїнські групи, які готові стати частиною єдиної помісної православної церкви в Україні.

Коментарі експертів:

Експерт Інституту світової політики Ярослав Коцюба:

- Є загроза, що Москва може змінити у лаврах статус на ставропігійний монастир. Тобто вони управлятимуться безпосередньо з Москви. Тоді цей конфлікт фактично може перейти в міжнародну площину. Це буде пряма претензія Москви на володіння цими духовними центрами. Умовно кажучи, може статись так звана церковна анексія.

Патріарх Української православної церкви Філарет:

- Нія-кого насильства після Томосу не буде, а майно належатиме громадам, як і тепер. І якщо громада вирішила вийти з одного патріархату і увійти до іншого, то майно вона зберігає за собою, бо це її майно, а не патріархату.

Політолог Валерій Димов:

- Пе-реважна більшість церковного майна нині належить громадам. Зрозуміло, те, що є в самих храмах, належить храмам. Коли ми говоримо про церкву і ніби не говоримо про майно, то насправді часто-густо це якась підміна понять, тому що дуже багато хто насамперед ставить майно. 

"Місто" запитало у вінничан: "Що дає автокефалія православній Українській церкві?"

Микола Петрович, політичний консультант:

- Якщо немає Української православної церкви, це шкодить суспільству. 

Іван, паламар Спасо-Преображенського собору:

- Автокефалія багато що змінить, більше народ об`єднає. 

Лідія Іванівна, пенсіонерка:

- Лавра під Московським патріархатом, там війну пропагують.

Олена, пенсіонерка:

- Надання автокефалії Українській церкві нічого не змінить. Переконана, що нічого кращого не буде. 

Едуард, викладач:

- Все, що змінюється, до кращого. Я підтримую автокефалію, щоб була Українська церква.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

568

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

483

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

398

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

393

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

379

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...