Шукають управу

Шукають управу

У Тростянці громада судитиметься із заводом, який "отруїв" повітря

Мешканцям селища Тростянець, що віднедавна є центром об'єднаної територіальної громади, а також мешканцям навколишніх сіл дошкуляє жахливий сморід місцевого підприємства - ДП "Тростянецький спиртзавод". Виробництво біоетанолу передбачає скидання відходів на поля фільтрації, там вони допрівають, забруднюючи повітря неприємним запахом та небезпечними для оточення речовинами. 
10 серпня відповідно до розпорядження селищного голови в районному Будинку культури відбулись громадські слухання із питання "Загроза безпеці життєдіяльності Тростянецької громади внаслідок забруднення атмосферного повітря викидами спиртзаводу". На слухання прибули 162 жителі селища, представники районної влади, районних служб, директор спиртзаводу Ігор Мариняко, перший заступник начальника екологічної інспекції у Вінницькій області Ігор Осадчук, начальник Вінницького обласного управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби області Володимир Хитрук.
За результатами досліджень Вінницького обласного лабораторного центру МОЗ України в атмосферному повітрі, відібраному у житловій зоні селища зафіксовано перевищення гранично допустимої концентрації парів сірководню в 1.625 разу. Селищна рада направила для негайного реагування результати досліджень до Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.

- Ми отримали і звернення громадян, і результати лабораторних досліджень, які підтверджують перевищення гранично допустимих норм для деяких речовин на території, що поряд із очисними спорудами Тростянецького спиртзаводу, - говорить Володимир Хитрук. - Тепер ми надсилаємо запит у Київ до Міністерства охорони здоров'я, аби вони дали дозвіл на проведення позапланової перевірки цього підприємства. Якщо такий дозвіл отримаємо, тоді виїдемо на об'єкт і вже безпосередньо на місці вивчимо це питання - побачимо, що там зроблено для зменшення шкідливого впливу, що ще можна зробити. Надамо свої рекомендації та чіткі терміни, коли ці рекомендації мають бути виконані. Якщо наші приписи проігнорують, будемо розглядати питання про припинення експлуатації підприємства. Це можливо за рішенням суду.

За словами начальника обласного управління, звернення громадян, аналогічні тростянецькому, не вперше надходять на розгляд їхньої служби.

- Дотримання санітарних норм щодо очисних споруд - розповсюджена проблема для підприємств регіону, - каже він. - Деякі підприємства розпочинали чи відновлювали свою роботу без дотримання таких норм, на деяких очисне обладнання зношувалось і виходило з ладу, а результати цього проявилися тільки з часом.

Утім, на думку Володимира Хитрука, саме законний шлях вирішення ситуації має всі шанси на успіх.

- Так, місцеві активісти пропонували і палити шини, і перекривати дорогу, але селищний голова зуміла переконати людей, що проведення громадських слухань і аргументоване відстоювання своєї позиції буде ефективнішим, - сказав він. 

Про серйозність ситуації та свій намір захистити здоров'я громадян говорить селищна голова Тростянця Людмила Черновецька.

- Ми не збираємось відступати, адже аналізи, які були відібрані в серпні на відстані 400 метрів від полів фільтрації заводу, показали, що вміст у повітрі парів аміаку та оксиду вуглецю перевищує норму в 9,5 разу. А на відстані 1100 метрів - у 1,6 разу більше допустимої норми, - наголошує вона. - Тому зрозуміло, чому мешканці так часто скаржаться на запаморочення, нудоту, алергічні прояви, слабкість, загострення хвороб дихальних шляхів та ін. Ми не стоїмо на позиції безальтернативного закриття підприємства, адже воно забезпечує робочі місця для наших мешканців, частина його податків надходить у районний бюджет… Але завод не мав права починати свою роботу, не передбачивши таке поводження зі своїми відходами, яке було б безпечним для громади. Це можуть бути додаткові фільтри, чи біогазова установка, чи модернізація технологічного процесу. А заробляти гроші, нічого не вкладаючи в екологію - так бути не повинно!

За словами голови селища, мова у цьому разі йде не тільки про забруднення повітря, але й скиди у водоймища - ставок на 75 гектарах, який є орнітологічним заказником.

- На зборах громади ми ставили чітке питання директору заводу: "Скажіть, що ви плануєте робити у цій ситуації?" Але відповіді, яка б передбачала чіткий план дій, до цього часу від нього так і не отримали, - каже Людмила Черновецька. 

Журналісту "Міста" вдалось зв'язатися телефоном з нинішнім директором Тростянецького спиртзаводу Ігорем Мариняком. У телефонній розмові він підтвердив, що знайомий із ситуацією, але відмовився від усних коментарів. Редакція готує письмовий запит на адресу підприємства. 

На заводі виробляють біоетанол

Тростянецький спиртзавод відновив роботу у 2017 році після тривалого простою та реконструкції. Інвестор переорієнтував виробництво на випуск біоетанолу та його похідних. Завод став четвертим у структурі держконцерну "Укрспирт", який розпочав виробництво спиртовмісного моторного палива. Відроджений завод забезпечив роботою майже 100 осіб. 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

90

Мінекоенерго інформує щодо рівня забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю в містах над усією територією України: від Києва до ...

80

Cьогодні, 23 жовтня, "Вінницяобленерго" обіцяло відключити водоканал від електроенергії. Якщо у кранах вінничан вода є - значить два ...

76

Чиновник звернувся з листом до міністра внутрішніх справ, аби той дав оцінку діям своїх підлеглих Вінницький апеляційний суд рішенням ...

74

Минулого тижня до стресу від погроз енергетиків залишити місто без води вінничанам додався ще один - погрози відключення помешкань від ...

74

Тест-драйв показав, що у Замостя є свій публічний простір для яскравих подій   У суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбувся незвичний захід - ...