Незалежність-це революція, яка триває й досі

Незалежність-це революція, яка триває й досі

Головним двигуном змін і перетворень була і залишається молодь

1991 році був проголошений Акт про незалежність України. Але, схоже, знадобилось ще кілька десятиліть, щоб українці почали розуміти, що таке справжня незалежність і як за неї борються. Незалежність - це постійне, всеохопне відчуття відповідальності - за ухвалені рішення, і за рішення, які були відхилені. А ще більше - за все те, що ще тільки планується. 
Тому й не дивують результати цьогорічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, за якими офіційне свято День Незалежності України найбільше поважають представники молоді - 20% опитаних українців. Адже саме їм жити у цьому незалежному майбутньому.
Про великий потенціал сучасної молоді у розрізі розбудови сучасної незалежної України говорить і голова громадської організації "Подільська спадщина", кандидат історичних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського Павло Кравченко.

- Як історик я дотримуюсь думки, що наша українська революція почалася 16 липня 1990 року, коли була проголошена декларація про державний суверенітет України. І ця революція продовжується й досі. Вона не закінчується, - говорить Павло Кравченко.

- Знаю, що нещодавно ви мали змогу поділитися цією думкою з активною вінницькою молоддю…

- У липні у таборі "Подільський Артек", що неподалік Ладижина, ми вперше організували для 28 молодих вінничан "історичну" зміну, яка називалась "Долаючи радянське: трансформація історичної пам'яті на пострадянському просторі". До роботи залучили викладачів педагогічного університету - доцентів, професорів кафедри історії і культури України та кафедри всесвітньої історії, викладачку технічного коледжу. Нам були цікаві запити молоді, що вона знає, а головне, що хоче знати про нашу історію, які висновки робить

- Як відбирали учасників?

- Це не були випадкові діти. Зібрали ту молодь - школярів і студентів, яка вже проявила свою цікавість до радянської історії, - учасників літніх закордонних шкіл, конкурсів чи грантових програм, олімпіад та ін. А підтримка департаменту молоді та соціальної політики Вінницької облдержадміністрації дала змогу профінансувати цей проект.

- Якою була програма цієї "історичної" зміни?

- Протягом п'яти повних днів ми разом аналізували причини виникнення тоталітаризму, знайомились із офіційними та ще донедавна засекреченими документами тієї доби. Це не була лекція, чи семінар, у нас відбувався діалог. Кожен із учасників презентував також свій власний історичний проект - чи то історію своєї родини, чи дослідження репресованого родича, чи історію цілого колгоспу 70-тих років. Ми пропонували молоді самим дійти висновків, що таке радянськість і який негативний вплив вона мала на тогочасну Україну.

- Ці висновки були очікувані?

- Висновки, так. Але був і момент здивування. Знаєте, ми звикли бурчати на сучасну молодь - мовляв, вона нічого не робить, не читає, не прагне, хіба що шукає розваг. Так от, це не так! Молодь у нас чудова. Вона хоче працювати, вона прагне знань. Інша справа, що ті застарілі шкільні та інститутські методи "зубрьожки" часто відбивають у неї те бажання. Нове покоління вимагає інших, більш прогресивних підходів. 

- Тобто ви вчили їх, а вони вчили вас?

- Вони вільні. І в першу чергу вони вчили нас теж бути вільними. У старшого покоління - хочемо ми того, чи ні - глибоко всередині сидить внутрішній цензор. У молоді такого немає. Їм потрібно, щоб їм довіряли, щоб їх поважали, щоб їх зайвий раз не контролювали, щоб їхню думку враховували. У перший же день ми просили їх підготувати міні-спектаклі на основі тих документів радянської доби, з якими вони ознайомились. Ми навіть не бачили, коли вони то все готували, може, навіть спати не лягали, але ті спектаклі наступного дня у всіх викладачів викликали шок. Ці діти настільки тонко, емоційно відчули ту епоху, як ми навіть не сподівались. 

- Тобто доля української незалежності у надійних руках?

- Абсолютно. Це покоління знає і розуміє минуле, робить відповідні висновки і навряд чи дозволить повторитися усім тим ганебним речам, від яких ця країна так довго страждала. Загалом у мене складається переконання, що у нашій буремній сучасності, в якій дорослі бачать здебільшого негатив, молоде покоління вміє розрізнити і виділити позитивні моменти. Їм у цьому житті усього вистачає. А як ні, то вони переконані, що вже найближчим часом вони зможуть, зроблять, досягнуть і все у них буде добре.

- Ми зараз говоримо про все покоління чи саме про активну молодь?

- Цього не можна узагальнювати. Що б і хто не говорив, прогрес рухає 3-4% від усього суспільства, ще 8-10% їм допомагає, а решта - то звичайні споживачі. Тому зараз я говорю саме про ті 3-4% активної молоді. Але вона настільки енергійна, міцна, позитивна та розвинута, що в неї є всі шанси спрямувати в правильному напрямку рух усього суспільства. Її вже не заженеш у якісь рамки, вони виросли у свободі. Деякі речі з періоду тоталітаризму вони вже просто не розуміють. Ну як це посадити за грати чи розстріляти людину за якийсь анекдот?! А коли показуєш документи, де зафіксовані якраз такі справи, у них це викликає справжній шок і змушує їх до якісного переосмислення та аналізу і тогочасної історії і нашої сучасності.

- А яким було ваше переосмислення з огляду на цю молодь?

- Найперше - це бути ще критичнішим, ще вимогливішим до самого себе, не відставати від потреб молоді. Це дуже складно, але цілком реально. І, врешті, треба продовжувати шукати нові ефективні методи роботи, запитувати у молодих, як вони самі бачать процес свого навчання. І це зовсім не означає догоджати їхнім примхам, або спрощувати процес. Насправді це нам, викладачам, треба буде ще добре "попотіти", щоб вийти на рівень високих вимог сучасної молоді.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

214

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

180

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

148

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

133

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

110

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...