Тарас Мазур про Крим, Вінницю і театр

Тарас Мазур про Крим, Вінницю і театр

"Ми живемо у часи змін і схожі на малахія, який заблукав у трьох соснах..."

Через переслідування з боку російських правоохоронців режисеру Севастопольського театру Тарасу Мазуру довелося залишити родину і втекти із окупованого Криму. І він із легкої руки Леся Танюка опинився у Вінницькому музично-драматичному театрі, від чого виграв і театр, і Тарас, який отримав свободу у творчих діях та експериментах. Цієї осені до відкриття театрального сезону режисер готує нову постановку - рок-оперу "Біла ворона", яка вже стала викликом для акторської трупи і обіцяє бути шоком для шанувальників театру. Чому Тарас Мазур вирішив проекспериментувати на почуттях глядачів та що спонукало його взятися за нову драматургію, він розповів газеті "Місто".

- Із перших днів Майдану я їздив до Києва. Це викликало шквал критики від колег. У Севастополі навіть запускали чутки, що я координатор "Правого сектору" у Криму. 24 березня 2014 року на загальних зборах колективу повідомили, що проти мене розпочато службове розслідування. Мене звинувачували у прогулах за ті дні, коли я був на Майдані. Потім до залу зайшли чотири особи в балаклавах, взяли мене "під білі ручки", вивели й відразу одягли на голову мішок, немов я злочинець. Кілька годин возили у машині, влаштовували допити, за що я не люблю Росію, розігрували цілі вистави із розмахування ножем та зброєю. 

- Але ж страшно було?

- Звичайно. Тривалий час мене тримали у комендатурі, не випускали в туалет по кілька годин, потім посадили в мікроавтобус із закритими очима і вивезли в поле. Сказали йти і рахувати до ста, і тоді я побачу свою машину. Я йшов, рахував і думав, коли вже будуть стріляти... Але коли почув, що рушила їхня машина, то зняв з очей скотч. Було близько десятої вечора, я був за містом. Знайшов свою роздовбану машину і поїхав додому. Коли наступного ранку прийшов у театр, то заступник директора сказала: "Пишіть заяву на звільнення, бо ви бандерівець і не любите Російську Федерацію". Так моя робота в Севастопольському театрі імені Луначарського завершилася. 

- І ви залишили Крим і приїхали до Києва?

- Після переїзду на материк найгостріше постало питання працевлаштування. Попри те, що багато театрів мене знали, вакансій ніде не було. До Вінниці я потрапив завдяки Лесю Танюку, тодішньому голові Національної Спілки театральних діячі в України (світла йому пам'ять). Я попросив його про допомогу. Лесь Степанович почав обдзвонювати усі театри, рекомендуючи мене як режисера. Хоча ми були особисто мало знайомі. І коли я заїкнувся: "А може, Вінниця? Я звідти родом!". Він подзвонив директору театру - і мене взяли. Рік працював за угодою. Тепер у штаті... У Крим не повертався, хоча там досі живе мій чотирнадцятирічний син і колишня дружина. Ми розлучилися на тлі цих обставин. 

- На вінницькій сцені поставили уже п'ять різних вистав, поряд, з так би мовити, стандартними і класичним є постановки, які вводять глядача (у позитивному значенні) у творчий ступор, як-от "Народний Малахій" за однойменною п'єсою Миколи Куліша. Чи готовий вінницький глядач до серйозної драматургії?

- Я ніколи не погоджуюся на класичну постановку. Так, "Народний Малахій" має збережений сюжет, але я додав ходи, які дозволяють дивитися виставу по-новому. Не може сучасний театр показувати шароварщину чи банальну історію про українське село. Театр у кожній виставі має підіймати актуальну тему, наповнюючи її новими сенсами. Вистава сповнена символізмами, і протягом двох дій глядачеві неодноразово показують свободу, ув'язнення, безвихідь. Усе те, що було актуальним майже сто років тому, і що так само актуально сьогодні. Не скажу, що кожен регіональний театр відповідає цьому, але у вінницькому мені комфортно працювати через те, що немає диктату зверху, головне "щоб люди ходили", це дає можливість для експериментів.

- Фактично одним з експериментів має стати рок-опера "Біла ворона", над якою Ви зараз працюєте. У чому "фішка" цієї вистави?

- Це одна з аншлагових постановок театральної компанії "Бенюк і Хостікоєв". Її головна тема - подвиг французької дівчини Жанни д'Арк, яка очолила свій народ у визвольній боротьбі проти англійського поневолення під час Столітньої війни... Але ми покажемо її крізь призму української Революції Гідності. Майдан дав героїв і суспільне заохочення, а потім почався певний спад, коли міфи розвінчали, а герої стали антигероями. Історія "Білої ворони" - Жанни д'Арк - яка була піднесена суспільством і ним же знищена, тоді була актуальна, але через технічні моменти постановку відтермінували. Тепер до художньо-асоціативної рок-опери всі у театрі готові. Це своєрідний виклик і для акторів, і для художників, і для мене як режисера. 

- Раніше у театрі ніхто не ставив рок-оперу. Ви прагнете створити прецедент, зробити "театральну революцію"?

- Театр може бути різним, але він однозначно мусить залишатися революційним. Мистецтво не повинно перетворюватись на агітки і політичні акції, як за радянських часів, де навіть театри були направлені не на мистецтво, а ставали пропагандистськими засобами. Тобто, як режисер я прагну, щоб театр залишався мистецтвом, але тема патріотична тут має підніматися, це однозначно! Також вона має бути присутньою у всіх інших сферах, галузях і виданнях. Більшість людей, на жаль, у своїй масі не вимагає високих матерій і високого мистецтва. Проте, на мою думку, театр не має жодного права віддавати себе на потребу такому глядачеві. Він повинен бути вищим хоча б на крок, і глядач має тягнутися за ним. Ми живемо у часи змін і схожі на Малахія, який заблукав у трьох соснах. А все через те, що не маємо орієнтирів у мистецтві. Вже ніби не там, де були, але ще не знаємо, чого шукаємо.


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

114

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

72

Школа вінницького гіда незабаром запрацює у Вінниці. Вона має на меті підвищення кваліфікації екскурсоводів та формування нових ...

72

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

69

У Вінниці у понеділок водій просто зніс трамвайну зупинку біля ТЦ Plaza (колишній ТЦ "ШОК"). ДТП сталася 15 липня о 21.40 на вулиці Келецькій. ...

66

Слідство обіцяє викриття ще цілої низки схем митниці Правоохоронці 15 липня затримали начальника митного поста "Вінниця-Центральний" ...