Справа торгівлі немовлятами

Справа торгівлі немовлятами

У Вінниці вилучатимуть документи, які стосуються народження сурогатною матір'ю дитини для італійського подружжя

Про розкриття гучної справи про торгівлю немовлятами через сурогатне материнство Генпрокурор Юрій Луценко повідомив ще 16 липня на брифінгу. Серед фігурантів - італійське подружжя, яке не мало своїх дітей, приватний медичний центр, який спеціалізується на сурогатному материнстві, і… вінничанка. За словами Генпрокурора, вони встановили щонайменше 1000 випадків сурогатного материнства, які забезпечив цей центр. Зараз усі вони перевіряються. 
Утім уся ця гучна і масштабна справа з'явилась тільки завдяки одному епізоду, який розслідували поліцейські Італії. І відбувалася ця історія у Вінниці, у 2011 році. 

- Це не означає, що в усіх цих 1000 випадках біоматеріали були українськими. Але ми маємо випадок конкретний, де правоохоронна система Італії довела відсутність зв'язку ДНК італійського подружжя з українським немовлям, - сказав Юрій Луценко. - …насправді цього одного випадку достатньо для притягнення до кримінальної відповідальності... 

Дитина, про яку говорив Генпрокурор - уже семирічний хлопчик. Його забрали в італійського подружжя, він чекає усиновлення. 
Суд у Римі уже виніс вирок у справі подружжя, під час розслідування там провели генетичну експертизу. В Україні справа розслідується. Печерський суд Києва 30 липня виніс ухвалу, якою групі прокурорів ГПУ надав дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які зберігаються у Вінницькому РАЦСі на Замостянській, на підставі яких проводилась реєстрація народження хлопчика. Із ухвали бачимо, що вінничанка тоді народила двійню - хлопчиків. 
"Зазначає прокурор у клопотанні, що службові особи ТОВ <назва медичного центру> сприяли укладенню договору між сурогатною матір'ю та громадянами Республіки Італії щодо програми допоміжних репродуктивних технологій. В подальшому відбулося екстракорпоральне запліднення сурогатної матері, яка завагітніла та виношувала двійню. Однак, остання мала протипоказання до проведення запліднення, незважаючи на це лікарями ТОВ <назва медичного центру> було проведено операцію та підсаджено їй два ембріони, що викликало передчасні пологи на тридцять другому тижні вагітності і вона народила двох хлопчиків, один з яких помер в день пологів, а другий був доставлений в тяжкому стані з Вінницького міського клінічного пологового будинку №2 до Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні", - читаємо в ухвалі суду.
Тож прокурор подав клопотання про тимчасовий доступ до документів, які стосуються справи і мають зберігатися у пологовому будинку та у дитячій лікарні. Суд клопотання задовольнив. 
е одна ухвала суду - про тимчасовий доступ до документів, що містяться у приватного нотаріуса Вінницького нотаріального округу. Саме у нього, як значиться у клопотанні прокурора, 10 вересня 2011 року було нотаріально засвідчено підпис на заяві щодо запису батьками народжених дітей громадян Італії.
Усі ці ухвали розміщені на сайті Реєстру судових рішень. Виконані вони мають бути протягом 30 днів. Тож якщо слідчі ГПУ ще не навідались у Вінницю, мають це зробити невдовзі. Чи забезпечили їм безперешкодний доступ до документів, чи отримали  все, про що клопотали у суді і чи не з'явились у цій справі нові обставини - "Місто" надіслало запит до ГПУ.
На брифінгу Юрій Луценко говорив, що італійці на момент запліднення сурогатної матері взагалі не перебували в Україні. Слідство стверджує, що в рамках розслідування справи в Італії була проведена експертиза ДНК і її результати "спростували можливість походження дитини від італійського подружжя". Утім в ухвалі суду читаємо, що вінничанці провели ЕКО-запліднення. Тож питання: чиї то були ембріони і кому тоді виношувала дітей вінничанка?
Щодо грошей, які фігурують у справі, то за інформацією ГПУ, медичний центр за свої послуги отримував 32 тисячі євро, сурогатна матір - 6. Щоправда, в ухвалах суду про дозвіл на виїмку документів у Вінниці, вказується сума 50 тис. євро.
На мапі сурогатних матерів, оприлюдненій на сайті ГПУ під цією новиною, на кожній області України вказана цифра. Найбільше у Києві - 146. Вінницька область - 78. 
Щодо померлого хлопчика… "Замовники-італійці від головлікаря клініки репродуктивної медицини отримали довідку про генетичну спорідненість з близнюками, але оскільки доля померлої дитини їх вже не хвилювала, його ховала сурогатна мати", - цитує censor.net Олександра Якубця, старшого групи прокурорів у кримінальному провадженні, яке стосується діяльності медичного центру.

Попит є

Директорка департаменту правової, соціальної та гуманітарної допомоги ГО "Ла Страда - Україна", адвокатка Марина Легенька констатує, що більшість європейських країн сьогодні відмовляються від репродуктивної технології, і насправді сурогатне материнство дозволене лише в Україні, Росії, Білорусі та деяких штатах США. 
За її словами, торік на "гарячу лінію" їхньої організації надійшов 71 дзвінок від сурогатних матерів. Переважно - із центральної та західної України. 

- Зараз додалися й дзвінки зі східних регіонів, - каже вона. - Останнім часом значно побільшало запитів із-за кордону. За інформацією жінок, які нам телефонують, це переважно Німеччина, Франція, Бельгія, Іспанія. 90% - це країни ЄС.

 

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

234

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

172

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

161

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

155

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...

154

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...