Чорнобильцям повернули соцгарантії... і обіцяють підвищити пенсії

Чорнобильцям повернули соцгарантії... і обіцяють підвищити пенсії

Суд визнав неконституційним скасування та обмеження пільг постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи. У грудні 2014 року Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким суттєво урізала соціальні гарантії та пільги для чорнобильців.
Законом від 2014 року для дітей-чорнобильців було скасовано безкоштовне харчування у дошкільних навчальних закладах та пільгові санаторно-курортні путівки. Зміни не стосувалися пільг для дітей, які мають інвалідність, отриману у зв'язку з аварією на ЧАЕС. Постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають й інші пільги (статус ветерана, учасника бойових дій тощо), зобов'язали визначитися зі статусом, тобто визначити одну пільгу, якою користуватимуться.
Як зазначив КС, обмеження чи скасування пільг, компенсацій і гарантій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, призвели до звуження їхніх прав, зниження рівня їхнього соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов'язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
"Таким чином, КСУ вважає, що зміни до Закону №796, які стосуються обмеження чи скасування пільг, компенсацій і гарантій, призвели до звуження прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їх соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов'язань, передбачених статтею 16 Конституції України", - читаємо у повідомленні Конституційного Суду.
Суд також встановив, що з дня ухвалення цього рішення застосуванню підлягають ст.53 та 60 Закону №796 у редакції до внесення змін Законом №796. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.
Чорнобильці та люди з великим трудовим стажем, але малою зарплатою, будуть першими у "черзі" на підвищення пенсії.
Про це в ефірі "5 каналу" розповів віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.

- Найбільш гостре сьогодні питання для чорнобильців, і треба врахувати одну з головних проблем пенсійної реформи, що дуже малу надбавку до пенсії отримали люди з великим трудовим стажем 35-45 років, але малою заробітною платою. Ми працюємо і президент звертався до уряду, і глава уряду це обіцяв, що все-таки питання великого строкового стажу і маленької зарплати має бути перераховане, - підкреслив політик.
- Знаю, що Мінсоцполітики зараз готує відповідні розрахунки і пропозиції і, на мій погляд, це питання дуже болісне. Але не наша влада винна в тому, що люди тоді отримували мінімальну зарплату. Але ми не можемо пройти повз цю проблему і все-таки треба це питання врахувати і зробити для цих людей якусь окрему програму, - додав він.

За його словами, все залежить від ресурсу.

- Якщо це більший ресурс - буде один варіант, якщо менший - то інший, - сказав віце-прем'єр.

 

Коментарі експертів:

Віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко:

- Ми не передбачаємо на сьогоднішній день жодних скорочень чи пільг, чи соціального захисту чорнобильців. Це чітко і однозначно, це моя принципова позиція. Навпаки, ми маємо зробити все, щоб посилити соцзахист чорнобильців.

Письменник Володимир Яворівський:

- Варто було би провести ревізію, під протекторатом уряду, порядними і чесними людьми. Переконаний, що 25-30% посвідчень - "липові". Перевірки були у 1997-1998 роках. І вийшло так, що у всіх "липових" пільговиків документи були ідеальними. Бо у їхніх руках чи руках кума, свата, товариша були печатки, все було проведено через бухгалтерію, як слід. 

Політолог Петро Олещук:

- Вони (чорнобильці. - Авт.) хочуть отримати те, на що мають право. Це їх цікавить найбільше, а не акції під 26 квітня. Бо, якщо ти справді відновлюєш справедливість, то певні речі ти реалізовуєш не під конкретний день, а завжди. Це стосується соціальної справедливості загалом.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи достатні соцгарантії та допомогу надає держава чорнобильцям?"

Наталя Віталіївна, лікарка:

- Ці люди закрили нас від біди, і здоров`я в багатьох від цього погіршилось. 

Роман, учасник АТО:

- Чи виконуються ці гарантії? Я вінничанин, а мені земля дістається біля Ладижина під  лінією електропередач. 

Тетяна Петрівна, пенсіонерка:

- Соціальні гарантії в нас недосконалі не тільки по чорнобильцях. 

Анатолій, майстер-лялькар:

- Влада проводить соцполітику лише на виживання.  Держава не лише чорнобильцям - нікому нічого не дає. 

Олексій, пенсіонер:

- Допомога і пенсіонерам, і чорнобильцям недостатня. Соціальні гарантії слід збільшити. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1032

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

468

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

390

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

379

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...

379

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...