Право вибирати

Парламент закликають дозволити переселенцям голосувати за місцем проживання на місцевих виборах та виборах на одномандатних округах до Верховної Ради

Неврегульованість українського законодавства вже п'ятий рік не дозволяє внутрішньо переміщеним особам скористатися своїм правом голосу на місцевих виборах та в одномандатних округах на виборах до Верховної Ради. За оцінками експертів, одне із базових конституційних прав громадянина не можуть реалізувати майже 4% українських виборців. 
Саме тому внутрішньо переміщені особи закликають місцеві громади активніше спонукати парламентарів підтримати законопроект, який дозволить переселенцям голосувати за місцем проживання.
У Вінницькому прес-клубі 27 липня про це говорила виконавча директорка Громадського холдингу «Група впливу» Тетяна Дурнєва. 

- На президентських та на парламентських виборах на багатомандатних округах за партійними списками внутрішньо переміщені особи можуть скористатися своїм правом голосу, якщо скористаються процедурою тимчасової зміни місця голосування, - говорить вона. - На місцевих виборах та на виборах в одномандатних округах переселенцям допоміг би законопроект №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян», який дозволяє цій категорії громадян голосувати за місцем фактичного проживання. Однак Верховна Рада цей закон і досі не ухвалила.

При цьому Тетяна Дурнєва наголосила, що насправді й зараз будь-який громадянин України може й зреалізувати своє виборче право на дільниці за місцем реєстрації. Але офіційно прописатися в орендованій квартирі для переселенця не завжди просте діло, навіть якщо він чи вона мешкає на новому місці вже не перший рік і навіть є активним членом місцевої громади.

- Переселенці називають три додаткові перепони, які не дають їм можливості змінити реєстрацію у паспорті: це підвищений ризик перетину лінії зіткнення зі зміненою пропискою; це ризик втрати майна на окупованих територіях, і це необхідність формального та ментального зв’язку із покинутими територіями, - каже Тетяна Дурнєва.

На її думку, змін до законодавства, у відповідності до яких внутрішньо переміщені особи можуть голосувати за місцем фактичного проживання, мають сприяти вирішенню проблеми. 
Хоча парламентарі нині на канікулах, законопроект №6240 внесений у порядок денний засідань Верховної Ради. А щоб тримати питання на контролі, активісти з «Групи впливу» та переселенські організації у різних куточках України організовують зустрічі, роз'яснюючи, чому ухвалення закону вкрай важливе для переселенців. А також звертаються до місцевих органів влади, аби ті направили звернення у Верховну Раду, щоб народні депутати підтримали законопроект. 
Нагадаємо, що 25 травня цього року депутати Вінницької міськради на пленарному засіданні сесії одноголосно підтримали звернення до депутатів Верховної Ради щодо підтримки законопроекту №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян». Вінниця стала п’ятим містом в Україні, де місцеві громади разом із депутатами лобіюють забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. 

- Проте виявилося, що рішення міськради з цього питання так і не було, - каже доцент Донецького національного університету та голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень. - Зробили це у вигляді направлення звернення з цими нашими закликами підтримати закон №6240 до депутатів Верховної Ради від одного депутата Вінницької міської ради. Це дещо розчаровує.

Утім, за його ж словами, Вінницька обласна рада зробила ще менше, оскільки поки взагалі проігнорує заклик прийняти відповідне звернення. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

319

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

241

Керівника комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" хочуть преміювати. Ця пропозиція вчора, 21 листопада, розглядалася на ...

215

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

210

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

195

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...