Було Ваше стало Наше

Було Ваше стало Наше

Чому і як прокуратура повертає колишні профспілкові будівлі у фонд Держмайна

Санаторії, готелі, турклуби тощо. Радянські профспілки мали багато майна, яке де-юре належало державі. За законом, приватизація 90-х на це майно не поширювалась. Утім ці будівлі отримали нових власників. Ще із 2010 року на загальноукраїнському рівні прокуратура шляхом судових позовів повертає колишнє профспілкове майно у власність держави – фонду Держмайна. Ряд таких судових рішень були і по Вінницькій області. Про те, як профспілкові будівлі змінили власників, на чому ґрунтуються позови прокуратури і що далі буде з цими будівлями – розмова «Міста» із начальником відділу організації представництва у суді та при виконанні судових рішень прокуратури Вінницької області Олександром Вікулом. 

- Резонансним стало повідомлення прокуратури про будівлю турклубу «Меркурій», щодо якої прокуратурою подано позов про повернення Фонду Держмайна. На чому ґрунтувалися, коли почали цей процес?
- Найперше, на нормах закону. Хочу звернути увагу, що правильно говорити не про те, що прокуратура хоче у когось забрати ці приміщення, а про те, що ці приміщення були у держави незаконно забрані. У часи Радянського Союзу усе профспілкове майно надавалося у користування. І лише в користування. Уже в період незалежності певне державне майно підлягало приватизації. Щодо «Меркурію» і кафе «Ветер Странствий», то Фонд Держмайна не ухвалював рішення про передачу їх у приватну власність. Тож вони так і мали залишатися державними та перебувати в користуванні профспілок. «Меркурій» входив до акціонерного товариства Федерації профспілок «Укрпрофтур». У 1991 році створено профспілкову організацію Вінницький туристсько-спортивний союз, якій у користування передано все майно турклубу. Але у 1995 році певні особи створили іншу громадську організацію з аналогічною назвою, засновниками виступили 4 особи, і вирішили, як я розумію, що у державі усе приватизується – то давайте і ми приватизуємо це майно. А там 1100 кв.м нерухомості у центрі міста. Ніби це підприємство було власником цього майна. Документи подали у міськвиконком. Там, на мою думку, не розібралися, що це майно державне, а не приватне. Приватизації як такої не було. Це було оформлення права власності. За такою ж схемою через органи місцевого самоврядування право власності оформлювалось і на інше профспілкове майно. 

- Але рішення виконкому було ще 2001 року. Чому саме зараз на це звернули увагу?
- Про приміщення турклубу "Меркурій" прокуратурі стало відомо у поточному році. Але відзначу, що наявні у нас списки профспілкового майна опрацьовано повністю і по усіх подібних об'єктах прокуратурою пред'явлено позови. У тих переліках, які ми бачимо, цей  («Меркурій» – Авт.) останній. 

- Скільки у тих списках було будівель?
- Там зазначались не будівлі, а юридичні особи і балансова вартість. Їх не багато. По пам’яті: «Мекрурій», готель «Поділля» у Вінниці, санаторій «Авангард» у Немирові,  пансіонат «Ластівка» під Вінницею, дитячі санаторії "Коцюбинського" у м. Вінниці та "Гірський" під Могилів-Подільським. Наскільки мені відомо, наразі Фондом Держмайна планується передача майна санаторію "Гірський" Могилів-Подільській міській раді. 

- Чим закінчилась історія із судами по готелю «Поділля»?
- На жаль, нас не підтримав Верховний Суд, хоча окремі рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій були на користь прокуратури. До речі, цікава тема для журналістського розслідування – у цій справі в 2015 році Верховний Суд сформував нову позицію, якою фактично позбавив прокуратуру права клопотати про поновлення пропущеного строку позовної давності при пред'явленні позовів у інтересах державних органів. Зокрема суд зазначив, що Фонд Держмайна дізнався про порушення свого права у 1996 році, проте з клопотанням про поновлення пропущеного строку позовної давності до суду не звертався, а закон не наділяє прокурора повноваженнями ставити питання про поновлення строку позовної давності за відсутності такого клопотання з боку самої особи, в інтересах якої прокурор звертається до суду.  
У подібних справах позивачем є державний орган, а прокурор виступає представником. І ці моменти чітко в процесуальних кодексах не прописані: хто має клопотати про продовження строків позовної давності, прокуратура, позивач чи обоє.
Після 4 років розгляду справи Верховний Суд вирішив, що справедливо буде саме так. Висновки Верховного Суду є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, а також враховуються іншими судами.

- Коли санаторій «Авангард» повернули у Фонд Держмайна? 
- Право власності на майно санаторію за державою зареєстровано у 2012 році. Вже є рішення  суду про зобов'язання дочірнього підприємства ПРАТ «Укрпрофоздоровниця» повернути це майно Фонду Держмайна. 

- У чому там зараз проблема?
- Із 2012 року, коли було визнано право державної власності, дочірнє підприємство Укрпрофоздоровниці так і продовжувало користуватися майном і мовчало про оплату. Зрозуміло, що були революційні події в державі. Але коли представники регіонального відділення Фонду Держмайна намагались хоч подивитися на будівлю санаторію, бо треба було провести інвентаризацію, їх не допустили на територію. У зв’язку з цим стало зрозуміло, що ніхто і не збирається ніяке державне майно повертати, воно продовжує використовуватися, там же й прибутки ще отримуються. Зараз уже є рішення суду про витребування майна санаторію на користь держави.
Воно передбачає що дочірнє підприємство Укрпрофоздоровниці має передати майно Фонду Держмайна  і оформити документи.

-Через цю зміну власності люди непокояться, що можуть залишитися без роботи.
-Я сподіваюся, що працівників це не торкнеться. Єдине – зміниться власник. Та й то, наскільки мені відомо, спосіб використання майна ще погоджується між ПрАТ "Укрпрофоздоровниця" та  Фондом Держмайна. Думаю, вони знайдуть спільну мову. Оскільки держава претендує лише на нерухоме майно.  Усі інші засоби (ліжка, обладнання, усе, що придбано під час діяльності) належать дочірньому підприємству ПрАТ "Укрпрофоздоровниця".

- А що із землею під цими санаторіями?
- По «Авангарду» – там лише постійне користування землею, є державний акт. Але у більшості земля під цими санаторіями або не оформлювалася взагалі або оформлювалось «постійне користування». Виняток – «Ластівка». Там землю викупив новий власник. По «Ластівці» майно спочатку було оформлено за Вінницятурист, а у 2004 році продано ЗАТ "Трест Київміськбуд -1", яке потім у 2006 році без конкурентних засад викупило у Стрижавської селищної ради і земельну ділянку у 12 гектарів. Прокуратурою подано позов про визнання недійсним цього договору купівлі-продажу землі. Для об'єктивності зазначу, що у разі недійсності договору кожна зі сторін має повернути усе те, що отримала.

- По «Ластівці» була така сама ситуація з оформленням права власності? 
- Все аналогічно. Але право приватної власності оформляла не міська рада, а Стрижавська селищна рада. Уже є рішення про повернення майна пансіонату у державну власність. Кабінет Міністрів органом управління визначив Вінницьку облдержадміністрацію. В подальшому його планують передати міській раді. Кабінет Міністрів повідомляв, що там планується створити дитячий оздоровчий табір для лікування та відпочинку дітей з малозабезпечених сімей.

- Як бути з тими, хто поставив свої підписи під документами про це право власності? 
- Що стосується відновлення прав і повернення майна, законодавство передбачає можливість поновлення пропущеного строку позовної давності. Щодо відповідальності ситуація інша. Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину минуло від 2-х до 15-ти років (у залежності від тяжкості вчиненого злочину). Ці строки є присічними та не поновлюються у разі їх спливу. З часу оформлення права власності на профспілкове майно відповідні строки уже сплинули.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

565

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

485

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

444

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

426

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

411

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...