Нематеріальна спадщина

Нематеріальна спадщина

Про внесення її списків до реєстру ЮНЕСКО дискутували українські культурологи

2008 році Україна приєдналася до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини (НКС) - до її елементів належать ті, що передаються з покоління у покоління і продовжують відтворюватися. Відтоді нового значення набуло питання збереження багатства народної культури українців. Утім за ці роки до Національного переліку потрапили лише 11 елементів нематеріальної культурної спадщини. Найвідоміші - "Петриківський розпис", решетилівська вишивка "білим по білому", бубнівська кераміка. 
Насправді це дуже мало, адже, скажімо, сусідня Білорусь має їх аж 120 у Національному списку.

- 11 елементів для України - це дуже соромно, я вам скажу. Білорусь зверталася у ЮНЕСКО з проханням надати допомогу на проведення експедицій. Країна отримала 120 тисяч доларів, за які провела значну роботу, зібравши велику кількість матеріалу до Національного реєстру. Україна теж має зробити таке звернення, якщо сама не має коштів, - переконаний голова експертної ради і фасилітатор ЮНЕСКО з питань НКС Ілля Фетисов. - Немає норми, яка б зобов'язувала створювати місцеві переліки, це справа добровільна, але дуже бажана. Якщо хочемо, аби Україні не соромно було виглядати у світовому контексті, кому як не місцевим органам влади знати, що у них є значущого на території і що б могло бути у списках ЮНЕСКО. 

У 2013 році до Репрезентативного списку елементів НКС ЮНЕСКО увійшли "Петриківський розпис", а у 2016 році до Списку НКС, що потребують термінової охорони (ЮНЕСКО) - "Козацькі пісні Дніпропетровщини".
У реєстрі об'єктів нематеріальної культурної спадщини Вінниччини сьогодні - сім елементів, які у майбутньому мають увійти до Національного реєстру, а, можливо, колись і до ЮНЕСКО.

- Це бубнівська кераміка, клембівська вишивка, подільська витинанка, подільська писанка, подільські обрядові хліби, а також подільське килимарство й елементи подільського весілля, - розповідає заступниця начальника управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації Валентина Троян. - Ми маємо всьому світу показати, що українська культура багатогранна. Наприкінці минулого року ми вперше провели навчання для спеціалістів районів щодо збереження елементів НКС. 

Бубнівська кераміка із знаменитим глиняним посудом і свистульками, до речі, стала першим елементом, внесеним у Національний реєстр. 

- Збереження культурної спадщини є основою розвитку креативних індустрій в Україні, - переконана директорка Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель. - Необхідно створити електронні ресурси, базу даних з нашими майстрами для популяризації регіонів.

а словами начальника управління стратегічного планування та розвитку Міністерства культури України Євгена Лавро, вже до кінця року спільно із Google планується запуск урядового порталу, присвяченого елементам нематеріальної культурної спадщини.
Зі світової практики досить цікавими елементами НКС, які внесені у реєстри, є свистяча мова двох гірських сіл у Туреччині, танець танго (Аргентина і Уругвай), обряд щорічного оновлення мосту (Перу, гірські села інків), соколине полювання (ОАЕ, Сирія, Іспанія, Франція та ін.), традиційні ремесла - жіноча традиція розписування стін (Асірі).
До речі, ЮНЕСКО внесло до списку нематеріальної культурної спадщини людства німецьку традицію виготовлення органів та органну музику, а також мистецтво випікання піци в Неаполі. Італійці були дуже горді від того, і як писала "Дойче Велле" ейфорія з цього приводу панувала також в італійському уряді, адже Неаполь багато разів подавав заявку на занесення традицій випічки піци в список світової культурної спадщини.
У квітні 2018-го у Міністерстві культури України підтримали ініціативу про внесення класичного українського борщу до списку Всесвітньої нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Про це повідомляли українські ЗМІ, посилаючись на повідомлення у Фейсбук керівника Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка. "Борщ відповідає критеріям ЮНЕСКО, оскільки сприяє національному розвитку та свідчить про культурну ідентичність суспільства", - цитували Дорошенка.
Наскільки українці люблять, цінують і бережуть свою культуру - це теж можна вважати показником за кількістю елементів нематеріальної культурної спадщини і наполегливості у намаганні їхнього визнання світом. 

Мова - як елемент нематеріальної спадщини

Конвенція ЮНЕСКО із захисту нематеріальної культурної спадщини була ухвалена у 2003 році. У ній вказані конкретні прояви нематеріальної культурної спадщини в декількох галузях: 
- усні традиції та форми вираження, в тому числі мова як носій нематеріальної культурної спадщини; 
- виконавські мистецтва, у тому числі акторська гра, музика, спів, танці та інше; 
- звичаї, обряди, свята; 
- знання та звичаї, що належать до природи і Всесвіту; 
- знання та навички, пов'язані з традиційними ремеслами.
Конвенцію про збереження нематеріальної духовної спадщини підписали понад 170 країн. 

 

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

515

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

454

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

410

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

388

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

378

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...