Країна великих смітників

Країна великих смітників

 В Україні нині переробляють лише 3% побутового сміття

Україні до 2017 року взагалі була відсутня система управління відходами. Про це під час нещодавньої конференції "Нова політика управління відходами - основа економіки замкненого циклу" сказав міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

- Непродумана політика управління відходами, яку ми успадкували від Радянського Союзу, призвела до появи тисяч сміттєзвалищ, 99% з яких не відповідають сучасним екологічним вимогам. Весь цей час Україна жила без будь-якого розуміння, що робити з відходами. За винятками поодиноких населених пунктів, де місцева влада намагалася хоча б спробувати запровадити якісь технології чи запозичити досвід інших країн, - сказав міністр екології та природних ресурсів України.

Він зазначив, що загалом в Україні управління відходами було орієнтовано на захоронення і при цьому були відсутні економічні стимули для переробки вторинної сировини та механізми притягнення до відповідальності, наприклад, за шкоду, завдану довкіллю.

- Торік Уряд ухвалив розроблену Мінприроди спільно з міжнародними експертами Стратегію управління відходами, яка стала першим документом незалежної України, що визначає вектор розвитку цієї сфери. Якщо говорити про побутові відходи, то, наприклад, зараз лише 3% із них переробляється та повторно використовується, але Стратегією визначена амбітна мета, щоб до 2030 року 70% таких відходів в Україні перероблялося чи повторного використовувалося, - пояснив Остап Семерак.

Він зазначив, що для досягнення поставлених цілей потрібні, у першу чергу, політична воля та соціальна відповідальність бізнесу для запровадження в Україні сучасних потужностей і систем для переробки всіх видів відходів, адже Стратегія охоплює також будівельні, промислові та інші види відходів.

- Аварія на Грибовицькому сміттєзвалищі у Львові у 2016 році була поштовхом до того, що я став активно працювати над національною стратегією. Я зрозумів, що державного бачення немає, за 25 років його не напрацювали. Після цієї аварії ми зробили оцінку ситуації, у якій ми перебуваємо. Рішення просте. Я написав листи в усі обласні державні адміністрації, які, згідно із законодавством, регулюють цю діяльність, із проханням надати мені вичерпну інформацію про перелік сміттєзвалищ, їхні географічні координати, які можна було б ввести в Google Map, про те, на скільки відсотків звалища заповнені, і про морфологію, тобто що зберігається на цих звалищах, - каже Остап Семирак.

За його словами, Мінприроди розробило Національний план дій, який допоможе зменшити обсяги муніципальних відходів, налагодити систему збору, переробки відходів тощо. Документ зараз проходить експертне обговорення.

8 листопада 2017 року Уряд ухвалив Національну стратегію поводження з відходами, яка стала першим стратегічним документом національного рівня, підготовленим робочою групою за участю українських профільних міністерств: Мінприроди, Мінекономрозвитку, Мінрегіонбуду, експертів GIZ, ЄБРР та проекту Twinning

Коментарі експертів:

Міністр екології і природних ресурсів України Остап Семерак:

- Є десять різних законопроектів, які ми хочемо до кінця року внести на розгляд парламенту. Один із них - рамковий закон про відходи, який імплементує європейську директиву, і дев'ять галузевих, зокрема, закон, який буде створювати правильні економічні умови для поведінки з твердими побутовими відходами.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко:

- Окрім стратегії нам не вистачає секторальних законів, а ще і врегулювання ринку енергії. Бо сміття - це не проблема, це величезний енергетичний ресурс, це питання великих можливостей. 

Менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської бізнесасоціації Вікторія Куликова:

- Жодна інформаційна кампанія не буде ефективною, якщо кожен із нас не прийме свідоме рішення дбайливо ставитись до навколишнього середовища. Кожен із нас особисто має хоч трішки покращити ситуацію! 

"Місто" запитало у вінничан: "Наскільки гострою є загроза довкіллю та людям від сміттєзвалищ?"​

Юлія, молода мама:

- У селищах сміттєзвалища зовсім недалеко. А потім все йде в грунт, а люди звідти п'ють воду.

Сергій Петрович, пенсіонер:

- Дуже класно зараз придумали, щоб сортувати сміття. Прикро, що не всі люди це роблять. 

Олександр, студент:

- Люди - невідповідальні. Про це потрібно думати і приділяти значно більше уваги на державному рівні.

Маргарита, психологиня:

- У Вінниці непогана ситуація, тому ніякої загрози немає. Тут значно краща ситуація, ніж у інших містах.

Елла Валентинівна, голова ОСББ:

- Я мешкаю в будинку, де сміття вивозять. Але в інших областях проблема є.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

906

23 травня в одному з місцевих кафе Вінниці співробітники управління стратегічних розслідувань Головного управління Нацполіції  у ...

494

26 травня у місті пройде напівмарафон «Вінниця біжить» на дистанцію у 21,095 км. На час проведення масового забігу для автомобільного ...

413

Вже за два тижні Вінниччина стане епіцентром подій культурної мапи України. З 4 по 9 червня просто неба у тульчинському Палаці Потоцьких ...

290

22 травня Вінницький міський голова Сергій Моргунов підписав Меморандуми про взаєморозуміння та співробітництво з Палатою торгівлі та ...

241

Пожежа сталася 22 травня у Стрижавці на місцевому підприємстві, де виготовляють олію. Рятувальники приїхали на виклик, коли горів дах ...