Країна великих смітників

Країна великих смітників

 В Україні нині переробляють лише 3% побутового сміття

Україні до 2017 року взагалі була відсутня система управління відходами. Про це під час нещодавньої конференції "Нова політика управління відходами - основа економіки замкненого циклу" сказав міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

- Непродумана політика управління відходами, яку ми успадкували від Радянського Союзу, призвела до появи тисяч сміттєзвалищ, 99% з яких не відповідають сучасним екологічним вимогам. Весь цей час Україна жила без будь-якого розуміння, що робити з відходами. За винятками поодиноких населених пунктів, де місцева влада намагалася хоча б спробувати запровадити якісь технології чи запозичити досвід інших країн, - сказав міністр екології та природних ресурсів України.

Він зазначив, що загалом в Україні управління відходами було орієнтовано на захоронення і при цьому були відсутні економічні стимули для переробки вторинної сировини та механізми притягнення до відповідальності, наприклад, за шкоду, завдану довкіллю.

- Торік Уряд ухвалив розроблену Мінприроди спільно з міжнародними експертами Стратегію управління відходами, яка стала першим документом незалежної України, що визначає вектор розвитку цієї сфери. Якщо говорити про побутові відходи, то, наприклад, зараз лише 3% із них переробляється та повторно використовується, але Стратегією визначена амбітна мета, щоб до 2030 року 70% таких відходів в Україні перероблялося чи повторного використовувалося, - пояснив Остап Семерак.

Він зазначив, що для досягнення поставлених цілей потрібні, у першу чергу, політична воля та соціальна відповідальність бізнесу для запровадження в Україні сучасних потужностей і систем для переробки всіх видів відходів, адже Стратегія охоплює також будівельні, промислові та інші види відходів.

- Аварія на Грибовицькому сміттєзвалищі у Львові у 2016 році була поштовхом до того, що я став активно працювати над національною стратегією. Я зрозумів, що державного бачення немає, за 25 років його не напрацювали. Після цієї аварії ми зробили оцінку ситуації, у якій ми перебуваємо. Рішення просте. Я написав листи в усі обласні державні адміністрації, які, згідно із законодавством, регулюють цю діяльність, із проханням надати мені вичерпну інформацію про перелік сміттєзвалищ, їхні географічні координати, які можна було б ввести в Google Map, про те, на скільки відсотків звалища заповнені, і про морфологію, тобто що зберігається на цих звалищах, - каже Остап Семирак.

За його словами, Мінприроди розробило Національний план дій, який допоможе зменшити обсяги муніципальних відходів, налагодити систему збору, переробки відходів тощо. Документ зараз проходить експертне обговорення.

8 листопада 2017 року Уряд ухвалив Національну стратегію поводження з відходами, яка стала першим стратегічним документом національного рівня, підготовленим робочою групою за участю українських профільних міністерств: Мінприроди, Мінекономрозвитку, Мінрегіонбуду, експертів GIZ, ЄБРР та проекту Twinning

Коментарі експертів:

Міністр екології і природних ресурсів України Остап Семерак:

- Є десять різних законопроектів, які ми хочемо до кінця року внести на розгляд парламенту. Один із них - рамковий закон про відходи, який імплементує європейську директиву, і дев'ять галузевих, зокрема, закон, який буде створювати правильні економічні умови для поведінки з твердими побутовими відходами.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко:

- Окрім стратегії нам не вистачає секторальних законів, а ще і врегулювання ринку енергії. Бо сміття - це не проблема, це величезний енергетичний ресурс, це питання великих можливостей. 

Менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської бізнесасоціації Вікторія Куликова:

- Жодна інформаційна кампанія не буде ефективною, якщо кожен із нас не прийме свідоме рішення дбайливо ставитись до навколишнього середовища. Кожен із нас особисто має хоч трішки покращити ситуацію! 

"Місто" запитало у вінничан: "Наскільки гострою є загроза довкіллю та людям від сміттєзвалищ?"​

Юлія, молода мама:

- У селищах сміттєзвалища зовсім недалеко. А потім все йде в грунт, а люди звідти п'ють воду.

Сергій Петрович, пенсіонер:

- Дуже класно зараз придумали, щоб сортувати сміття. Прикро, що не всі люди це роблять. 

Олександр, студент:

- Люди - невідповідальні. Про це потрібно думати і приділяти значно більше уваги на державному рівні.

Маргарита, психологиня:

- У Вінниці непогана ситуація, тому ніякої загрози немає. Тут значно краща ситуація, ніж у інших містах.

Елла Валентинівна, голова ОСББ:

- Я мешкаю в будинку, де сміття вивозять. Але в інших областях проблема є.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

203

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні ...

156

Потужності підпри\мства можуть щорічно забезпечувати електроенергією 150 тисяч квартир. Першу чергу унікального для України заводу із ...

154

Вінницький шаховий клуб "Романтик", де діє філія МДЮСШ № 6, торік переміг на юнацькому командному чемпіонаті області у Літині. Цього року ...

148

Що зміниться з березня 2019 року У Західній Європі люди, досягаючи пенсійного віку, починають нове повноцінне життя. Їхні пенсії ...

141

У прокуратурі заявили про 15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Під слідством мер Мигилева-Подільського Прокуратура Вінницької ...