Чому люди не довіряють банкам

Чому люди не довіряють банкам

Андрій Оленчик: "Робота з кожним великим активом для Фонду-це квиток на війну"

Результати опитування щодо обізнаності українських споживачів фінансових послуг про систему гарантування вкладів були представлені в Одесі. Про існування системи гарантування вкладів знають 34% жителів Вінниччини (по Україні 19%), про існування Фонду - 57% вінничан (по Україні 52%). У Фонді таку обізнаність пояснюють просто: після банкопаду, який стався під час і після кризи, і 96-ти банків, що визнані неплатоспроможними, тільки б глухий не почув, що Фонд існує. Утім, багато людей думають, що гарантуються абсолютно усі вклади, які вони розміщують у будь-яких фінансових установах, у тому числі і у кредитних спілках. І це - серйозна помилка, адже кредитні спілки не є учасниками Фонду.
Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик називає дві основні причини, чому люди не спішать нести гроші до банків: безгрошів'я і недовіра. Він також констатує: треба щось робити з банківським наглядом. 
Знайомимо читачів "Міста" з цитатами і поясненнями Андрія Оленчика, які дають розуміння загальної картини у банківській сфері і у тому, з чим стикається Фонд, намагаючись повернути вкладникам гроші.

Про гарантовані 200 тисяч 

"Сьогодні гарантована сума відшкодування - 200 тисяч. От 200 тисяч вони (вкладники. - Авт.) отримують за будь-якої погоди. Що для цих вкладників може бути неприємністю? Це або тоді, коли вони помиляються, або йдуть свідомо (як от люди у "Михайлівському"), або не прочитав договір, або не зрозумів, що цей вклад не гарантується насправді. Є вичерпний перелік вкладів, які не гарантуються: це зокрема, у банківських металах, ощадні сертифікати на пред'явника… Ці вклади займають дуже невелику частину у депозитній масі. Але вони є. Зараз людина під розпис повинна бути ознайомлена, чи її вклад потрапляє під гарантування, чи ні. Але були випадки, що люди не цікавилися, а банки діяли недобросовісно".

Про вкладників 200+ і 1,5%, які роблять погоду

"Якщо подивитися на кількість вкладів номінально, то 98,5% покриваються сумою у 200 тис.грн. Тільки 1,5% - вклади, які перевищують цей розмір. Але якщо подивимося на суми, які припадають на ту і другу категорію людей, ситуація діаметрально протилежна - майже 60% випадають уже в ту зону, яка не гарантується жодним чином. Але ці 1,5% людей, які мають вклади більше 200 тисяч, роблять серйозну погоду в економіці. Вони дають основну ресурсну базу. 
Трагедія у тому, що вкладникам 200+, я вже не кажу про юридичні особи, у переважній більшості банків, які нам дісталися, нічого не світить. У силу того, як виглядають активи, які були на момент, коли банк потрапив до нас. Плюс те, що відбувається зараз у судах, коли більш-менш серйозні активи виводяться із застави, нівелюються кредитні зобов'язання - і це масове явище".

Про збільшення суми гарантій

"Ми вважаємо логічним, своєчасним і справедливим обговорювати підвищення граничного розміру відшкодувань. Піднімати суму гарантування - і не до 300 або 400 тисяч, а більше, щоб це реально мало сенс". 

Активи активні тільки на папері 

"На балансі тих банків, які нам передали, на папері було 508 млрд активів. Те, що вони, за оцінками експертів, реально коштують, це приблизно 89,7 млрд. І ці гроші ще треба зуміти, продаючи активи, отримати. Робота з кожним великим активом для Фонду - це квиток на війну. Будуть на вас заводити кримінальні справи. Ми вже до цього звикли. Ми взагалі дивуємося, коли раптом суди чи правоохоронні органи починають працювати на нашому боці". 

Про власників і ТОП-менеджерів

"Акціонери і ТОП-менеджери. Ці люди внесли чи не найбільший вклад у той стан справ… В Україні війна - це правда. Плюс втрата активів у Криму і АТО - правда. Так, було знецінення, скачок, штучно виросла вартість активів… І таким чином можна пояснити 120 млрд цих реальних втрат. Але приблизно 300 млрд цим пояснити неможливо! І левова частка цієї дельти у реальній вартості активів припадає на дії власників і ТОПів. 
Фонд намагається боротися за активи. 5 тисяч заяв ми подали в правоохоронні органи. На загальну суму 430 млрд. Із них 400 заяв ми подали по діях власників і ТОПів. І на них припадає 182 млрд. Це те, ми вважаємо, що було документально доведено, що було вкрадено із банків. Якби хоча б частина з них повернулася - ми одразу бачимо, що вкладники 200+ отримали б хоч якусь перспективу". 

Хто гарантує вклади в Ощадбанку

"Ощадбанк не є учасником Фонду. Вважається, що вклад в Ощадбанку гарантується напряму бюджетом. Причому 100%, на відміну від стандартних умов системи гарантування вкладів, де є обмеження граничного розміру гарантування відшкодувань 200 тис.грн. Якби Ощадний банк раптом був визнаний неплатоспроможним, механізму державного відшкодування з бюджету ніхто не прописував усі ці роки, він не регламентований. Вважають, що такий державний банк не може збанкрутувати апріорі, оскільки державні банки (і це наша ахілесова п'ята) постійно докапіталізуються з бюджету". 

Про банк "Михайлівський"

"Питання: чому досі цим вкладникам банку "Михайлівський" не виплачено грошей? Відповідь проста: тому що вони не вкладники. Тому що 14 тисяч людей приходило у приміщення банку "Михайлівський", де сиділи працівники банку "Михайлівський", але при цьому договори вони укладали не банківського вкладу з банком "Михайлівський", а із двома афільованими до банку фінансовими компаніями. Причому це були договори позики. І потім, коли трапилось "чудо", і банк абсолютно природно, виходячи з того, як він працював… (збанкрутував. - Авт.), виявилося, що їхні вклади не гарантуються. А вони-то думали!"

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

903

23 травня в одному з місцевих кафе Вінниці співробітники управління стратегічних розслідувань Головного управління Нацполіції  у ...

494

26 травня у місті пройде напівмарафон «Вінниця біжить» на дистанцію у 21,095 км. На час проведення масового забігу для автомобільного ...

413

Вже за два тижні Вінниччина стане епіцентром подій культурної мапи України. З 4 по 9 червня просто неба у тульчинському Палаці Потоцьких ...

288

22 травня Вінницький міський голова Сергій Моргунов підписав Меморандуми про взаєморозуміння та співробітництво з Палатою торгівлі та ...

239

Пожежа сталася 22 травня у Стрижавці на місцевому підприємстві, де виготовляють олію. Рятувальники приїхали на виклик, коли горів дах ...